InspiraceLifestyleAktivity na den dětí

Den dětí: Tipy na nejzábavnější aktivity pro děti

  29. květen 2024,    9 min. čtení,
Mezinárodní den dětí je svátek, díky kterému se ctí dětská práva i dětství samotné po celém světě. Připadá na 1. června, kdy spousta zemí pořádá speciální akce pro děti, jako jsou koncerty, představení, pouťové atrakce a workshopy.
Pokud ve vašem městě nejsou žádné organizované aktivity nebo se jednoduše chcete vyhnout davům a oslavit tento velký den se svým dítětem jedinečným způsobem, prozkoumejte s námi nápady na aktivity pro děti všech věkových kategorií, které je srdečně potěší a zanechají v nich nezapomenutelné vzpomínky.

1) Sportovní aktivity pro děti

Sport je vždy dobrý nápad, protože spojuje zdravý a aktivní životní styl se zábavou a radostí. Úplná win-win situace!  Zde je inspirace na sportovní aktivity, které si v tento slavnostní den můžete užít:

Cyklistika

Cyklistika je skvělý způsob, jak se celá rodina může zabavit, získat svou denní dávku vitamínu D a užít si čerstvý vzduch. 🚲

Najděte blízký park ​​nebo cyklostezku, která vyhovuje vašim potřebám a zájmům. Prověřte si délku tratě, náročnost terénu a vhodnost pro děti.

Ujistěte se, že máte správná kola, helmy a veškeré potřebné vybavení. Nezapomeňte na vodu a ochranu před sluncem.
Určete výchozí a cílový bod a naplánujte si trasu s přestávkami na odpočinek a občerstvení. Pro dávku adrenalinu navíc můžete uspořádat také cyklistický závod na trati.

Pokud se rozhodnete projet městem, můžete si odpočinout a osvěžit se ovocným džusem v příjemné kavárně. Sepsali jsme pro vás seznam kaváren pro děti skoro v celé republice od Brna až po Prahu, tak na to mrkněte 👀

Sportovní soutěže na dvoře

S trochou fantazie a kreativity můžete venkovní prostory u domu využít pro pořádání zábavných sportovních her pro děti. Zde je několik nápadů na aktivity, které si užijí:

 • Ninja dráha: Proměňte část dvorku na cvičiště pro ninja bojovníky! Použijte krabice, desky, polštáře a cokoliv, co vás napadne, abyste si postavili běžeckou, skákací a prolézací dráhu. Pro náročné a odvážné přidejte prvky jako jsou sítě a lana. 
 • Lovci pokladů: Připravte si vzrušující dobrodružství tím, že na zahradě schováte poklady (sladkosti, hračky). Nakreslete mapu s vodítky nebo zanechte dětem hádanky, které budou muset rozluštit, aby se ke skrytému pokladu dostaly. 
I když to zpočátku nevypadá jako nutně sportovní aktivita, věřte, že děti budou běhat po dvoře jako splašené, aby byly první, kdo poklad najde. 🏴‍☠️ Takže pohyb, zpocené tváře a skvělá zábava jsou rozhodně zaručeny!

2) Kreativní aktivity pro děti

Pro všechny děti, které nejsou fanoušky sportu, ale spíše kreativních klidnějších činností, máme pár nápadů, které se jim určitě budou líbit.

Výroba šperků

Výroba šperků je skvělá kreativní činnost, se kterou děti dobře zabavíte. A ne, nemusíte si kupovat žádné speciální nářadí. Zde je několik nápadů na improvizaci:

 • Přírodní materiály: Použijte listy, větvičky, kamínky, mušle nebo pírka, abyste svým výtvorům dodali přirozený nádech.
 • Recyklované materiály: Proměňte staré plechovky, kartonové krabice, plastové lahve nebo zbytky textilu v jedinečné šperky.
 • Staré věci: Dejte starým knoflíkům, zbytkům látky, stuhám nebo nepoužívaným hračkám nový život a proměňte je v zajímavé šperky.

