Magdalena
5 reviews
 • 12 years experience
 • 34 years
 • Praha
 • She has already been contacted by 181 parents
 • Booked repeatedly
 • Activity 1 day ago
 •  GYMNÁZIUM LADISLAVA JAROŠE HOLEŠOV, KONZERVATOŘ P. J. VEJVANOVSKÉHO KROMĚŘÍŽ
 •  UNIVERZITA KARLOVA, PEDAGOGICKÁ FAKULTA
 • First Aid Certificate
 •  prefers sitting: 20 - 40 hours/week
 •  I babysit at parents' place
 •  I can take kids by car
 •  she can babysit 1 kids
 •   Birthday parties and other
 •   Travel for Vacations
 •   Overnights
 •   Groups of kids
She attended the first aid course with certificate.
 • Attented online first-aid course focused on children from OS Czech Red Cross Prague 1
Languages

Magdalena K.

360 Kč/hour

 • (5)
 • 34 years
 • 12 years experience
 • Covid-19 vaccine

Clean criminal record, ID archived

Verified education and certificates

Řidičský průkaz skupiny B od roku 2008. Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, obor Učitelství hudební výchovy a Hra na housle (Mgr), obor Český jazyk a Literatura (Bc).

Verified e-mail and phone number

Verified address

Verified identity

Verified identity

you will get access to the full detail of the verification

More...

Reviews

Julia P.31/03/2023Babysitting - via this platform

We are so fortunate to have had Magda as our babysitter. From the very beginning, she showed herself to be a true professional. Her punctuality, warm and friendly demeanor, and natural way with children immediately won us over.

Magda has a gift for keeping little ones entertained and engaged. She always had creative activities and games up her sleeve, and seemed to know just what our two and a half year old daughter needed to stay happy and content. We also appreciated that Magda was open to hearing our wishes.

Perhaps most importantly, Magda is someone we trust completely. Our daughter adores her, and we always felt comfortable leaving her in Magda's capable hands. We feel so fortunate to have had her help and would wholeheartedly recommend her to anyone looking for a kind, caring, and reliable babysitter.


B &.25/09/2021Babysitting - via this platform

Magdalena looked after our 4 year old while we were on a vacation date night. She came to our air bnb apartment well equipped with her musical instrument and fun attitude. You can tell that she had a lot of experience with children. We trusted her right away. She was kind, responsible and flexible. Best of all my son had a great night. I mean, she even took him into a nearby toy store and played games with him (with permission of course). He was in heaven. We would definitely recommend Magdalena for babysitting and would use her again when in Praha :)


Katerina S.08/06/2021Babysitting - via this platform

Magdalena byla moje prvni zkusenost s Hlidackami, vse probehlo naprosto skvele. Magdalena bez problemu zvladla hlidani mych 3 deti ve veku 3, 7 a 9 let, je mila a zodpovedna, deti se mne hned druhy den ptaly, kdy zase prijde. Magda ma pratelsky pristup a bonusem je je jeji vzdelani - vi, jak na deti a dokaze je zabavit. Kytara byla pro deti zazitek! Urcite budeme Magdu poptavat i nadale.


Hana S.10/03/2021Babysitting - via this platform

Magda je naše úplně první zkušenost s hlídáním dětí. Svěřili jsme jí syna (3,5 roku) a byli jsme všichni tři naprosto nadšení! Magda nejen že našla se synem ihned společnou řeč, ale přinesla si na první hlídání i několik pomůcek a celkově mi její přístup k hlídání přišel hravě pedagogický, ne jen hlídání hrou. Jsem nadšená jejím přístupem, její pozitivitou a co je nejdůležitější - syn se mě nepřestává ptát, kdy k nám zase přijde Magda :-) což mluví za vše. Vřele doporučuji!


Zuzana Ž.20/02/2021Babysitting - via this platform

Magda pravidelně hlídá našeho syna Jonatanka a máme s ní tu nejlepší zkušenost :) Moc děkujeme za velmi vstřícné jednání a perfektní komunikaci. Magda si s naším synem aktivně hraje a každý den vymýšlí nové hry a metody, jak dítě kreativně podpořit či něco naučit. Má naši maximální důvěru.


About me

My name is Magdalena, I have a master's degree from the Faculty of Education, Charles University. I work as a primary school teacher. I also actively involve children in extracurricular activities. I have experience with teaching and tutoring general education subjects. My field is mainly humanities and art subjects. I can play the violin, piano, flute and guitar, which can be used in social moments. I am sports-based and supported a healthy lifestyle. I can cook healthily. I am reliable in my actions. As a skiing instructor, I completed a first aid course. and I have experience with children with SPU. I am creative, communicative, receptive, able to make quick decisions and act, verbally tireless, multifunctional and physically fit. I have had experience as a nanny for 10 years.

Availability

Mám nyní volno pouze pro večerní hlídání po 18. Hodine a případně víkendy.


Current calendar is not availaible

General Experience

infants

12 years

toddlers

12 years

preschoolers

12 years

schoolers

12 years

teens

12 years

Special Experience

Autism Spectrum Disorder, Asthma, Hyperactivity, Care for Sick Children, Food Allergies, Sleep Disorders, Epilepsy, and Special needs

Životní zkušenosti mám s epilepsií ve své rodině i v práci. S dětmi na základní škole se setkávám s nespočtem různých problémů.

Skills and Hobbies

Singing/playing musical instrument, Drawing, painting, Dance/physical activity, and Sport

Hra na housle, kytaru, klavír, ukulele, flétna. Tanec folklorní i moderní. Vaření. Výroba dekorací.

Languages

Čeština and English

Absolvovala jsem maturitní zkoušku z angličtiny.

Certification

Mám pedagogický titul a státní zkoušky z psychologie.

photos

Where babysit

Primary city: Praha » Praha 5