AkademieJak na doučováníJak začít s doučováním

Jak začít s doučováním

  26. únor 2025,    5 min. čtení,
Doučování se dnes stává stále populárnějším mezi studenty, kteří chtějí lépe porozumět problematickým předmětům nebo dosáhnout lepších výsledků. Rodiče to stále častěji berou jako běžný přístup, protože mnohdy nemají dostatek znalostí ani času, aby svým dětem pomohli se složitými předměty. 
Tady nastává čas, kdy můžete zazářit a pomoci zároveň. Ať už jste učitel, student na pedagogické fakultě nebo třeba milovník jazyků, máte ideální příležitost využít své znalosti.

Zároveň si můžete užít flexibilní přivýdělek při aktivitě, která vás naplňuje. V našem článku zjistíte, co obnáší doučování, jaké vlastnosti by měl mít ideální doučovatel/ka a jak udělat první krok na této cestě.
Věděli jste, že?
Podle studie z roku 2020, která zkoumala stav soukromého doučování v Evropě, se doučování v Česku týká zejména vysokoškolských studentů. Až 35,9 % z nich využilo doučování nebo se přihlásilo do přípravných kurzů. V Praze to bylo dokonce 47,5 % studentů.  

Určete si předmět, který budete učit

Předtím než začnete s doučováním, prvním krokem bývá volba předmětu, který chcete a umíte učit. Možná excelujete v matematice, přírodních vědách, angličtině či jiných cizích jazycích. Nebo třeba ovládáte přípravu na přijímačky či maturitu, každý má svou specializaci. 

Když si sami upřesníte, v čem jste nejlepší, bude snadnější získat zájem studentů. Zamyslete se, co vás opravdu zajímá a co vás baví. Doučování je mnohem příjemnější pro vás i studenta, pokud se věnujete něčemu, co vám dělá radost. 
Je lepší být opravdu dobrý v jedné nebo dvou oblastech, než ovládat „od všeho trochu“. Na rodiče to působí důvěryhodněji, když máte hlubší znalosti a sebejistotu učit jeden předmět, který vám jde. Je to profesionálnější než prezentovat obecný, ale mělký přehled v několika oblastech. 
Specializace vás může učinit výjimečným. Když se zaměříte na jednu oblast vzdělávání, žáci a rodiče ve vás pravděpodobněji uvidí odborníka. Excelovat ve všem na 100 % je nemožné, takže se v tomto světle ani nepředstavujte, protože by se to mohlo obrátit proti vám. 

Rozvíjejte potřebné dovednosti

Abyste se stali úspěšným doučovatelem, je důležité osvojit si několik dovedností, které vám pomohou při práci se studenty. Bude se vám hodit následující seznam. 
  • Trpělivost a empatie: Pochopení individuálních potřeb dítěte a podpora v případě, když dítě narazí na překážky nebo něčemu nerozumí. 
  • Komunikační dovednosti: Schopnost pokládat otázky, ale také umět srozumitelně vysvětlit složité koncepty a přizpůsobit výklad k věku studenta. I přesto, že dokonale ovládáte odborné pojmy, není třeba je za každou cenu vždy použít, abyste působili inteligentně. Naopak, látku byste měli umět přiblížit úrovni dítěte.
  • Organizační schopnosti: Plánování lekcí, monitorování pokroku a systematický rozvoj jejich schopností. 
Mít hluboké znalosti v daném oboru je skvělé, ale ještě důležitější je umět je srozumitelně předat. To je jedna z největších výzev, se kterou se doučovatelé a učitelé setkávají. Nestačí jen vědět – je potřeba umět informace vysvětlit jednoduše, jasně a vybrat z nich to podstatné. 
Zvlášť u mladších dětí je důležité dokázat se na chvíli podívat na svět jejich očima a přiblížit jim učivo tak, aby jim dávalo smysl. 

Získejte zkušenosti

Nejlepší je začít postupně a budovat své doučovací portfolio pomaličku. Můžete začít tím, že si vyzkoušíte doučovat děti svých přátel, rodinných známých nebo se přihlásíte jako dobrovolník. Je to skvělá příležitost, jak získat základní zkušenosti a trochu víc sebejistoty. 

Po hodině doučování se vždy zeptejte svých studentů nebo jejich rodičů na zpětnou vazbu. Pomůže vám to pochopit, co děláte dobře a jak můžete zlepšit svůj styl výuky. Je to příležitost poučit se ze svých zkušeností a zlepšit způsob, jakým přistupujete k učení. 

