InspiracePéče o senioryCena péče o seniory

Cena domácí péče o seniory: Kolik za ni v roce 2024 v Česku zaplatíte?

  15. červenec 2024,    5 min. čtení,
V určité životní fázi se role pečovatele může snadno obrátit a je velmi snadné se dostat do situace, kdy vaši pomoc budou potřebovat ti, kteří o vás pečovali. Vaši rodiče a blízcí.
Cena péče o seniory se značně liší v závislosti na typu péče a konkrétních potřebách seniora. V našem přehledu se zaměřujeme na ceny za poskytování domácí péče o seniory, kterou můžete najít na Hlídačky.cz. 

Tento průvodce vám odpoví na nejčastější dotazy: jak se pohybují ceny v jednotlivých krajích, nebo kolik průměrně zaplatíte za péči od hlídačky v Praze nebo ve Zlíně? Díky cenové mapě s ukázkou průměrných cen za poskytování domácí péče v roce 2024 získáte konkrétnější představu o aktuálním cenovém rozmezí v této oblasti.

Ceny za poskytování domácí péče o seniory v Česku

Na cenu má vliv nejen to, kdo bude poskytovat vašim nejbližším péči a společnost. Místo a požadované doplňkové služby cenu ovlivňují také. Významnou roli tady hrají životní náklady a další ekonomické faktory. 

Přinášíme vám přehled průměrných cen v domácí péči o seniory v největších českých městech a krajích.
Průměrná cena za poskytování domácí péče o seniory v roce 2024 v Česku činí 180,– Kč.

Ceny za poskytování domácí péče o seniory podle města

Uvedené ceny jsou za jednu hodinu poskytované péče o seniory.
Město Kč/Hod
Praha 217,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Zlín 201,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Kladno 190,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Brno 184,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
České Budějovice 183,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Hradec Králové 181,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Pardubice 178,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Ostrava 176,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Liberec 175,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Frýdek-Místek 174,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Chomutov 173, –
Jablonec nad Nisou 173,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Mladá Boleslav 172,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Most 172,–⁠⁠⁠⁠⁠
Plzeň 171,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Děčín 170,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Karlovy Vary 170,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Ústí nad Labem 164,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Teplice 164,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Jihlava 148,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Havířov 145,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Přerov 140,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Opava 139,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Karviná 116,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Zdrojem dat pro naši analýzu bylo 1900 uživatelských profilů na Hlídačky.cz.

Stejně jako u hlídání dětí, mazlíčků nebo úklidu, se ceny v českých městech liší. Praha zůstává díky vysoké poptávce na prvním místě v žebříčku.

Ceny za poskytování domácí péče o seniory podle kraje

Uvedené ceny jsou za jednu hodinu domácí péče.
Kraj Kč/Hod
Celá ČR 180,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Kč
Hlavní město Praha 212,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Středočeský kraj 198,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Jihomoravský kraj 180,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Jihočeský kraj 178,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Liberecký kraj 177,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Plzeňský kraj 175,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Královohradecký kraj 173,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Zlínský kraj 173,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Pardubický kraj 169,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Kraj Vysočina 168,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Moravskoslezský kraj 166,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Karlovarský kraj 162,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Olomoucký kraj 160,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Ústecký kraj 158,–⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Zdrojem dat pro naši analýzu bylo 1900 uživatelských profilů na Hlídačky.cz.
Pečovatelé si svoji cenu určují sami. Mimo Prahu se cena pohybuje v průměru okolo 180, korun za hodinu. V Praze jsou ceny vyšší. Průměrná sazba je 212,korun za hodinu domácí péče.

Ujasněte si, jakou péči hledáte

Předtím, než se pustíte do samotného hledání pečovatele, je potřeba si ujasnit několik zásadních věcí, které ovlivňují hodinovou sazbu. 
Jakmile si definujete své požadavky, bude hledání ideálního pečovatele snadnější. Váš hledaný filtr se zúží pouze na ideálního pečovatele, který skutečně splňuje vaše přání a požadavky. Na co se tedy zaměřit?

  • Jasně si vymezte povinnosti a úkoly, které od pečovatele očekáváte. 
  • Zvažte stav seniora, o kterého se má pečovatel starat.
  • Stanovte si rozpočet. Kolik jste ochotni zaplatit za hodinu nebo za konkrétní práci?
  • Definujte si pravidelnost. Potřebujete pravidelnou péči, nebo pouze občasnou výpomoc v urgentních situacích? 

