Number #1 in ČR

There are already 421 919 users at Hlídačky.cz.
Join us!

Verification and insurance

We have Verification Centers, 9 216 reviews and unique pet insurance.

You choose on your own

You are in direct contact with sitter.

They recently visited the verification center

Every booked pet-care on Hlídačky.cz is insured

Read more

What people are saying about pet-sitters

Lucie

Lucie


23 years

Nemohla jsem najít lepší hlídačku. Slečna je úžasná, vždy mi vyjde vstříc. Mému psovi se vždy individuálně věnuje. Má mnoho zkušeností. Její fenky ...

— Christina
Nikola

Nikola


23 years

Nikol nám týden hlídala kočku a vše proběhlo bez problémů. Rádi se k ní s prosbou hlídání vrátíme a určitě všem doporučujeme!

— Daniela
Mária

Mária


36 years

Paní Máju mohu rozhodně doporučit! Je spolehlivá, zodpovědná a pečlivá. Pokaždé když jedeme pryč tak využíváme jejích služeb. Sama má kočky tak je ...

— Lucka
Anna

Anna


23 years

Anička hlídá pravidelně již druhým rokem naší fenku Axu (Lagotto Romagnolo, 2,5 roku) a jsme s ní nadmíru spokojení! Hlídání probíhá především v ča...

— Iva

You dog or cat will no longer be alone

Are you going away for the weekend and need someone to take care of your pet? Are you at work for a long time and don't manage to take the dog for a walk?

Find pet sitter who lives near you.

The sitters for dogs and cats

At Hlídačky.cz you will find a care-giver for your dogs or other pets. Whether you are looking for care during your holiday (not every dog is able to manage dog hotel or dog walking when you have to stay at work for a long time.

There are already pet sitters in every larger city. You can simply start your search with pet care Praha or pet care Brno or enter the name of your town in the search box above.

An important part people care about before dog or other pet care is safety.

Therefore, Hlídačky.cz have their own Verification Centres in Prague, Brno and Bratislava, three levels of online verification and above all, ratings from other users. And for your complete calm, every booked babysitting or dog walking is insured.

Search sitters
from your city

We guarantee you will find a sitter. Feel free to start searching today.

Search pet-care sitters