image

250,00Kč/hour

 • She has already been contacted by 26 parents
 • Activity about 1 month ago
 • Response time: 3 hours
 •  Střední pedagogická škola Kostka s.r.o
 •  Palackého olomouc - pedagogika volného času - Rekreologie
 • First Aid Certificate
 •  prefers sitting: more then 40 hours/week
 •  I have a place for babysitting
 •  I babysit at parents' place
 •  I can take kids by car
 •  she can babysit 10 kids
 •   Birthday parties and other
 •   Travel for Vacations
 •   Overnights
 •   Groups of kids
She attended the first aid course with certificate.
Languages

Monika K.

 • (4)
 • 22 years
 • 5 years experience
 • Covid-19 vaccine

She has passed video verification

more about video verification

ID card checked

check against duplicate registrations · validation date verification

Verified e-mail and phone number

Verified address

you will get access to the full detail of the verification

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris.

Reviews

Gerda S.24/08/2021Pet care

Slečna Monika je velice milá, empatická, komunikativní, citlivá, spolehlivá. Hlídala nám celý týden kočičku. Naše Mouruška si ji okamžitě oblíbila - zvířátka poznají dobrého člověka. Díky, Mončo, díky! Tím, že jsem věděla, že je člen naší rodiny- Mouruška - v laskavých, dobrých rukou, jsem mohla splnit dceři přání a mohly jsme strávit krásný týden v místech, kam s námi naše kočička nemohla. Jsem ráda, že jsem slečnu Moniku poznala. Lepší opatrování kočičky jsem si nemohla přát. DÍKY! Gerda + Katka


Petra P.23/08/2021Babysitting - via this platform

Za nás TOP spokojenost, vystřídali jsme několik hlídaček, slečna Monika byla bezkonkurenčně nejlepší. Děti se ani minutu nenudily, Monika pro ně připravovala perfektní program, děti si ji moc oblíbily. Doporučuji všem rodičům a Monče ještě jednou děkuji za super dva týdny.


Chantelle S.12/01/2021Pet care

Monika arrived on time to pick up my dog, she was great at keeping me updated throughout the day about my dog so I wasn't worried about him. She also took and sent me photos so that I can rest assured knowing he is happy. I really would recommend Monika, she is reliable, honest and hardworking.She made sure to take my dog for a 2 hour long walk, also played and give him lots of attention. My dog came back home tired but very happy.


Klára V.06/06/2020Afterschool activity etc.

Naprosto nejlepší rozhodnutí !!! Slečnu Moniku velmi doporučuji. Dali jsme jí na starost cca 10 dětí na hlídání na naší svatbě. Naprosto zkušeně děti nejen pohlídala, ale královsky zabavila. Obruče, vyrábění, tančení, soutěže. No prostě dokonalá. O dětech jsme téměř nevěděli. Samostatně si poradila i za deště. Děti ji zbožňují, a to jsme tam měli jak předškoláky, tak větší děti.
Sympatická, milá... Moni, ještě jednou děkujeme za všechno. Za ohnivou show, kterou jsi nám připravila jako překvapení, za to, že jsi s sebou měla i fotografa, který nám dětičky při zábavě krásně vyfotografoval, a za to že jsi vážila takový kus cesty...


About me

I like music. I play to the many musical instruments (guitar, electric guitar, paino, flute, cajon,) so I like singing. I sang in a Christian choir, and now I play an electric guitar in a small band.

I like art. I like painting, drawing, do the pottery, and diy crafts.

In my free time, I do some types of sports. I often go dancing (comtenporaty, balroom dance, zumba, aerobic,). I like swimming and going to the trip to nature. When I have some free time, I do the fitness excercise. Last year I started climbing the climbing wall.
Every morning I do the yoga.

I do the new circus pedagogy. (Juggling, hula hooping, spinnig with levistick, dance with fan veils, poi, partner acrobacy and acro yoga).
I do the Fire Show and light show.

