InspiraceHlídání mazlíčkůJaká je cena hlídání psů v Česku v roce 2024?

Jaká je cena hlídání psů v Česku v roce 2024?

  15. leden 2024,    5 min. čtení,
Dostali jste se už někdy do situace, kdy jste potřebovali pohlídat vašeho psa, ale zrovna nikdo z rodiny ani přátel nebyl k dispozici? Nevadí, od toho jsou tu služby hlídání psů. I v případě, že jste oddaným páníčkem, pravděpodobně se někdy dostanete do situace, kdy budete muset odjet bez vašeho chlupatého parťáka. 

Možná máte skvělou rodinu a příbuzné, kteří se na hlídání těší. Bohužel ne každý má tyto možnosti a proto zvažujete, komu dáte do péče vašeho pejska.

Možností je vícero. My se zaměříme na hlídačky psů, které nabízí své služby hlídání přes platformu Hlídačky.cz. Prozradíme jaké faktory hrají roli ve finální ceně a také jak se liší průměrná cena za hlídání v rámci Česka v roce 2024. 
Průměrná cena v Česku za celodenní hlídání mazlíčků je 596,- Kč.
Kolik v průměru zaplatíte za hlídačku psa v Praze nebo Hradci Králové? Díky cenové mapě s ukázkou průměrných cen za hlídání získáte konkrétnější představu o cenovém rozmezí hlídaček a to jak za hodinovou, tak i za celodenní sazbu. 

Ceny za hlídání psů v Česku

Nejen kdo bude vašeho pejska hlídat, má vliv na cenu hlídání, ale také kde. Průměrné hodinové a denní sazby za hlídání psů se v rámci Česka různí. 
Až 60 % majitelů preferuje hlídání v domově mazlíčka.
Přinášíme vám přehled průměrných cen za hlídání psů v největších českých městech a krajích.

Ceny za hlídání psů podle města

Město Kč/Hod Kč/Den
Zlín 134,- 708,-
Praha 168,- 681,-
Děčín 137,- 648,-
České Budějovice 146,- 647,-
Kladno 151- 639,-
Plzeň 137,- 633,-
Pardubice 140,- 623,-
Hradec Králové 141,- 599,-
Přerov 115,- 589,-
Mladá Boleslav 140,- 573,-
Brno 139,- 567,-
Liberec 139,- 567,-
Olomouc 129,- 567,-
Karlovy Vary 116,- 556,-
Jihlava 128,- 542,-
Ústí nad Labem 134,- 539,-
Ostrava 126,- 534,-
Opava 123,- 532,-
Most 121,- 514,-
Chomutov 134,- 507,-
Jablonec nad Nisou 138,- 492,-
Teplice 127,- 483,-
Havířov 122,- 465,-
Frýdek-Místek 114,- 439,-
Karviná 118,- 371,-
Zdrojem dat pro naši analýzu bylo 7 000 uživatelských profilů na Hlídačky.cz. Ceny uvedené s mapě zobrazují průměrnou cenu za hodinu hlídání/celodenní hlídání.

Ceny za hlídání psů podle kraje

Kraj Kč/Hod Kč/Den
Celá ČR 144,- 596,-
Hlavní město Praha 167,- 662,-
Plzeňský kraj 138,- 622,-
Středočeský kraj 153,- 621,-
Kraj Vysočina 131,- 606,-
Jihočeský kraj 139,- 605,-
Zlínský kraj 134,- 592,-
Jihomoravský kraj 139,- 576,-
Olomoucký kraj 129,- 575,-
Královehradecký kraj,133,- 571,-
Pradubický kraj 131,- 565,-
Liberecký kraj 140,- 549,-
Ústecký kraj 127,- 544,-
Moravskoslezský kraj 124,- 507,-
Karlovarský kraj 124,- 459,-
Zdrojem dat pro naši analýzu bylo 7 000 uživatelských profilů na Hlídačky.cz. Ceny uvedené s mapě zobrazují průměrnou cenu za hodinu hlídání/celodenní hlídání.
„Hlídačky si svoji cenu určují samy. Mimo Prahu se cena pohybuje v průměru okolo 144,- Kč za hodinu. V Praze jsou ceny vyšší. Průměrná sazba je 167,- korun za hodinu hlídání.“

Není hlídání jako hlídání, aneb ujasněte si koho hledáte

Předtím, než se pustíte do samotného hledání hlídání pro vašeho pejska, je potřeba si ujasnit několik zásadních faktorů, které ovlivňují hodinovou nebo denní sazbu hlídání. 
Jakmile si definujete své požadavky, bude hledání mnohem snadnější. Váš hledaný filtr se zúží pouze na hlídačky, které skutečně splňují vaše přání a požadavky. Na co se tedy zaměřit?

