image

220,00Kč/hour

 • She has already been contacted by 46 parents
 • Activity 4 days ago
 •  Střední Odborná Škola služeb, obor sociální činnost
 • First Aid Certificate
 •  prefers sitting: 20 - 40 hours/week
 •  I babysit at parents' place
 •  she can babysit 2 kids
 •   Birthday parties and other
 •   Travel for Vacations
 • Verified cell phone and email via mojeID
 • Verified cell phone, e-mail and address via mojeID
Languages

Terezie Z.

 • (2)
 • 23 years
 • 6 years experience

Personal interview

more about Verification centers and verification process

Clean criminal record, ID archived

Verified education and certificates

Škola Kavčí hory, střední odborná škola služeb, obor Sociální činnost. Sociální činnost (Europass). První pomoc (Shock traning centre).

Více...

Reviews

Liby N.20/02/2020Babysitting - via this platform

Fajn dohoda i hlídání, díky moc.


Mariana S.14/09/2019Verification center

Terezie pracovala v naší mateřské škole od listopadu 2016 do prosince 2017 na pozici učitelky v jeslích. V rámci své pozice pracovala zejména s dětmi ve věku od šesti měsíců do dvou let, nicméně v rámci ranním a odpoledních volných aktivit dohlížela i na děti miniškolkové, tedy do tří let.
Terezie se u nás velmi rychle zapracovala a stala se, již během prvních týdnů, plnohodnotným členem týmu. V rámci své práce měla na starost péči o děti, jejich celkovou fyziologickou i psychickou pohodu. Vzhledem k tomu, že jsme vzdělávací instituce, vymýšlela Terezie pro děti i plnohodnotný vzdělávací program, který byl v souladu s naší filosofií i tématickým ročním plánem, zároveň však adekvátní věku dětí a jejich potřebám.
Terezie byla v našich jesličkách oblíbená u dětí i rodičů, ale také v kolektivu spolupracovníků. Její odchod nás všechny mrzel, nicméně Terezie nám dala vědět o ukončení svého pracovního poměru s dostatečným předstihem a sdělila nám i důvody svého rozhodnutí.
Ačkoli je Terezie velmi mladá, je zodpovědná a pro práci s dětmi dostatečně kreativní, flexibilní a otevřená. Umí zajistit všechny potřeby dětí, je empatická a zároveň dostatečně důsledná.
Lucie P.


About me

I studied at a secondary vocational school, social work. Thanks to that, I had so many opportunities. I worked with physically and mentally handicapped children. I also worked in a home for the elderly.
I love children so much. When I successfully completed my graduation, I recieved a certificate that I can take care of children under three years of age.
For one year, I worked as a teacher in the nursery, where I took care of children from age 6 weeks to 2 years old. I loved them.
I treat children very friendly, individual and respectful.

Now I am working as the store manager of Nutrend. I found this job, because I love fitness and working out.

In a free time, I love to see my family and friends. My friends have children and when they need, I love to take care of them. I also love travelling and photography.
It's amazing to get to know new people and it's awesome, when it's from the smallest age.

Availability

Volno od 11.8. do 21.8. Mohu kdykoli ☺️Calendar last updated before 12 days
Loading calendar...
Loading calendar...

General Experience

infants

3 years

toddlers

4 years

preschoolers

2 years

schoolers

1 year

teens

no experience

Special Experience

Autism Spectrum Disorder, Asthma, Hyperactivity, Care for Sick Children, Food Allergies, Sleep Disorders, Visual Impairment, Hearing Impaired, and Special needs

Díky praxím ve škole jsem měla možnost pečovat o děti zdravotně postižené, nejčastěji s obrnou, downovým syndromem či lehkou a těžkou mentální retardací.

Skills and Hobbies

Dance/physical activity and Sport

Languages

Czech, English, Russian, and Slovak

Anglický jazyk mám na velice dobré úrovni jak v mluvené, tak písemné verzi. Mám spoustu kamarádů s ciziny, takže s nimi komunikuji pouze v AJ. Ruský jazyk ovládám pouze v základech.

Certification

Certifikát přidělený školou, který mi umožňuje pečovat o děti do 3 let.

Recommend sitter

Where babysit:

Primary city: Praha 6