InspiraceLifestyleJak zabavit děti doma

Jak zabavit děti doma: Zábavné hry do místnosti od 2 do 12 let

  9. březen 2025,    8 min. čtení,
Během chladných zimních a podzimních měsíců jsou možnosti trávení času venku stále omezenější. Ať už kvůli nemoci nebo špatnému počasí budete muset trávit víkendy s dětmi doma. Dívat se na filmy a číst knihy už vás možná omrzelo. Co jiného tedy můžete dělat, ať už máte doma 2leté, 4leté nebo starší děti?

Jaké aktivity zvolit?

Když hledáte způsob, jak zabavit děti v místnosti, je důležité vybrané aktivity přizpůsobit věku dítěte. A to nejen proto, že mladší děti nebaví tytéž hry, jako starší. Různými činnostmi totiž dokážete v každém věku podpořit rozvoj specifických schopností.

Aktivity na doma pro batolata (do 3 let)

Ideální aktivity na doma pro batolata jsou ty, které jednoduše zapojují dětské smysly a rozvíjejí senzorické schopnosti. Může jít o různé stimulující hry zaměřené na práci s hmatem, čichem, sluchem, chutí nebo i zrakem. Nemusíte si koupit hotové hračky, ale také se zabavit při jejich domácí výrobě!
  • Hledání pokladu v písku. Jednoduchá smyslová hra zaměřená na hmat. Stačí krabici naplnit pískem nebo rýží a schovat do ní drobné předměty, například hračky a nebo mušle.
  • Hry s jídlem. Mohou podpořit zvědavost a snížit vybíravost v jídle, která je způsobena znechucením z neznámého. Zkuste například malování tekutými jídly místo barev. Nebo nechte dítě ohmatat několik konzistencí, když jim do misek dáte malý vzoreček různých příloh: bramborová kaše, rýže syrová i vařená, různé typy těstovin a podobně.
  • Hry ve vaně. Děti obvykle hodně baví nabírání vody do různých nádob, misek, plastových krabiček nebo naběraček.
  • Tanec do hudby. Kromě toho, že jde o zábavnou pohybovou aktivitu, se jedná o skvělý způsob, jak naučit děti sebekontrole a koordinaci.
Věděli jste, že?
Podle Centra dětského vývoje Harvardské univerzity batolata mohou být při hře často frustrovaná, protože nedokážou najít správný způsob, jak vyjádřit své potřeby a touhy. Je tedy důležité, abyste byli trpěliví a vybrali pro ně vhodné aktivity.

Mezi aktivity, které centrum doporučuje, patří například Kuba řekl (napodobování toho, co řeknete, učí koordinaci a pozornost), různé formy počítání a seřazení předmětů, jednoduché skládačky, vyprávění příběhů pomocí hraček nebo tanec.    

🎵 Domácí kapela

Kromě toho, že dětem můžete pořídit mini verze hudebních nástrojů, si je můžete vyrobit i doma. Zapojíte tak jejich sluch a hmat, ale také je naučíte lépe ovládat své tělo.
  • Budete potřebovat: Plastovou láhev, suché suroviny (např. písek, čočka, rýže, ořechy) nebo jiné sypké a křupavé předměty, hrnce či jiné nádoby, vařečky.
  • Naplňte několik lahví různými přísadami. Vyrobíte si tak domácí chrastítka.
  • Z kombinace hrnec + vařečka může vzniknout buben. Pokud vaši malí muzikanti oblibují tuto variantu, bude se vám hodit i kvalitní pár špuntů do uší.
  • Pro extra náročnost a zábavu si pusťte do pozadí libovolnou melodii a můžete se spolu snažit trefit správný rytmus!

⚽ Snadné a bezpečné hry s míčem

Batolatům se pomalu, ale jistě rozvíjí motorika, a tak si s nimi můžete jemně kutálet nebo házet míčky, abyste rozvíjeli jejich postřeh i úchop. Nemusíte ale běžet pro míč do obchodu, improvizujte a vyrobte si jej doma!
  • Budete potřebovat: Více ponožek nebo kousků papíru, kbelík, koš na prádlo.
  • Připravte si klubíčko z ponožek, případně si kuličku vytvořte z papíru. Můžete dětem ukázat, jak různě musí pracovat s lehkou papírovou a těžší ponožkovou koulí.
  • Udělejte si domácí turnaj v různých sportech. Například na basketbal si nachystejte kbelík, do kterého děti budou házet ponožkové či papírové míče. Nebo si připravte domácí bowling. Pokud si troufáte, můžete se také naučit žonglovat!
  • Kromě sportů si takto doma můžete udělat i koulovačku! Kreativitě se meze nekladou.

