image

240,00Kč/hour

 • She has already been contacted by 48 parents
 • Activity 3 days ago
 • Response time: 2 hours
 •  VOŠMOA Jablonec nad Nisou
 •  ČZU Praha
 • First Aid Certificate
 •  prefers sitting: up to 20 hours/week
 •  I babysit at parents' place
 •  she can babysit 3 kids
 •   Birthday parties and other
 •   Travel for Vacations
 •   Overnights
 •   Groups of kids
She attended the first aid course with certificate.
Languages

Soňa T.

 • (4)
 • 28 years
 • 4 years experience
 • Covid-19 vaccine

Clean criminal record, ID archived

Verified education and certificates

Rekvalifikační kurz Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky + zkouška. Česká zemědělská univerzita v Praze, obor Veřejná správa a regionální rozvoj.

you will get access to the full detail of the verification

More...

Reviews

Rebecca A.06/04/2022Babysitting - via this platform

I cannot say enough good things about Sona. We were visiting Prague and Sona watched our daughter 4 evenings for a total of about 20 hours. She is caring,kind, and trustworthy. She is extremely organized and kept our daughter on her food and bath schedule. We were extremely happy and look forward to our next visit. We wish she was our nanny here in the United States! I wish I give more than 5 stars!


Mariana S.28/01/2022Verification center

Soňa byla v naší rodině zaměstnaná jako chůva naší dcery Melissy. Pracuje velmi zodpovědně, je svědomitá a měla naší absolutní důvěru. Okamžitě si získala i samotnou Melissu, která se vždy usmívala při jejím příchodu. Soňa zvládala velmi profesionálně veškerou péči o Melissu včetně přípravy domácích kašiček a přípravy různých hracích aktivit. Chodila hlídat hlavně přes den, ale dle naší potřeby proběhlo i několik večerních hlídání. Soňa je dochvilná, trpělivá, usměvavá, proaktivní s velmi kladným přístupem k dětem. Se Soňou jsme byli velice spokojení a můžeme ji doporučit. Monika D.


Mariana S.28/01/2022Verification center

Soňa u nás byla zaměstnána jako chůva od března do července 2021. Během těchto měsíců pečovala o naši dceru Esther od jejích čtyř do deseti měsíců. Se spoluprací jsme byli velmi spokojeni. Soňa je spolehlivá, zodpovědná, pečlivá a organizovaná. Vždy dorazila včas, starala se o dceru podle jejích potřeb a následovala její denní rytmus. Je vždy příjemná a na dítě milá. U Soni jsem si také vážila výborné komunikace. Barbora A.


Tomas C.22/01/2022Babysitting - via this platform

Soňa nám byla skvělou chůvou na nás výlet do Prahy pro naší roční holčičku. Vše zvládla skvěle, holčička se u ní cítila bezpečně a vše proběhlo super.

Můžeme vřele doporučit a budeme se těšit na další výlet do Prahy kdy bude mít Soňa čas a já s přítelkkyní si budeme moci udělat trochu času pro sebe.

Díky


About me

Hello everyone!

My name is Sonia, I am 28 years old and I've been working as professional nanny for 4 years (I have all certificates which are needed for this job). The most of my experience I've got in France where I was living and working in private families. I have experience with kids in the age between 3 months and 7 years.

Nowadays, we live in Prague with my partner where I work as entrepreneur and 3/4 of my time I work for one family. The rest of my time I offer to you. Check my availability in my calendar, my calendar is actualisated regularly.

In your request, don't forget to write this info: number of kids, their age, date and time of babysitting, place where the babysitting will take place and eg. their allergies.

My hourly rate is between 240-370Kč. Depends on number, age of kids, the day, etc. Eg. maximal rate of 370Kč is for 3 kids during the weekend. I always charge at least 2 or 3 hours even if you ask for example just for 1h. If you live within 15 minutes from my place (the basic point is the station of subway "Budějovická"), I charge at least 2h. If more than 15 minutes, I charge 3h. If you need just 1h, no problem, I will arrive but I will charge as discribed here. If my transport to you lasts more than 30 minutes, I will charge another hour/s for this time. The babysitting which will finish after 11pm, the family pays a taxi. Please take all this in the consideration. The payment is in cash after each babysitting. If you wish, you will receive a confirmation bill.

I can speak Czech, French or English with your kid/s as well.. as you wish. I am responsible, patient and creative. I am used to take care fully of babies/kids plus I can cook homemade meals for them, do laundry, etc. if you desire. Everything what is needed and connected with kids. Especially I love to walk and play with them outside.

Important !!! Please note that I don't babysit sick kids and I don't babysit in families where covid19 was present during last 2 weeks. With this rule, I protect myself and especially my clients.

Do not hesitate to ask me other questions, I will be happy to answer them to you.

Best regards and see you soon!

Sonia

Availability

Prosím sledujte můj kalendář, pravidelně ho aktualizuji. Pokud je prázdný, daný týden bohužel již nemám volné termíny.


Current calendar is not availaible

General Experience

infants

4 years

toddlers

4 years

preschoolers

4 years

schoolers

4 years

teens

no experience

Special Experience

Care for Sick Children and Food Allergies

Skills and Hobbies

Singing/playing musical instrument and Drawing, painting

Tutoring children

Mathematics

Czech language

English

Individual
general preparation

Languages

Czech, English, and French

Hovořím plynule česky, francouzsky a anglicky.

Certification

Akreditovaný kurz pro péči o děti do zahájení povinné školní docházky

photos

Where babysit

Primary city: Praha 4