Mezi nejčastější požadavky v domácí péči u seniorů patří doprovod k lékaři. Až 84 % hlídaček na svém profilu nabízí službu doprovodu seniora k lékaři.  Mezi další požadavky často patří také procházky, nákupy nebo obstarání oběda. Neobvyklý, ale ne nemožný je také doprovod na výlet nebo na dovolenou. 
Až 45 % hlídaček, které nabízejí domácí péči, uvádí zkušenosti s péčí o seniory s Alzheimerovou chorobou a 32 % s Parkinsonovou chorobou.
Jakmile si vyprofilujete pečovatele podle výše zmíněných kritérií, získáte lepší představu o tom, koho hledáte a jak moc se může lišit cena od průměru.

Další faktory, které mohou ovlivnit cenu domácí péče

Nejen lokalita a vaše představy ovlivňují finální částku domácí péče. Ve výsledné ceně se odráží i zkušenosti pečovatele. Proto je nutné brát v potaz:

Zkušenosti a kvalifikace

Pečovatelé se zkušenostmi nebo například s certifikátem kurzu první pomoci či s licencí Asistenta sociální péče si mohou za své služby účtovat vyšší sazby. Se senioritou a zkušenostmi roste i cena.

Úroveň odpovědnosti a požadavky

Sazba se může lišit v závislosti na odpovědnosti a požadované péči, kterou vyžadujete.
 

Speciální potřeby seniora

Pokud má senior specifické potřeby nebo vyžaduje zvýšenou opatrnost při manipulaci, projevuje zhoršenou komunikaci nebo jiné potřeby, i tyto aspekty se mohou odrazit na ceně.

Pokud je potřeba náročnější fyzická manipulace se seniorem, může si pečovatel říct o vyšší cenu, než je průměr. Pro manipulaci se seniorem je nutná nejenom síla, ale také pečlivost hlavně v případech, kdy senior trpí bolestmi nebo je například po operaci a potřebuje zvýšenou opatrnost. 
Mnoho rodin například hledá pro seniora společnost. Snaží se tak předejít osamělosti, která může velmi snadno vyústit až v deprese. Senioři také s rostoucím věkem často ztrácí chuť do života a věci, které jim dříve dělaly radost a přinášely potěšení pomalu mizí.

Poskytování domácí péče o seniory může mít hned několik forem a jednou z nich může být právě poskytování společnosti, která má ale na psychiku a život seniora velký vliv. 

Na Hlídačky.cz až 94 % hlídaček nabízí společnost pro seniora. Většinou se jedná o návštěvy seniora, aby dotyčný měl možnost si s někým jen tak popovídat, zasmát se a předejít pocitu osamělosti.

Příspěvek na péči o seniory –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ máte nárok?

S domácí péčí o seniory často přichází i na otázku příspěvku na péči. V jakém případě máte nárok na příspěvěk na domácí péči o seniora?

Podmínky nároku na příspěvek

Nárok na příspěvek má každý senior, který z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje pomoc druhé osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti.

Stupně závislosti se určují na základě počtu základních životních potřeb, které senior není schopen zvládat bez pomoci. Existují čtyři stupně závislosti (lehká závislost, středně těžká závislost, těžká závislost a úplná závislost).

Výše příspěvku se odvíjí od stupně závislosti pečované osoby:

  • I. stupeň (lehká závislost): 880 Kč měsíčně
  • II. stupeň (středně těžká závislost): 4 900 Kč měsíčně
  • III. stupeň (těžká závislost): 14 800 Kč měsíčně
  • IV. stupeň (úplná závislost v domácí péči): 27 000 Kč měsíčně

Uvedená výše příspěvku je platná od 1. 7. 2024.

Příspěvek je určený pro zajištění pomoci při zvládání základních životních potřeb a může být poskytován prostřednictvím sociálních služeb, osob blízkých nebo asistentů sociální péče.
Můžete také filtrovat hlídačky se vzděláním v sociálních službách Asistenta sociální péče.
Stejně jako pro děti, tak i pro naše rodiče a blízké chceme to nejlepší. V případě seniorů je to bez pochyby důstojné stáří. To jim díky kvalitní pomoci při domácí péči můžete zajistit. 

Prozkoumejte nabídku hlídaček na Hlídačky.cz, které poskytují službu péče o seniory a vyberte pro vaši babičku, dědečka nebo blízkého ideálního pečovatele, který mu bude skvělou společností i pokročilém věku.