Všechny materiály na výrobu, jako jsou korálky a další drobné díly, které lze snadno ztratit, uspořádejte a roztřiďte do krabiček, aby vše bylo úhledně na svém místě.
Bonusový nápad
Uspořádejte módní přehlídku se šperky, které jste si vyrobili.🌟

Malování nebo kreslení

Kreslení a malování jsou aktivity, které si užijí všechny děti, bez ohledu na věk nebo dovednosti. Zde je několik nápadů na kreslení a malování s dětmi:

 • Zadejte jim téma: Může to být cokoliv od vašich oblíbených zvířat přes přírodní motivy až ke kresleným postavičkám.
 • Nechte je vyzkoušet různé nástroje: Pořiďte jim prstové barvy, pastel, tužky, fixy, křídy a další vybavení, které jim může pomoci vyjádřit kreativitu.
 • Kreslení na velkou plochu: Použijte výkres, kartonové krabice nebo dokonce stěnu (volitelné – jsme si vědomi, že ne všichni rodiče budou tímto nápadem nadšeni🤭), abyste dětem dali více prostoru k uměleckému vyjádření.
 • Přeměňte umělecká díla na praktické dekorace: Vyzdobte si domov jejich uměleckými díly.
🧩 Pro inspiraci na krásné obrázky doporučujeme deskovou hru Dixit, která skvěle rozvíjí fantazii a asociativní myšlení. Skvělou kreslící společenskou hrou je pak česká Pictomania.

Vytváření soch

Pořiďte si modelovací hlínu nebo plastelínu a nechte děti tvarovat různé postavičky a sochy. Tato činnost podporuje prostorové myšlení a rozvíjí obratnost. Kromě toho, že je to užitečné a praktické, je to také zábavné.
Zde je několik tipů, jak z této činnosti vytěžit maximum:
 • Připravte si pracovní prostor: Stůl přikryjte novinami, starou látkou, nebo ještě lépe – zvolte silikonovou modelovací podložku.
 • Podpořte kreativitu: Ukažte dětem obrázky soch a postav a určete téma dílničky.
 • Přidejte další materiály: Jejich výtvory mohou obohatit barevné korálky, kamínky, peříčka a další cetky. Nezapomeňte na misky s vodou na namáčení rukou a hlíny.
 • Bavte se a malujte: Poté, co děti sochy vytvoří, je nechte ozdobit temperami. Zpívejte si písničky nebo pusťte hudbu, která bude odpovídat tématu workshopu.
 • Výsledné dílo si vystavte a nešetřete chválou: Po dokončení ozdobte domácí poličky výslednými mini-mistrovskými díly. Pochvalte děti za snahu a kreativitu.

Pečení moučníku

Zapojte děti do přípravy dezertů. Koláče, zmrzlina, sušenky – co mají vaši nejmenší nejraději? 🍪 Zde je několik nápadů na kreativní a zábavné pečení s dětmi:

 • Vyberte si jednoduché recepty na dorty, sušenky, zmrzlinu nebo jiné lahodné dezerty, které budou milovat. 
 • Nechte děti zúčastnit se v měření přísad.
 • Nechte je rukama směs promíchat.
 • Pořiďte si zábavné formy na zmrzlinu a cukroví v různých podobách.
 • Nabídněte jim barevné jedlé korálky, polevy, bonbóny a další dekorativní prvky na zdobení jejich dezertů.

3) Zábavné aktivity pro děti

Přestože všechny výše uvedené aktivity mohou být zábavné, rozhodli jsme se zahrnout další, které mají potenciál zabavit více než ostatní na našem seznamu. Začněme tedy popořadě.

