InspiraceÚklidJarní úklid domácnosti

Jarní úklid domácnosti: Osvěžte a zorganizujte svůj domov

  22. duben 2024,    6 min. čtení,
Jaro je tady a s ním přichází ideální čas na pořádnou organizaci domácnosti a jarní úklid. Ten by neměl být pouze povinností, ale naopak příležitostí pro oživení domova a uklidnění mysli. Pořádek, organizace věcí a čistota v domácnosti mohou zvýšit vaši efektivitu a budete se doma cítit lépe. Jakmile se zbavíte chaosu v domácnosti, pomůže vám to redukovat i chaos ve vaší mysli. 

Příprava na jarní úklid

Kdo je připraven, není překvapen. Před samotnou organizací a úklidem si zkontrolujte vaše čistící zásoby. Projděte si všechny úklidové potřeby, zkontrolujte jejich zásoby a sepište seznam těch, co vám chybí. 

Vyměňte všechny hadry, kartáče a mopy, které už to nejlepší mají za sebou. Připravte si nový čistící arsenal, který vám vydrží ideálně po zbytek celého roku a v jeho průběhu, stačí už jen doplňovat potřebné. Pokud chcete být šetrnější k přírodě, na trhu najdete velké množství ekologických prostředků, na všechny povrchy.

Máte prostředky, které nepoužíváte nebo je skladujete léta a čekáte na božskou jindy? Zbavte se jich. Nemusíte je nutně vyhodit, zkuste je nabídnout někomu, kdo je využije. Organizace čistících prostředků a pomůcek vám pomůže ke snadnějšímu a systematičtějšímu úklidu. 
Prokrastinace a nepořádek
Studie Procrastinators and Clutter z roku 2017 zjistila, že nepořádek úzce souvisí s prokrastinací, pocitem zahlcení a doslova snižuje kvalitu života. Autoři studie popisují, že naše vnější prostředí působí na naše emoce a psychiku jako nádoba. Potřebujete dolít energii a soustředit se? Ukliďte si a zorganizujte prostor kolem vás. 

Jarní úklid: Nachystejte si plán!

Každý úklid potřebuje svůj systém a plán. Rozvrhněte si úklid do logických etap a nesnažte se uklidit celý dům na jeden zátah. Připravte si rozumný plán. Jak na to? 

  • Postupujte po pokojích: Uklízejte jednotlivé místnosti postupně, jakmile jednu kompletně dokončíte, pusťte se na další.
  • Důkladně vyčistěte úložné prostory: Vykliďte a očistěte vnitřek všech skříní, poliček a dalších úložných prostorů.
  • Vytřiďte nepotřebné věci: Projděte si všechny věci a zbavte se těch, které už nepotřebujete nebo jsou nefunkční. Pokud vám nedělají radost, není důvod je držet doma. 
  • Vyměňte zimní šatník za jarní: Zazimujte zimní oblečení a vytáhněte ze skříně jarní outfity.
  • Umyjte okna po zimě: Důkladně umyjte a vyleštěte všechna okna z obou stran, abyste mohli sledovat, jak se příroda mění před očima. Zkontrolujte také, zda nemáte okna napadené plísní.
  • Nezapomeňte na venkovní úklid: I venkovní prostory jako zahrada, terasa nebo balkon si zaslouží jarní úklid. 
  • Udělejte pořádek v kuchyni i lékárničce: Zkontrolujte expiraci trvanlivých potravin a  kosmetiky, opalovacích krémů, repelentů a léků.
Eliška Popková
Expertka na úklid
Nekontrolujte pouze datum expirace, ale zkontrolujte také symbol otevřené nádoby, kde je napsáno, jak dlouho po otevření se smí produkt používat.

Dejte sbohem chaosu

Kdy jindy si udělat pořádek a zorganizovat si domácnost než na jaro. Přetřídění starých věcí vám pomůže nejen provzdušnit prostor, ale také dá příležitost vytvořit si funkční organizační systém, abyste předešli dalšímu zabordelení.

1. Určete si kritéria třídění

Než začnete, určete si kritéria, co si ponechat a co vyhodit. Zvažte zda:

- danou věc používáte pravidelně
- máte pro ni dostatek místa
- je stále funkční 
- má pro vás emocionální hodnotu

 Pokud na některou z těchto otázek odpovíte záporně, je na čase se s věcí rozloučit. 

2. Kategorizujte

Rozdělte si věci do kategorií a postupujte systematicky. Můžete začít s tříděním oblečení, knih, nádobí nebo třeba bot.

3. Zajistěte správnou likvidaci nepotřebných věcí

Máte roztříděno, ale nevíte, kam s nepotřebnými věcmi? Máte několik možností, jak s nimi naložit. Můžete je:

♻️ recyklovat, pokud jsou vhodné pro recyklaci
🎁 darovat, zejména když jsou věci stále v dobrém stavu a mohou pomoci někomu jinému
💸 prodat, nejvýhodnější způsob, pokud se jedná o cennější předmět

Přetřídění starých věcí vám umožní uvolnit prostor, získat lepší přehled o tom, co doma máte a používáte nebo co skladujete naprosto zbytečně.

