InspiraceHlídání mazlíčkůNebezpečné jídlo pro psy: Co psi nesmí jíst?

Nebezpečné jídlo pro psy: Co psi nesmí jíst?

  23. květen 2024,    6 min. čtení,
Chcete, aby váš čtyřnohý parťák tu s vámi byl co nejdéle a snažíte se ho udržovat šťastného a zdravého? Je důležité věnovat pozornost nejen aktivitám, které s ním podnikáte, ale také stravě. A nebo tomu, co vám spadne od stolu. Někteří psi jsou lepší než vysavač. Další rizikovým momentem mohou být také návštěvy, oslavy nebo setkání s přáteli, kdy zkrátka neodoláte jeho psím očím, které žadoní o každý kousek jídla, po kterém jenom sáhnete.

Existuje mnoho běžných potravin, které se na první pohled zdají jako neškodné, opak je ale pravdou. Některé z nich mohou nenávratně ohrozit zdraví vašich mazlíčků nebo je dokonce otrávit. Které z nich by měly zůstat mimo dosah psí misku?

Jaké jsou 3 nejnebezpečnější potraviny?

Potraviny, které pravděpodobně máte běžně doma a ani by vás nenapadlo je považovat za riziko. To bohužel neplatí pro psí parťáky, pro které konzumace může mít fatální následky. 

Čokoláda

Doufáme, že čokoláda žádného páníčka už příliš nepřekvapí. Čokoláda obsahuje látku theobromin, která je pro psy nebezpečná. Psí metabolismus zpracovává theobromin pomaleji než lidský, a proto i malé množství čokolády může u psů způsobit otravu.
Nemusí jít nutně pouze čokoládu, ale cokoliv s čokoládovou polevou, náplní nebo zdobením může být pro psa nebezpečné.Ať už jsou to vaše oblíbené sušenky oreo, zapomenuté kinder vajíčko na stole nebo čerstvě upečený perník s čokoládovou polevou.
Jaké množství čokolády je nebezpečné pro psa?
Záleží na velikosti a váze vašeho psa. U menších plemen do 8 kg stačí už pouhých 22 g čokolády a může nastat riziko otravy. To jsou pro představu 2 kostičky běžné tabulky čokolády. 

Jaké jsou příznaky otravy čokoládou u psů?

Theobromin může ovlivnit srdeční frekvenci a nervový systém psa, což v extrémních případech může vést k srdečnímu selhání nebo dalším zdravotním komplikacím. Theobromin může způsobit dehydrataci a vedoucí k nadměrné žízni.

 • Zvracení
 • Průjem
 • Nadměrná žízeň
 • Nervová stimulace
 • Svalový třes
 • Zmatenost nebo vzrušení
 • Křeče
Tip: Jak jednat když pes sní čokoládu?
 Můžete využít rychlého pomocníka, který vám poradí, jak moc je dávka pro vašeho psa nebezpečná. Vyzkoušejte si Kalkulačku jedovaté dávky čokolády pro psa nanečisto, ať víte, jak můžete postupovat v případě nouze.

Hroznové víno a rozinky

Hrozny a rozinky mohou u psů způsobit selhání ledvin. I pár kuliček hroznového vína může pro vašeho psa znamenat riziko otravy. Přesná příčina, která konkrétní látka obsažená v hroznovém vínu a rozinkách je pro psi jedovatá není zcela jasná. Konzumace hroznového vína nebo hroznů u psů může způsobit řadu zdravotních problémů. 
Jaké množství hroznů je nebezpečné pro psa?
U některých psů se po požití hroznů nebo rozinek nemusí dostavit žádné nežádoucí příznaky. Toxicita hroznů a rozinek u psů není jednotná mezi všemi jedinci nebo plemeny. Existují psi, kteří mohou hrozny jíst bez jakýchkoli zjevných nežádoucích účinků, ale u jiných může dojít k závažné otravě, dodává veterinářka Nikola Lagová. 

Jaké jsou příznaky otravy hrozny a rozinkami u psů?


 • Zvracení
 • Průjem
 • Letargie
 • Obtížné dýchání
 • Nadměrná žízeň
MVDr. Nikola Lagová
Veterinářka
 „Setkala jsem se s případy, kdy drobná čivava, pravidelně jedla hrozny z vinohradu a byla naprosto v pohodě. Bohužel jsem byla svědkem i německého ovčáka, který slupl jednu bobulku, co spadla na zem ze stolu, a selhaly mu ledviny.“

Sladkosti a potraviny s xylitolem

Xylitol se často používá jako sladidlo do námi oblíbených sladkostí. Vyskytuje se také přirozeně v některém ovoci a zelenině. Xylitol běžně najdeme ve žvýkačkách bez cukru, zubní pastě, lécích, sladkostech “bez cukru” nebo v potravinách pro diabetiky.

Xylitol může u psa způsobit prudký nárůst hladiny inzulínu v těle. To může vést k hypoglykemii, což je nebezpečně nízká hladina cukru v krvi, která může přivést psa až ke kolapsu. Nadměrné množství xylitolu může způsobit poškození jater u psa.
Jaké množství xylitolu je nebezpečné pro psa?
Hypoglykémie se u psů projevuje už při dávkách xylitolu 75 – 100 mg/kg. Dávka vyšší než 500 mg/kg už bývá spojena se závažným poškozením jater. Zdroj: Veterinární portál

Jaké jsou příznaky otravy xylitolem u psů?