Dětská párty

Jak lépe oslavit Mezinárodní den dětí, než pořádnou dětskou oslavou? 🎉 Připravili jsme pro vás návod, jak můžete uspořádat nezapomenutelnou párty:

 • Zahrajte si oblíbené hry všech dětí, jako je Městečko Palermo nebo Židlový tanec.
 • Uspořádejte taneční soutěž nebo karaoke. 🎤
 • Pořiďte si bublinkovače a reflektory.
 • Vyberte si pro svou párty zábavné téma a ozdobte prostor tematickým způsobem.
 • Připravte jednoduché a chutné dětské menu – sendviče, pizza, párky v rohlíku, sušenky, zmrzlina a ovoce jsou vždy dobrou volbou. 
 • Vytvořte dětský koktejlový bar a rozdávejte dětem nealkoholické koktejly, džusy a limonády. Můžete je ozdobit barevnými brčky a deštníky. 🍸
 • Zavolejte si animátora, který může obohatit zážitek doplňkovými hrami, různými triky, malováním na obličej nebo modelováním balónků.

Pokud se rozhodnete pozvat na oslavu kamarády svého dítěte, promluvte si s rodiči a zjistěte, zda něčí dítě není na něco alergické.

Domácí kino 

Vyberte si pár rodinných filmů a stravte večer jejich společným sledováním. Připravte si popcorn a užijte si společný zážitek. 🍿

Dobré rodinné filmy, které doporučujeme, jsou Paddington, Úžasňákovi, Hledá se Nemo a Toy Story: Příběh hraček. Samozřejmě, výběr závisí i na věku a zájmech dítěte.
Pokud na to máte prostředky, můžete si nainstalovat projektor a plátno na dvoře a užít si film pod hvězdami. Pro nejmenší to bude jistě vzrušující! 📽️

Obrácení rolí

Jste připraveni na největší zábavu dosud? 😎 Vyměňte si s dítětem v ten den role! 
Děti se stanou šéfy – oblečou si vaše oblečení, budou vás delegovat a vy se proměníte v děti a budete poslouchat jejich „pravidla“. 

Jen si představte to množství zábavy a smíchu (a možná i trochu chaosu). Jedno je ale jisté, tato hra zaručuje nezapomenutelné vzpomínky! 

4) Venkovní aktivity

Pokud bude dobré počasí (a pravděpodobně bude, s ohledem na letní datum), naplánujte si socializaci a zábavu v přírodě. Zde je několik nápadů:

Piknik

Zabalte si košík s jídlem a pitím a užijte si den v přírodě. Piknik je skvělou příležitostí k relaxaci a trávení času s rodinou.
Můžete si při tom zahrát frisbee a pouštět draky 🪁 pro extra zábavu pro celou rodinu.

Zoologická nebo botanická zahrada

Nahraďte přeplněné městské ulice uklidňující podívanou v botanické zahradě. Děti se budou cítit, jako by vstoupily do skutečné pohádky, obklopeny omamnou vůní květin a fascinujících rostlin všech tvarů a velikostí.

Na druhou stranu zoologická zahrada je místem, kde mohou děti vidět zvířata, která dosud viděla jen v obrázkových knížkách a na televizních obrazovkách. Od královských lvů a opic, létají z větve na větev, až po mocné slony a půvabné žirafy, zoo nabízí setkání s podivuhodnými tvory z celého světa.
Pokud jste na Moravě, doporučujeme navštívit Zoo Zlín. Kromě pavilonů různých zemí se můžete zúčastnit komentovaného krmení zvířat nebo si prohlédnout přepychový zámek Lešná. Návštěva těchto míst vašim dětem zaručuje jak zábavný, tak vzdělávací zážitek.

Kempování

Uspořádejte rodinný výlet v přírodě. A ne, nemusíte nikam chodit. Vaše zahrada může opět najít využití jako skvělé místo pro kempování. Postavit stan, opéct marshmallow a strávit noc pod hvězdami. ⛺

Pokud vám bude zima nebo vám nepřeje počasí, můžete improvizovat a kempovat uvnitř domu. Co myslíte, na stupnici 1-100, jak moc se to bude dětem líbit? 1000! 😄
Můžete zorganizovat také táborové hry, jako je noční bojovka nebo zpívání písní u táboráku, které oživí večer a ozvláštní jej.