Vybavte se potřebnými pomůckami

Chcete-li se stát úspěšným doučovatelem, vybavte se pomůckami a nástroji, díky kterým vaše hodiny posunete na vyšší úroveň. 
  • Připravte si učební materiály: Nachystejte si relevantní cvičení, testy a další zdroje, které studentům pomohou látku zvládnout.  
  • Využijte technologie a výukové platformy: Naučte děti při výuce pracovat s technologiemi jako s nástroji pro učení, nejen pro zábavu. Ať už jim dáte domácí úkol v podobě splnění jedné lekce v Duolingu, nebo doporučíte video na YouTube jako bonusový materiál k učivu. 
Tip od Hlídačky.cz
Kromě základních učebních pomůcek můžete do výuky zapojit i zábavné materiály a aktivity přizpůsobené věku studenta, jako jsou různé interaktivní hry, obrázková cvičení nebo úkoly, které podporují kreativitu.  

Nebojte se použít rozmanité formáty jako jsou: pracovní listy, prezentace, videomateriály, zkrátka více možností, díky kterým bude doučování zábavnější. 

Zkuste využít i úkoly z praxe založené na skutečných situacích, které propojí učivo s každodenním životem. Motivujete tak studenty, kteří mají problém s učením a překáží jim nadbytek teorie ve školním systému. A nezapomeňte také na seznamovací aktivity. 

Jak získat praxi v doučování?

Na začátku může být trochu náročné najít první studenty, proto je trpělivost na místě. Jednou z možností je hledat příležitosti na sociálních sítích nebo se zeptat přátel a rodiny. V takovém případě musíte nejen vy, ale i rodina vynaložit spoustu důvěry a úsilí.  

Druhá možnost je o něco jednodušší. Na Hlídačky.cz najdete také možnost doučování.  

Stačí si jen vytvořit profil a spojit se s rodinami, které hledají doučování pro své děti. Tímto způsobem se můžete přímo kontaktovat s rodiči, kteří mají zájem o doučování ve vašem okolí, což celý proces značně usnadní. 

Při registraci zvolíte, jaký předmět chcete doučovat, vámi nabízené dovednosti, nebo také, zda nabízíte i jinou pomoc (hlídání dětí nebo zvířat, úklid, péči o seniory). Rodiče při vyhledávání mohou na základě těchto informací filtrovat, co přesně potřebují (viz. obrázek níže) a pokud splňujete jejich kritéria, ozvou se vám. 
Začněte raději s menším množstvím studentů. Jakmile získáte dobré hodnocení a pozitivní recenze od rodin bude mít o vás zájem ještě víc a víc rodin.

Nastavte si cenu

Správně stanovená cena má odrážet hodnotu vaší práce, ale také reprezentovat kvalitu doučování. 
Přinášíme několik tipů jak si stanovit svou cenu: 

  • Prozkoumejte ceny ostatních doučovatelů okolí: Zjistěte, kolik si účtují ostatní doučovatelé ve vaší oblasti, abyste získali představu o aktuální situaci. 
  • Zvažte svou kvalifikaci a zkušenosti: Máte-li specializaci nebo certifikace, můžete to použít jako přidanou hodnotu, která ospravedlňuje vyšší cenu. 
  • Definujte si zásady ohledně zrušení termínu: Je důležité být flexibilní, zároveň je dobré ujasnit si pravidla ohledně změn termínů na poslední chvíli, abyste se vyhnuli neshodám. 
  • Zůstaňte konkurenceschopní: Ujistěte se, že vaše ceny jsou konkurenceschopné, ale také odrážejí vaše úsilí a kvalitu výuky, kterou poskytujete. 

Zdokonalování a učení nikdy nekončí, ani pro vás

Stát se doučovatelem znamená, že ani pro vás proces učení nikdy nekončí. Vzdělávací systém se neustále mění, a proto je klíčové, abyste se i nadále učili, rozvíjeli své metody a drželi krok s novými trendy.

Pravidelně sledujte nejnovější dění ve vzdělávání a v metodách výuky. Zásobujte se aktuálními články. Můžete zvážit také účast na workshopech nebo webinářích, které vám pomohou zůstat v kurzu.

Neustálým učením se a adaptací nových metod se stanete nejen lepším a vyhledávanějším doučovatelem, ale také budete schopni poskytnout studentům lepší a zajímavější hodiny. A to se nakonec projeví na lepších známkách a oboustranné spokojenosti!