Aktivity na doma: Předškolní věk (3 až 6 let)

V tomto věku již můžete zapojit více aktivit založených na představivosti a imaginárních situacích. Podpoříte tak rozvoj dětské kreativity. Navíc je také naučíte chápat abstraktní koncepty a scénáře.
  • Hry na představivost. Odvěká dětská zábava je dočasně změnit sebe a rodiče nebo sebe a plyšové hračky na učitele/žáka, prodavačku/kupujícího či mámu/dítě.
  • Kategorizace podle barev a tvaru. Ve věku 2 až 3 let děti začínají pořádně chápat a rozlišovat barvy, od tří let tak můžete pomocí jednoduchého seřazování podle velikostí a barev podpořit jejich chápání tohoto abstraktního konceptu.
  • Náročnější taneční hry. Zkusit můžete klasický židličkový tanec. Dobrá vychytávka je také najít si na YouTube videa ze hry Just Dance – a můžete tančit podle vzoru i bez nutnosti vlastnit konzoli!
  • Kreativní aktivity. Nemusíte si kreslit jen tužkami na papír. Zkuste třeba malování na kamínky, bramborová razítka a další umělecké činnosti.
  • Paměťové hry. Na 10 vteřin ukažte dětem krabici s 10 různými předměty nebo s obrázky. Potom ji zakryjte dekou a nechte je jmenovat, co všechno viděly.
Věděli jste, že?
Paměťové hry jsou skvělá příležitost, jak děti naučit základní principy asociativní paměti, která se ukazuje být efektivní při dlouhodobém uchovávání vzpomínek. Děti si většinou nedokážou vzpomenout na všechny předměty v krabici, protože si je zapamatují jako jednotlivá slova. Vy jim můžete ukázat a vysvětlit, že si je lépe ukotví v paměti, pokud si je spojí do příběhu, který si během zapamatování budou v hlavě představovat. 

Pokud máte například v krabici hračku žirafy, klíče, lžíci a autíčko, umíte si je zapamatovat pomocí situace, kterou si děti umí představit a lze ji vyjádřit jednou větou: Žirafa ve svém autě přijela domů, klíčem odemkla dveře a nachystala si krupicovou kaši, kterou bude jíst lžící.

⭐ Hledání pokladu: Lov ve tmě

Děti sice potěší i jednoduchost, ale o to víc jim uděláte radost, pokud uděláte hon za pokladem tematický. Například podle jejich oblíbené pohádky nebo podle aktuálních svátků, ať už vánoční nebo halloweenský. Nebojte se být kreativní, uspořádejte třeba lov ve tmě. Tady je náš návod, jak na to.
  • Budete potřebovat: Barvy, které svítí ve tmě a předměty, na které budete kreslit, například kamínky.
  • Namalujte kamínky. Zda je označíte pouhou tečkou nebo nakreslíte konkrétní symbol je jen na vás. Také můžete na každý oblázek napsat písmeno, a když děti najdou všechny kamínky, dostanou indicii, kde najdou hlavní odměnu.
  • Zhasněte a schovejte kameny (nebo jiné zvolené předměty) na místa, kam děti dosáhnou, ale nejsou hned na očích.

Samozřejmě, pokud nemáte fosforeskující barvy, můžete udělat lov i s obyčejně namalovanými kamínky. Tohle je ale mnohem větší zábava, nemyslíte? 👀

❓ Hádej, co to je

Princip hádání obsahu krabice bez možnosti použití zraku je spolehlivým způsobem rozvoje smyslů i u starších dětí. Můžete se zaměřit na hádání pomocí:

👃 čichu, v tomto případě použijete suroviny se specifickým zápachem, jako je ocet nebo zubní pasta,
👄 chuti, můžete nabídnout vše možné od kečupu až po různé křupavé sušenky, 
✊ hmatu, u této varianty můžete zapojit opravdu leccos, co máte doma.
  • Budete potřebovat: Krabici s víkem nebo šátek na oči, předměty různých tvarů a konzistencí (případně jídlo a pití).
  • Dejte předměty do krabice. Zajistěte, aby je dítě nevidělo, ať už zakrytím očí nebo zakrytím předmětů.
  • Nechte děti po jednom vybírat předměty a hádat, co to je.
  • Hra bude o to zábavnější, pokud se s dětmi vyměníte a necháte je vybrat předměty, které budete muset poznávat i vy.