5) Letní aktivity pro děti

Konečně nastal červen a vyšší teploty, takže je k tomu mimořádná příležitost užíváte si radosti léta a vody. Zde je několik návrhů:

Koupání a opalování u lomu, jezera nebo bazénu

Vycestujte na lom, k jezeru nebo na místní koupaliště a prožijte den zábavou ve vodě a na slunci. Plavání je skvělý způsob, jak se zchladit a zabavit se v horkých letních dnech. Můžete uspořádat vodní hry, jako je plavecký závod nebo potápění, aby byl den ještě zábavnější.

Pokud bydlíte někde, kde v okolí nejsou žádné možnosti pro tento druh zábavy, využijte opět svou zahradu (případně balkon) a pořiďte si dětský bazének. Věřte nám, dětem stačí ke štěstí opravdu málo. 🙂

Prozkoumejte okolí a navštivte nová místa

Zjistěte, zda v okolí vašeho bydliště není zajímavé místo, které jste dosud nenavštívili. Třeba objevíte nedaleké minigolfové hřiště nebo vyhlídku s krásným výhledem, jež unikla vaší pozornosti.
Jak poznat nová místa?
Mnoho rodin si nemůže vynachválit geocaching - aktivita, která zajistí vám i dětem dobrodružný zážitek a možnost poznávat nová místa.

Návštěva aquaparků

Navštivte nedaleký aquapark a užijte si zábavu na různých vodních atrakcích. Nemusíme snad ani říkat, jak moc si to děti užijí! 🌊
Zábavné aquaparky najdete samozřejmě v okolí Brna (Aqualand Moravia) i Prahy (Aquapalace Praha), nejpopulárnějším aquaparkem se ale v poslední době stává i kuriózní steampunkový Aquapark Babylon v Liberci.

Prozkoumejte aquaparky ve vašem okolí, zkontrolujte dispozice tobogánů a bazénů pro děti a najděte tu nejlepší zábavu pro vaše nejmenší. 

Nápady na dárky

Kromě organizace různých akcí můžete také dát dítěti něco jako malou pozornost na oslavu jeho dne. 🎁 Zde je několik nápadů:

 • Kreativní malířské sady: Pastelky, tempery, omalovánky, fixy nebo plastelína.
 • Sportovní vybavení: Míče, frisbee, tenisové rakety, obruč hula hoop nebo švihadlo.
 • Vzdělávací hračky: Puzzle, deskové hry, stavebnice, knihy a obrázkové knihy.
 • Personalizované věci: Trička, hrnky nebo klíčenky se jménem dítěte nebo oblíbenou postavičkou.
Starším dětem můžete věnovat i dárkový poukaz do kina nebo divadla – podle toho, co mají rádi. 

Nezapomeňte však, že žádný materiální dárek nenahradí aktivity, vzpomínky a čas, který jim dá strávení tohoto dne s vámi tím nejlepším možným způsobem. Proto, pokud můžete, ať je společně strávený čas vždy prioritou.

Dopřejte svým dětem zábavu, kterou si zaslouží

Mezinárodní den dětí je ideální příležitostí k oslavě dětské radosti, fantazie a bezstarostnosti. S těmito nápady na aktivity a s trochou snahy dokážete vytvořit nezapomenutelné vzpomínky pro celou rodinu.

Pokud se při příležitosti Dne dětí ve vašem městě pořádají koncerty, divadelní hry a akce, můžete využít příležitosti a vyrazit tam.

Nejdůležitější věcí, kterou je třeba při výběru aktivity zvážit, je, aby to vaše dítě opravdu bavilo. Výběr přizpůsobte jeho přáním a koníčkům. Bavte se, buďte kreativní a ukažte svým dětem, jak moc vám na nich záleží. Jak strávíte Den dětí vy? Podělte se s námi na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru. 

Šťastný Mezinárodní den dětí! 💗