  • Jasně určete povinnosti a úkoly, které od hlídání očekáváte.
  • Zvažte počet. Za dodatečné zvíře může být sazba nižší. U někoho se do ceny může odrazit také stáří psa, zda se jedná o štěně nebo o dospělého, vychovaného psa.
  • Stanovte si rozpočet na hlídání. Kolik jste ochotni zaplatit za hodinu nebo za konkrétní práci?
  • Definujte si pravidelnost hlídání. Potřebujete pravidelné hlídání, nebo pouze občasné venčení?
Jakmile si vyprofilujete ideální hlídačku pro vašeho psa dle výše zmíněných kritérií, získáte lepší představu o tom, koho hledáte a jak moc se může lišit cena od průměru.
Tip: Zajistěte co nejbezpečnější hlídání
I zkušenou hlídačku může překvapit, co nepatří do psí misky. Před samotným hlídáním se ujistěte, že hlídačka ví, jaké potraviny, jsou pro psy nebezpečné.

Jsou psí hotely lepší varianta?

Někdo by mohl namítat, že psí hotely jsou bezpečnější varianta než soukromé hlídání psů. Ne všechny se však hotely pyšní špičkovou péčí a už vůbec ne individuálním přístupem k pejskům.

I přes předpisy a zákony, které by se měly v rámci psího hotelu dodržovat, ne všechny hotely splňují, mnoho z nich nenabízí zdaleka tak dobré služby, jaké slibuje.
Na problematiku psích hotelů upozorňuje spolek Přátelé života. „Většina lidí žije v domnění, že psí hotely mezi sebou soutěží a předhání se, kdo má lepší podmínky. Bohužel, ne vždy tomu tak je. Majitelům doporučujeme, aby pečlivě vybrali dočasné hlídání, které jejich pejskům poskytne nejvyšší úroveň péče. Místo, kde se budou cítit jako by byli u sebe doma."

Nechat psa u hlídačky místo v psím hotelu má své výhody

Váš mazlíček bude mít pocit domova a opětované lásky, zatímco v hotelu by byl obklopen dalšími zvířaty, což by mohlo způsobovat stres a úzkost. Zejména pokud není na takové prostředí zvyklý.

Hlídačka mu dopřeje mnohem více pozornosti a péče oproti psímu hotelu, který se díky své větší kapacitě musí soustředit především na základní potřeby jako je krmení a venčení.

Pokud tedy víte, že váš pes potřebuje více pozornosti a něhy, jsou Hlídačky.cz vždy lepší volbou v době vaší nepřítomnosti.

Jaké faktory ovlivňují cenu hlídání?

Částka, kterou za hlídání zaplatíte, závisí na několika faktorech. Vybrali jsme pro vás ty nejčastější, které ovlivňují výslednou cenu hlídání.

Zkušenosti a dovednosti hlídače

Zkušená a kvalifikovaná hlídačka, která se například specializuje na výchovu a trénink psů, si může účtovat více. Hlídačky s více jak 5 letou zkušeností si v průměru za hodinu hlídání účtují o 20,- Kč více než hlídačky s dvouletou praxí. 
Pokud byste ale hlídání rádi využili jako příležitost, jak vašeho psa naučit novým povelům nebo ho trochu vycvičit, může být kvalifikovaná hlídačka skvělou volbou!

Sezónnost

Letní sezóna dovolených se může také promítnout do ceny hlídání. Lidé mnohem častěji cestují na dovolené a poptávka po hlídání psů roste. Stejně tak tomu je i během svátků, Vánoc a Silvestra, který může být pro mnohé pejsky stresový a potřebují u sebe někoho pro větší pocit jistoty. 

Délka hlídání

Sazbu může ovlivnit délka hlídání. Celodenní fixní sazba může být často výhodnější. V průměru pokud se jedná o hlídání delší než 4 hodiny, bude výhodnější zvolit variantu celodenního hlídání, kde získáte nižší cenu i možnost delšího hlídání. Naopak občasné venčení v době, kdy jste mimo domov, bude mít nižší cenu. 

Místo hlídání

Zda se hlídání odehrává v domě rodiny, nebo v domě hlídačky.
Až 96 % hlídaček posílá fotky a videa mazlíčka z průběhu hlídání. 

Velikost a potřeby psa

Větší psi nebo psi se speciálními potřebami mohou vyžadovat zvýšenou nebo odbornou péči, což přirozeně může navýšit cenu. Průměrná cena za hlídání větších plemen není však tolik rozdílná, jako za hlídání středních nebo malých psů. V průměru si za většího psa připlatíte 6,- Kč. 

Počet zvířat

Pes nebo kočka navíc? I počet hraje roli. Je rozdíl se starat o jednoho pejska nebo o smečku pěti. Hlídačky psů si obvykle účtují příplatek za každého dalšího psa, o kterého se musí postarat nebo ho vyvenčit.

I přes rozdíly v cenách v závislosti na lokalitě nebo zkušenostech všichni směřujeme ke stejnému cíli. A to je najít spolehlivou a zodpovědnou hlídačku, která bude o vašeho psa pečovat s láskou. Prozkoumejte širokou nabídku hlídaček psů na Hlídačky.cz a vyberte pro vašeho chlupáče tu pravou.