image

150,00Kč/hour

 • She has already been contacted by 23 parents
 • Activity about 2 hours ago
 • Response time: 8 hours
 •  VOŠ, OA a SZŠ Domažlice
 •  prefers sitting: up to 20 hours/week
 •  I have a place for babysitting
 •  I babysit at parents' place
 •  she can babysit 10 kids
 •   Birthday parties and other
 •   Travel for Vacations
 •   Overnights
 •   Groups of kids
 • Verified cell phone and email via mojeID
 • Verified cell phone, e-mail and address via mojeID
Languages

Kateřina Č.

 • (2)
 • 20 years
 • 4 years experience

Personal interview

more about Verification centers and verification process

Clean criminal record, ID archived

Verified education and certificates

Vysoká odborná škola teologická a sociální (obor Pastorační a sociální práce).

Více...

Reviews

Nikol P.02/06/2020Babysitting - via this platform

S Katkou jsem se domlouvala na hlídání, komunikace a domluva velmi rychlá. Ač na hlídání aktuálně zatím nedošlo (slečna by měla dle mého komplikovanou a dlouhou dopravu), tak i nadále byla ochota ze strany slečny K velká a opravdu se mi snažila vyjít vstříct! Jelikož mám zkušenost, že několik hlídaček nedorazí a ani se neomluví. U slečny Katky bych se spolehlivosti a slušnosti z její strany určitě nebála.


Monika V.19/12/2019Cleaning

Velmi zodpovědná a milá slečna. Skvělá komunikace a domluva. Určitě doporučuji!


About me

Have a nice and good day,
My name is Kateřina, I have been studying the pastoral and social work at the Theological and Social College in Prague for the second year. I love children very much, I feel good with them and I really like them. Ever since I was a child, I have read books on how to be a good mother, how to make a child happy and such various advice. I think I have a gift for the children and that they like me too, that we will join each other in the heart.
During the working week I live in Prague (where I study), so I am more or less available everywhere and I do not mind work late in the evening, or possibly wait until night before you return or in the morning, just to catch school the next morning.

As far as my experience is concerned, I will learn a lot at school, how to take good care of people, including children, plus all the practice :) and at the same time I helped in a suburban camp and led children on one Christian club, which was aimed at developing the child's personality and overall so that the child could enjoy a great time :). Plus I've always been surrounded by a lot of kids I was here for and still am, and whenever they need something, I am here for them, like their big sister or that kind of aunt :).

It will be a great pleasure and honor for me to guard your precious treasures, to do my best for them and for you.

As you may have known from my school or practice, I am a believer, I am a Christian. Faith is a very important aspect of my life for me. My personal goal is to serve God and help people, while helping people discover that everyone has great value and that our opinions, worries, joys and thoughts are important that we are important. But don't worry, I'm not a fanatic who might want to stuff you or something that would make you uncomfortable telling you, you don't have to worry about it at all, I like people very much and I respect every human being.

If you choose me as the guardian of your precious children, you will not regret it, I will take care of them as if they were my own, I will do everything I can do for them.

Thank you very much for paying your attention and your valuable time to read what I want to say, I appreciate it so much. Have a great time. Thank you <3

Availability

!Nově nabízím i samostatné doučování online. Mohu pomoci s výukou českého jazyka, angličtiny, dějepisu, zeměpisu, přírodopisu, prvouky nebo celkově nějakých všeobecných základů. :)

Teď už začínám zase normálně pracovat, proto, přes pracovní týden jsem v Praze. Do Prahy přijíždím většinou v pondělí k večeru, výjimečně bych mohla udělat výjimku a přijet ten den dříve. Většinou odjíždím domů v pátek, takže to odjíždím z Prahy. Případně by se mohla domluvit výjimka a já bych odjela déle, ale to opravdu jenom výjimečně nebo za příplatek, protože opravdu ráda trávím čas s mojí milovanou rodinou :).
Jinak teď už nemám vyučování, ale máme zkouškové období, proto jsem zatím časově velmi flexibilní a mohu tak od úterý (případně od pondělí) do pátku každý den. V případě hlídání dětí nebo mazlíčků, mohu i přespat nebo být pozdě do noci (jediná podmínka je, abych se pak nějak dostala na místo mého ubytování).
Jsem zdravá a nepozoruji na sobě žádné zdravotní komplikace a snažím se dodržovat zásady hygieny a doporučení vlády (to uvádím hlavně z důvodů probíhajícího koronaviru).
V případě zájmu se určitě neváhejte ozvat. Budu ráda za jakoukoliv zprávu. :)
Mějte se co nejkrásněji, ať se Vám daří a opatrujte se.


Current calendar is not availaible

General Experience

infants

no experience

toddlers

1 year

preschoolers

4 years

schoolers

4 years

teens

4 years

Special Experience

Autism Spectrum Disorder, Hyperactivity, Care for Sick Children, Sleep Disorders, Visual Impairment, Hearing Impaired, and Special needs

Vzhledem k mé praxi a zkušenostem z brigád, kde jsem pracovala hodně s postiženými lidmi - poruchy autistického spektra, dětská obrna, poruchy zraku a sluchu, problémové děti, hyperaktivní děti atd. mi nedělá problém, když by mělo Vaše dítě nějakou zdravotní indispozici, určitě to společně zvládneme :), pro Vaše miláčky se na maximum vynasnažím udělat to nejlepší.

Skills and Hobbies

Singing/playing musical instrument, Drawing, painting, Dance/physical activity, and Sport

hraní divadla, vyprávění pohádek, pomoc s doučováním, aktivizační cvičení, vzdělávací hry, sportovní aktivity, poznávací aktivity, hraní na kytaru, zábavné focení pro děti - zaznamenávání Vašich drahých pokladů, společné tvoření, vyrábění, rozvíjení sociálních dovedností, můžeme společně zkoušet péct a vařit (samozřejmě podle věku dítěte) nějaká jednoduchá dobrá jídla atd. :)

Tutoring children

Czech language

English

Individual
general preparation

Languages

Czech, English, and German

Angličtina úrovně B2 - jsem tedy schopna ji doučovat a vymýšlet s ní různé kreativní vyučování hrou pro děti všeho věku, dělala jsem i zkoušku průvodcovské činnosti v angličtině a mám z ní maturitní zkoušku; němčina jen základy; čeština - rodný jazyk

Certification

licence na průvodcovskou činnost; státní zkoušky z elektronické korespondence

Recommend sitter

Where babysit:

Primary city: Praha 20Where am I available too?: Domažlice, Plzeňský krajPřes pracovní týden jsem v Praze a o víkendech jezdím domů do Domažlic