 • Zvracení 
 • Třes
 • Slabost
 • Kolaps 
 • Akutní selhání jater
Při rychlé veterinární péči a úpravě glykémie se šance na zotavení zvyšují, to se bohužel nedá tvrdit při příznacích selhávání jater. Tam je prognóza nejistá.

Další nebezpečné potraviny

Co patří mezi další nebezpečné potraviny, kterými byste rozhodně neměli vašeho psa odměňovat?

Cibule a česnek

Obě tyto potraviny obsahují látky, které mohou po požití způsobit poškození červených krvinek a vést u psů k anémii. Vyhněte psím krmivům, které obsahují jakýkoli druh cibule, včetně cibule v prášku nebo dehydratované.
Věděli jste že?..
Japonská plemena psů (Akita, Shiba) jsou na oxidativní poškození červených krvinek citlivější než ostatní plemena. Veterinářka ale upozorňuje, že to nutně neznamená, že ostatní plemena jsou vůči česneku a cibuli odolná.

Ořechy a vlašské ořechy

Některé druhy ořechů, zejména makadamové a vlašské, mohou u psů vyvolat otravu, která způsobuje slabost, zvracení a další problémy. U psů byla zatím jako u jediného druhu zvířat  potvrzena otrava po požití již velmi malého množství makadamových ořechů (0,7 g/kg). 

Avokádo

Avokádo obsahuje persin, který může být pro psy jedovatá a přivodit zažívací problémy. I když je otrava avokádem spojena hlavně s ptáky, podle S. M. Gwaltney-Brant, UOI byly zaznamenány i případy intoxikace avokádem u psů, proto nedoporučujeme se dělit o váš avokádový chleba s chlupáčem. 

Vařené kosti

Nemusíte se bát dát psovi na žvýkání syrovou nevařenou kost, těm vařeným se ale za každou cenu vyhněte. Vařené kosti se mohou velmi snadno rozštípnout a ve velkém množství způsobit zácpu nebo v horším případě perforaci střeva, která může být smrtelná.

Buďte v pozoru i během procházky

Psi dokážou vyčmuchat kde co, a nejen běžné potraviny mohou způsobit neplechu. I během každodenní procházky byste měli být ve střehu co přijde vašemu psovi pod čumák. Na co si dát při procházce pozor?

Žaludy a dubové listy obsahují látku zvanou gallotannin, která u psů vyvolává zvracení, průjem nebo letargii. Po požití této látky jim hrozí poškození jater a ledvin. Žalud se navíc může zaseknou ve střev a zapříčinit jejich ucpání.

Mezi další strašáky patří krokusy, které obsahují toxický alkaloid kolchicin. Ten je pro psy jedovatý a jeho konzumace může způsobit zvracení nebo krvavý průjem.

Co dělat, když pes sní některou z nebezpečných potravin?

V případě konzumace některé z nebezpečných potravin může být pro některé psy i malé množství smrtelné. Pokud váš pes pozřel jakoukoli potenciálně škodlivou potravinu je nutné jednat. A to hned. 

Kontaktujte veterináře

V případě, že nesní tři tabulky čokolády, ale kostičku nebo dvě, ideálně kontaktovat telefonicky vašeho veterináře, který vás navede. Pokud se ale jedná o větší množství nebo si nejste jistí kolik toho snědl jeďte na veterinu co nejdříve. 
Veterinář podá lék a pes požitou potravinu vyzvrací, což je nejlepší varianta, která se obejde ve většině případů bez jakékoliv další terapie, dodává veterinářka. 
MVDr. Nikola Lagová
Veterinářka
Mimo kontakt na svého veterináře mějte u sebe vždy kontakt na nonstop pohotovostní pracoviště v blízkosti vašeho bydliště. Může se stát, že budete potřebovat pomoct v době, kdy je ordinace vašeho veterináře zavřená.

Pozorujte psa

Pozorně vašeho psa sledujte. Pokud se chová stejně jako obvykle, pravděpodobně potravinu jeho tělo zpracovalo. Známky neobvyklého chování a další příznaky, jako je zvracení, průjem, letargie, třes nebo potíže s dýcháním ihned řešte s veterinářem. Některé zdravotní problémy jsou sdílené i s potravinovými alergiemi: pokud má pes trávící potíže po konzumaci zdánlivě neškodných jídel, jako je maso nebo hrach, zvažte i tuto možnost.
MVDr. Nikola Lagová
Veterinářka
Po určitých otravách se můžou příznaky objevit se zpožděním a ne třeba do 24 hod. Doporučuji si do kalendáře poznamenat, že se nějaký incident udál, na veterině se na to budou ptát.

Nevyvolávejte zvracení bez pokynů

Některé látky, jako jsou kyseliny, mohou způsobit další poškození, pokud jsou vyvolány zvracením. V těchto případech se nesnažte vyvolat zvracení bez konzultace s veterinářem.
Bezpečí a pohoda je pro každého páníčka nejvyšší prioritou. S obezřetností a znalostí potravin, které mohou našim čtyřnohým společníkům ublížit dokážete nyní zajistit bezpečnější prostředí. Doufáme, že žádnou záchranou akci nikdy potřebovat nebudete a kdyby náhodou ano, už víte, jak se zachovat. Případně tento seznam nebezpečných potravin může být nápomocným průvodcem pro vaši hlídačku.

Packu na to!

Použité zdroje:
 1. Cortinovis, C., & Caloni, F. (2016). Household Food Items Toxic to Dogs and Cats
 2. MSD MANUAL, Veterinary Manual, Raisins and grapes
 3. MSD MANUAL, Veterinary Manual, Chocolate
 4. MSD MANUAL, Veterinary Manual, Xylitol