I relly like bake. I like baking cakes, cupcakes, cookies etc. I also bake to order for birthdays. modify

From the age of 15, I started working as an instructor at children's camps (both suburban and residential)
Currently, I also organize my own camps and work in the positions of Leader or Chief Leader.

I also lead my own dree-time hobbies through the non-profit organization, which operates in Branky. Here I lead pottery, juggling, and cooking. In addition to clubs, I regularly organize fun weekends with sleeping quarters for children and summer residential and suburban camps.

For the second year I work as a teacher of dance and juggling at the Basic Art School B-art in Valašské Meziříčí.

My other experiences include a three-year internship in a public and private kindergarten, a one-year internship in a school group and a youth home.

I have been babysitting from my 15-years. I look after both children from the family and children from foreign families. I have experience working with children from multicultural backgrounds or with children with specific disorders.

In my free time I devote myself to animation. I work as an animator at weddings, celebrations and parties, where, in addition to babysitting, I also take care of the decoration and entertainment program. (Face painting, juggling, zumba, competitions)

However, in addition to studying, I also work as a leisure teacher at the Alcedo leisure center in Vsetín.

In winter you will find me in the mountains (either in the Skalka Family Park or in Bílá) where I teach skiing and snowboarding.

In 2020, I worked as an assistant teacher at a primary school. there I helped children with specific learning disabilities.

I babysitting in households (in families and at home), at public events (as an animator for 50 or more children) parties, celebrations, weddings.

I will adjust the babysitting at the request of my parents. (time, place, program, activities, etc ...) I can offer, for example, face painting, ballooning, creative production, ceramics, juggling, hula hooping, dancing (aerobics or zumba), baking and decorating desserts, fun games, musical instruments and singing (where each child gets their own instrument such as drumsticks, drums, etc. and becomes a member of a mini band). and lots of other interesting activities.

As for babysitting, I look after small rodents as well as dogs, cats and other types of pets. Despite the fact that I have been breeding small rodents for several years, I do not currently have a pet, so it is a real pleasure for me to be able to at least look after other pets.

Availability

Current calendar is not availaible

General Experience

infants

2 years

toddlers

5 years

preschoolers

5 years

schoolers

5 years

teens

2 years

Special Experience

Autism Spectrum Disorder, Diabetes, Hyperactivity, Care for Sick Children, Food Allergies, Sleep Disorders, Epilepsy, and Special needs

Disortografie, Aspergrův syndrom, děti z multikulturniho prostředí (romové,vietnamci)

Skills and Hobbies

Singing/playing musical instrument, Drawing, painting, Dance/physical activity, and Sport

Žonglování - hula shopping, tanec s obručí, světelná show a fire show Nový cirkus - Akrobacie, malování na obličej, tvarování balonků, žonglo-workshopy, cirkusové hry Jezdectví- zkušený jezdec, horsmanship, práce že země Deskové hry (nikoli počítačové) Organizace dětských oslav - Program,malování na obličej soutěže, zumba... Tanec - taneční gymnastika, moderní tanec,zumba,aerobik, dog dancing, ropeskipping, Sport - jízda na kole a koloběžce, plavání, volleyball, lyžování, sbowboarding, rekreační lukostřelba Výtvarná činnost- malování, kreslení, mozaiky, keramika, Díky, počítačová grafika

Tutoring children

Mathematics

Czech language

English

Individual
general preparation

Languages

Czech and English

Zaklady japonštiny (slovíčka,Katakana )

Certification

kurz Tanečně hudební činnosti kurz Hula hoopingu a žonglování Kurz Jógy pro děti

photos

Where babysit

Primary city: Valašské Meziříčí, Zlínský krajWhere am I available too?: Ostrava-jihO víkendech a přes týden mě zastihnete zejména v Brankách. Mimo to se v týdnu pohybuji mezi Olomoucí, Vsetínem a Ostravou.