InspiraceÚklidNa kolik vyjde v Česku paní na úklid v roce 2023?

Na kolik vyjde v Česku paní na úklid v roce 2023?

15. listopad 2023,
Čistý a uklizený domov. Kdo by po něm netoužil? I když se snažíte pravidelně udržovat pořádek v domácnosti máte pocit, že nikdy není uklizeno? Chtěli byste zažít pocit, kdy přijdete domů a máte čisto bez toho, aniž by to bylo zase na vás? Pro takové situace jsou tu paní na úklid!

Možná jste se již aktivně pustili do hledání paní na úklid, možná ne.

Hodinové sazby za úklid domácnosti se mohou výrazně lišit. Proč? Významnou roli může mít lokalita, zkušenosti nebo také konkrétní požadavky na úklid.  Kolik tedy stojí paní na úklid v Česku v roce 2023? A jaké faktory je potřeba promítnout do ceny?
Věděli jste?
Průměrná cena za paní na úklid v roce 2023 v Česku je 181,- Kč. Ceny se nejčastěji pohybují v rozmezí od 160,- Kč do 223,- Kč za hodinu úklidu. 
Jak se liší ceny v jednotlivých krajích? Kolik průměrně zaplatíte za paní na úklid v Praze nebo ve Zlíně? Díky cenové mapě s ukázkou průměrných cen za úklid domácnosti získáte konkrétnější představu o cenovém rozpětí v rámci Česka.

Ceny za úklid domácnosti podle lokality

Nejen jaké má paní na úklid zkušenosti, ale nepostradatelný význam hraje také lokalita, kde úklid poptáváte. Průměrné hodinové sazby za úklid domácnosti se v rámci Česka liší. Významnou roli tady hrají životní náklady a další ekonomické faktory. 
Přinášíme vám přehled průměrných cen (říjen, 2023) za úklid v domácnosti v největších českých městech a krajích.

Průměrná cena za úklid domácnosti podle města:

Uvedené ceny jsou za jednu hodinu úklidu.  
Město Kč/Hod
Praha 227,-
Kladno 205,-
Brno 191,-
Zlín 187,-
Liberec 183,-
Mladá Boleslav 181,-
Karlovy Vary 178,-
Plzeň 177,-
Jablonec nad Nisou 176,-
České Budějovice 171,-
Pardubice 170,-
Most 170,-
Olomouc 168,-
Hradec Králové 167,-
Teplice 166,-
Jihlava 165,-
Děčín 164,-
Opava 161,-
Ústí nad Labem 160,-
Ostrava 159,-
Havířov 157,-
Frýdek-Místek 154,-
Chomutov 150,-
Přerov 140,-
Karviná 136,-
Zdrojem dat pro naši analýzu bylo 4 000 uživatelských profilů na Hlídačky.cz.
O pravidelný úklid domu mají nejčastěji zájem mladé rodiny. Právě mladí dospělí v dnešní společnosti alespoň trochu pomáhají bořit tabu, že paní na úklid je extra servis, který si mohou dovolit pouze bohatí. Naopak mohou být dobrým příkladem, že i obyčejná rodina si může dovolit paní na úklid.
Vzorovým příkladem je tomu i zvýšená poptávka v Kladně, kde je průměrná cena za paní na úklid vyšší, než například v Brně nebo Olomouci. Kladno se v poslední době stalo vyhledávanou lokalitou pro mladé rodiny, na které je Praha už příliš rušným městem a našli místo s vhodným dojezdem do české metropole.  

Průměrná cena za úklid domácnosti podle kraje:

Uvedené ceny jsou za jednu hodinu úklidu.  
Kraj Kč/Hod
Celá ČR 181,-
Hlavní město Praha 223,-
Středočeský kraj 203,-
Jihočeský kraj 169,-
Plzeňský kraj 175,-
Karlovarský kraj 164,-
Ústecký kraj 160,-
Liberecký kraj 184,-
Královehradecký kraj 163,-
Pardubický kraj 171,-
Kraj Vysočina 158,-
Jihomoravský kraj 182,-
Olomoucký kraj 160,-
Moravskoslezský kraj 158,-
Zlínský kraj 169,-
Zdrojem dat pro naši analýzu bylo 4 000 uživatelských profilů na Hlídačky.cz.

