image

120.00Kč/hour

 • 6 parents contacted her
 • Activity 5 days ago
 • Response time: 5 hours
 •  Gymnázium Šternberk
 • First Aid Certificate
 •  prefers sitting: up to 20 hours/week
 •  I have a place for babysitting
 •  I babysit at parents' place
 •  I have a car
 •  I can take kids by car
 •  she can babysit 5 kids
 •   Birthday parties and other
 •   Groups of kids
She attended the first aid course with certificate.
 • Verified cell phone and email via mojeID
 • Verified cell phone, e-mail and address via mojeID
 • Verified cell phone, e-mail, address and identity via mojeID
Jazyky

Hana B.

 • (1)
 • 30 years
 • 12 years experience

Personal interview

more about Verification centers and verification process

Clean criminal record, ID archived

Verified education and certificates

Gymnázium Šternberk. Řidičský průkaz skupiny B od roku 2006. Vzdělávací program "Potštátský houslový klíč" (ZŠ a MŠ Potštát). Seminíř "Prenatální podpora citové vazby, citová vazba, vědecké důkazy týkající se nošení dětí a podpory otců v období před porodem, během něj, i po něm" (Asociace podpory rodiny). "Lektorka vědomé a aktivní přípravy na mateřství a rodičovství" (A centrum). Program "Instruktor základních pohybových aktivit" (A centrum). Program Katecheze Dobrého pastýře (Univerzita Karlova). Oprávnění čekatele (Junák). Certifikát Laktační poradce - matka (Laktační liga). Zdravotník zotavovacích akcí (Junák). Kurz první pomoci ZDrSEM MAMA. Kurz Respektovat a být respektován (akreditováno MŠMT). Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky (Montessori Olomouc). Program Montessori 0-3 (Montessori ČR).

Více...

Reviews

Jana K.30. April 18:17Babysitting - via this platform

Paní Hanka je vynikající a vzdělaná profesionálka a zkušená vychovatelka, syn Davídek (9 měsíců) ji má moc rád a je s ní stále usměvavý a vyžitý, díky jejím Montessori zkušenostem a kurzům mu připravuje kvalitni aktivity a prostředí a on pak v noci krásně a spokojeně spí. Oblíbil si také její dvouletou dceru Anežku, rád s ní např. hraje/brnká na naše piano a poslouchá jak s Hankou zpívají a pobrukuje si s nimi :-).
Skvěle mi poradila i s příkrmy a eko úklidem domácnosti. Jsme nadšení.
Když někdy potřebuji pohlídat i šestiletého syna Michaelka, tak se už nemůže dočkat, protože vždycky paní Hanka připraví nebo donese svoje zajímavé stolní aj. rozvíjející zábavné hry, které ho moc baví. Dáváme 6 hvězdiček, 5 nám pro hodnocení nestačí (-: ******


About me

I am a mother of a 5-year-old boy and a 2-year-old girl, being currently on a maternity leave.
I have been interested in childcare and babysitting since my childhood, I have always wanted to be a kindergarten teacher, but I took another direction after the high school.
However, I still babysitted during my university studies and later on when working, Before I had my own children, I had started to study literature and various courses in this area.
Currently, I lead montessori workshops focused on toddlers, i.e. for 1- to 3-year old children, even though both younger and older children come as well. I have studied a Montessori from birth to 3 years of age course by the Montessori ČR society, currently I am finishing a Montessori for the age of 3 to 6, I have studied a Respektovat a být respektován (To respect and to be respected) course and online Nevýchova (Un-education).
I am a certified nurse for children from birth fo 6 years of age. I am a long term paramedic at children camps (Zdravotník zotavovacích akcí), I have successfully passed an exam (Čekatelská zkouška) allowing me to work as Scout leader for a limited period of time.
Moreover, I am a lactation and babywearing consultant. I am a consultant for conscious and active preparation for motherhood and parenthood with specialisation on oriental dance and Yoga for pregnant women and new mothers and on exercice with children up to 3 years (A-cemtrum Prague). I will gladly share information about elimination communication, Baby Signs, adjusting household for children not only in th Montessori spirit etc.
If I have any leisure time, I like reading, sewing, knitting, gardening in the spirit of edible food garden, I also like baking and cooking, if possible without sugar and white flour. I love to move, I usually move around Olomouc on a kick scooter or a bike even with my children, I like standard and Latin dances, rock climbing, at winter I ski and snowboard. I encourage children around me to move as well.
I am respectful to the opinion of others and care about children according to their parents‘ and caregivers‘ wishes

Availability

Během prázdnin mohu víceméně kterýkoliv den od 7. 7. dál. Mé aktuální možnosti je možné vidět v kalendáři. Děkuji.Calendar last updated before 5 days
Loading calendar...
Loading calendar...

General Experience

infants

6 years

toddlers

5 years

preschoolers

3 years

schoolers

1 year

teens

1 year

Special Experience

Care for Sick Children and Food Allergies

Skills and Hobbies

Singing/playing musical instrument, Drawing, painting, Dance/physical activity, and Sport

Languages

Czech, English, French, and Slovak

Certification

Chůva Respektovat a být respektován Lektorka vědomé a aktivní přípravy na mateřství a rodičovství a cvičení s dětmi do 3 let, specializace orientální tanec a jóga pro těhotné a ženy po porodu Montessori pro věk 0-3 Čekatelská zkouška 2x ZdrSem Mama Laktační poradkyně Lektorka nošení dětí v šátku Potštátský houslový klíč - práce s pomůckami pro hudební výchovu a nauku od autorky metody Ireny Krškové

photos

Recommend sitter

Where babysit:

Primary city: Olomouc, Olomoucký kraj