Organizace zbývajících předmětů

Věci, které nepoužíváte jsou už pryč. Hurá! Teď je potřeba se zaměřit na co nejefektivnější využití prostoru, který bude praktický nejen pro skladování, ale samotné používání věcí. Jak získat co nejvíce úložného prostoru? 

1. Vytvořte si funkční úložní systémy

Projděte si každou místnost a určete si místa, kde potřebujete ukládat jaké věci. Zvažte různé typy úložných prostor, jako jsou regály, skříně, šuplíky nebo kontejnery pod postelí, které jsou pro konkrétní místnost použitelné.

Vyberte takové, které odpovídají potřebám a velikosti vaší domácnosti. Otevřené regály pro snadný přístup jsou vhodné do spíže a kuchyně. Uzavřené skříně se naopak hodí více do ložnice a na chodbu. Pracujte také s úložným prostorem na stěnách. Nainstalujte poličky, kde můžete vytvořit knihovnu nebo si uchovávat vzpomínky v podobě fotek. 

2. Uspořádejte věci podle frekvence používání

Asi nebude nejpraktičtější mít vaše nejoblíbenější boty v zadní části botníku, co myslíte? Předměty, věci a oblečení, které používáte na pravidelné bázi, vždy umístěte na snadno dosažitelné místo, ať je máte vždy po ruce. například na nižší poličky. Naopak méně používané předměty můžete ukládat na vyšší nebo obtížně přístupná místa.

3. Nezapomínejte na estetiku 

Zvažte i vizuální dojem úložných systémů. Zdá se to jako zbytečnost, nicméně nejen díky praktickému uspořádání, ale také vizuálně hezkému systému se vám bude pořádek udržovat mnohem snadněji.
Přizpůsobujte
Pravidelně revidujte a upravujte úložné systémy podle potřeb a změn v domácnosti.

4. Provádějte pravidelnou údržbu

To nejdůležitější? Neusnout na vavřínech. Základ máte za sebou, gratulujeme!  Nicméně aby vaše organizace měla smysl, je potřeba ji udržovat a během používání případně ladit podle potřeb.

Díky těmto krokům můžete dosáhnout optimální organizační efektivity ve vaší domácnosti a udržet prostor čistý a přehledný po dlouhou dobu.

Tipy, jak uspořádat dětský pokoj

Pokojíčky našich nejmilejších umí být občas pěkný chaos. Ano, dětský pokoj by se dal nazvat královstvím věčného nepořádku. Není ale na škodu dát i takovému chaosu trochu struktury. Začněte tím, že projdete pokoj a vyřadíte z něj všechny nepotřebné věci. Postupujte systematicky:

  • Začněte skříněmi, vyřaďte všechno malé oblečení, které můžete poslat na charitu nebo věnovat kamarádkám.
  • Projděte všechny poličky a šuplíky. Zbavte se všech nepotřebných věcí jako jsou popsané papíry, vypsané propisky a fixy nebo polámané pastelky.
  • Značkujte! Použijte označení nebo popisky na krabice, šuplíky a police, aby bylo snadnější najít věci, které hledáte. 
  • Zkontrolujte všechny hračky. Fungují tak jak mají? Jsou stále odpovídající věku dítěte? Hraje si s nimi? 
  • Hračky, které ponecháte důkladně vyčistěte. Hračky si (nejen) malé děti strkají do úst, proto je vhodné je čas od času vyčistit.
Eliška Popková
Expertka na úklid
Na čištění je naprosto nevhodné používat agresivní čisticí prostředky plné toxinů. Ušetřete si čas a co jde, tak vyperte v šetrném pracím prostředku bez aviváže. I lego můžete strčit do dobře uzavíratelného, prodyšného látkového sáčku a dát vyprat na nízké otáčky a nízký stupeň vody.
Povzbuďte děti, aby vám s tímto procesem pomohly. Nechte je aby si roztřídily hračky, knihy a oblečení na hromádky, které si chce ponechat, darovat nebo vyhodit.

Vyčleňte si zóny v pokojíčku

Dětské pokojíčky musí být často velmi multifunkční a splňovat hned několik kritérií. Musí být pro děti bezpečným místem pro odpočinek a spánek, místem na hraní a zábavu, a zároveň musí sloužit také jako prostor pro soustředění, kde mohou plnit domácí úkoly a školní projekty bez rozptylování.

Jak s tím naložit? Rozdělte pokoj do různých zón pro hraní, učení a odpočinek. Každá zóna by měla mít své vlastní úložné řešení, které bude odpovídat potřebám pro danou aktivitu. Rozdělení do jednotlivých zón pomůže zbytečně děti nezahlcovat věcmi a získají lepší přehled o tom, co kde mají.
Eliška Popková
Expertka na úklid
Snažím se udržovat v hračkách minimalismus. Hračky v boxech a policích obměňuji a schovávám ty, které nejsou zrovna v kurzu. Až když se stávající hračky omrzí, nejdu kupovat hned nové, ale vyměním je za některé ze schovaných ve skříni.

Nezapomeňte na pravidelnou údržbu

Naučte děti, aby si udržovaly pořádek ve svém pokoji tím, že zavedete denní nebo týdenní rutinu úklidu.

Tak co, jste připraveni se vrhnout do jarního úklidu a zorganizovat si váš domov? Podělte se s vašimi tipy jak udržujete vaši domácnost organizovanou na našem Facebooku nebo Twitteru.