Není úklid jako úklid, aneb ujasněte si co vyžadujete

Předtím, než se pustíte do samotného hledání paní na úklid, je potřeba si ujasnit několik zásadních věcí, které mohou ovlivnit její hodinovou sazbu. 
Jakmile si definujete své požadavky, bude pro vás hledání snadnější. Váš hledaný filtr se zúží pouze na ty, které skutečně splňují vaše přání a požadavky. Na co se tedy zaměřit?

Určete si požadavky a úkoly, které od paní na úklid očekáváte

Je důležité předat přesné informace a požadavky, které by měly být hotové. Pokud se jedná o pravidelný úklid, i ten se může s každou návštěvou lišit. Proto si vždy přesně vyjasněte, co od konkrétní návštěvy očekáváte. Mezi nejdůležitější otázky ohledně úklidu patří:
  • Bude se jednat pouze o základní úklid nebo hloubkový?
  • Hledáte pravidelný nebo jednorázový úklid?
  • Jaká je vaše maximální částka, kterou jste ochotni za jeden úklid zaplatit?
  • Jak velký je váš byt nebo dům, který potřebujete uklidit?
Jaké konkrétní dílčí práce během úklidu vyžadujete?
Věděli jste?
Paní na úklid na Hlídačky.cz si svoji cenu určují samy. V průměru se cena pohybuje okolo 172,- Kč za hodinu. V Praze jsou ceny vyšší. Průměrná hodinová sazba je 212,- Kč.

Faktory, které ovlivňují cenu úklidu

Ačkoliv už znáte průměrnou cenu ve vaší lokalitě, která slouží jako vhodná inspirace, neberte ji jako finální. Existuje spousta faktorů, které mohou cenu ještě ovlivnit. Co mezi tyto faktory patří?

1. Typ úklidu 

Jedná se o běžný úklid domácnosti, nebo hledáte někoho, kdo vám 4x do roka umyje okna?  
Požadavky každého se mohou výrazně lišit, proto je nutné vědět, co hledáte, a dle toho upravit i cenu v závislosti na konkrétních pracích.

2. Speciální požadavky

Přejete si pravidelně vyžehlit košile do práce nebo si potrpíte na vyleštěnou koupelnu, kde není opomenuta jediná spára v místnosti? I takto mohou vypadat speciální požadavky pro úklid. 
79 % paní na úklid nabízí službu žehlení.
Významnou roli hraje také velikost bytu. Je rozdíl uklízet jednopokojový byt nebo dvoupodlažní rodinný dům. 

3. Lokalita úklidu

Jak jsme již zmínili na začátku, je nutné brát v potaz lokalitu úklidu a nezapomínat na poptávku a nabídku. V Praze se průměrná hodinová sazba za úklid pohybuje okolo 212,- Kč za hodinu úklidu, zatímco v Ostravě je průměrná hodinová sazba 159,- Kč.
Ne vždy je ale lokalita rozhodujícím faktorem. Velkou roli hraje také nabídka. V univerzitních městech jako je Olomouc nebo Brno si mnoho studentek vyhledává flexibilní brigády v podobě úklidu domácností, což přirozeně snižuje hodinovou sazbu. 

4. Máte veškeré vybavení pro úklid?

Ve většině případů paní na úklid používají čistící prostředky a pomůcky, které jim poskytnete. Má to hned několik výhod. Nestojí vás to další poplatek, všechny přípravky jsou v době úklidu po ruce a používá jenom takové přípravky, na které jste zvyklí. 
Rozhodně doporučujeme se předem domluvit jaké vybavení a prostředky bude paní na úklid potřebovat nebo jaké jste schopni poskytnout. Ať nenastane situace, kdy budete vyžadovat úklid, ke kterému nebudete mít potřebné vybavení. 
Délka pravidelného úklidu nejčastěji trvá 3 hodiny, u menších bytů a pravidelného úklidu stačí často i 2 hodiny. 
Hloubkový úklid rodinného domu může zabrat více času. Až 10 % rezervací jsou poptávky na extra dlouhé úklidy, které trvají 6 a více hodin.

Kde najít paní na úklid?

Přehled o cenách za úklid v domácnosti už znáte. Stejně tak víte, jak komunikovat vaše požadavky a nároky na úklid. Kde ale najít tu správnou paní na úklid?
Na Hlídačky.cz najdete přes 4 000 aktivních profilů hlídaček, které nabízí úklid domácnosti. Navíc si zde můžete vložit vlastní inzerát s poptávkou a jasnou představou toho, co hledáte. Tím zvýšite svoji šanci na úspěch v hledání.