Hry a aktivity pro děti ve školním věku (6 až 12 let)

U her pro starší děti je vhodné se zaměřit na rozvoj sociálního cítění, logických schopností a exekutivních funkcí.
  • Domácí překážková dráha. Lze využít různé přikrývky a podsedáky z gauče pro hru á la zem je láva. Také si můžete na chodbě natáhnout a připevnit provázky, které děti budou podlézat a přelézat, aniž by se jich dotkly. 
  • Logické hry. Ať už využijete puzzle, nebo různé slovní chytáky a hlavolamy, jistě se pobavíte i vy sami!
  • Náročnější kreativní aktivity. Skládání origami z papíru, pečení a zdobení koláčů, kreativitě se meze nekladou!
  • Společenské a karetní hry na rozvoj sociálního cítění i logiky. Ale pozor, nenechávejte děti pořád vyhrávat… 
Věděli jste, že?
Podle odborníků byste neměli nechávat děti pokaždé vyhrát a ani byste neměli za prohru z lítosti dávat odměnu. Je důležité je naučit přijmout porážku a pochopit, že je normální občas prohrát a cítit se kvůli tomu špatně. 

Na druhou stranu byste ale měli pravidla hry přizpůsobit tak, aby děti měly skutečnou šanci na výhru. Tedy když hrajete například Aktivity, vynechávejte slova a koncepty, které děti nemohou znát. Nezapomeňte zdůraznit, že více než samotná výhra, je důležité pobavit se během hry.

📜 Zábavné hry na papíře

Hry, na které vám stačí jen propiska, papír a vaše představivost, v tomto věku často umí děti zabavit nejvíc.
Jméno, město, zvíře, věc. Tuto klasiku si pravděpodobně pamatujete ze svého dětství. Nemusíte se ale omezovat na tyto kategorie – klidně přidejte pohádky nebo jídlo, případně cokoliv jiného, ​​co vás napadne.

Jaký, kdo, kde, s kým, co dělal, proč. Hra, která baví celé generace dětí, jistě zabaví i ty vaše. Ohnutím papíru vytvořte sloupce, do kterých napíšete názvy kategorií. Vyplňte první sloupec (jaký) a přeložte papír v místě ohybu, aby nebylo vidět, co jste do něj napsali. Pak už si jen mezi hráči vyměňujte papíry a na konci odhalte zábavný výtvor!

Zábavné kreslení. Pokud vás omrzelo klasické kreslení, vyzkoušejte tuto hru. Opět jde o podobný princip jako v předchozí hře. Ohněte papír a do prvního vzniklého sloupce nakreslete hlavu a krk, který bude mírně přesahovat do druhé sekce. Ohněte papír tak, aby nebylo vidět hlavu, ale aby druhý hráč uměl na krk navázat hrudníkem. Pokračujte, dokud zábavná postavička nebude hotová.

🎬 Natočte film a udělejte slavnostní premiéru

Zajímavější varianta k obyčejné filmové noci. A zároveň i kreativní aktivita, díky které dětem můžete ukázat možnosti produktivního používání technologií. Zahrnuje prvky imaginární hry a pomůže dětem vcítit se do rolí, které budou hrát.
  • Napište si s dětmi scénář nebo natočte vlastní verzi vašeho oblíbeného filmu. Vytvořte si také seznam potřebných rekvizit. Dialogy klidně improvizujte, bude to zábavnější.
  • Natočte potřebné záběry a sestříhejte je v libovolné aplikaci na mobilu či na počítači.
  • Udělejte si slavnostní promítání vašeho filmu spolu s dobrým občerstvením. Hotový výtvor si však raději nechte jen pro sebe a nesdílejte jej na sociální sítě, má to svá rizika.

Nezapomeňte se zabavit, ale také…

Tak co, inspirovaly vás některé z našich aktivit? Kromě toho, že se zaměříte na zábavu během aktivit na doma, je důležité myslet na následující věci:

  • Zajistit bezpečnost. Dejte si například při hraní pozor, aby dítě nespolklo drobné předměty.
  • Uklidit. Nezapomeňte pravidelně mýt a čistit hračky. Pokud uděláte z úklidu součást hry, děti k němu budou mít výrazně menší odpor.
  • Pozitivní přístup. To neznamená jen se usmívat. Zkuste dětem prezentovat skutečnost, že si „musíte“ hrát uvnitř, jako něco, co má také své dobré stránky.

A pokud už vám hraní si s dětmi doma přerostlo přes hlavu, nezapomeňte, že existuje mnoho hlídaček, které se umí přizpůsobit energii i zálibám vašeho dítěte, zatímco vy si můžete odpočinout se šálkem teplého čaje nebo kakaa.

Článek byl napsán bez jakékoli spolupráce s e-shopy či jinými komerčními subjekty uvedenými v textu. Odkazy jsou pouze pro inspiraci čtenářů.