InspiraceHlídání mazlíčkůJak správně vybrat originální jméno pro psa?

Jak správně vybrat originální jméno pro psa?

  11. leden 2024,    6 min. čtení,
Konečně nastal ten okamžik na který jste už dlouho čekali a vaši rodinu rozšíří čtyřnohý kamarád? Nyní pravděpodobně stojíte před nenavratitelným rozhodnutím, jaké mu dát jméno? Výběr jména je vždycky trochu bojovka, zejména pokud vybíráte jméno pro rodinného psa. Každému se líbí něco jiného a každý má svého oblíbence.

My vám přinášíme nejen seznam nejoblíbenějších jmen pro psy, ale také tipy, jak si v dnešní době umělé inteligence trochu pohrát s výběrem a najít to pravé originální jméno pro váš nový chlupatý přírustek.

Čemu se vyhnout při výběru jména?

Výběr jména pro psa byste rozhodně neměli podcenit. Je to stejně jako u dítěte, vyberete jednou a už ho nezměníte. Jméno by ale zároveň mělo sednout. Volat na půl kilovou čivavu Turbo by bylo přinejmenším zvláštní. Jak ideálně postupovat při výběru jména?

Zvažte vzhled a osobnost psa

Při výběru jména byste měli brát v úvahu nejen vzhled a vzrůst psa, ale také jeho charakter. Pokud má váš pes krásnou, dlouhou srst a klidné povahy, můžete zvolit elegantní až vznešené jméno. Pokud je váš pes naopak hravý a aktivní blázen, můžete vybrat jméno, které bude odrážet jeho energii.

Zkuste jednoslabičná jména

Jednoslabičná jména jsou pro psy snadněji zapamatovatelná. Psi na ně mnohem lépe reagují a rychleji si na jméno zvyknou. Mezi taková jména patří například Max, Lucy nebo Donna.

Vyhněte se jménům, která jsou podobná povelům 

Zvolte jméno, které není podobné běžným psím povelům, jako je sedni, lehni, pac a dalším. Jméno by mělo být jasné a snadno rozeznatelné od povelů. Packa teda nebude nejlepší volba.

Snadná výslovnost je základ

Vyberte jméno, které je snadno vyslovitelné a nemá složitou výslovnost. Nechcete, aby lidé jméno vašeho psa zbytečně komolili. Zvolte ideálně jméno, které vyslovíte snadno, rychle a váš pes ho jednoduše rozpozná. 
Pozor na význam jména!
Některá jména mají konkrétní významy. Hlavně ta cizí. Před finálním rozhodnutím si vždy raději zjistěte, zda vámi vybrané jméno neznamená v překladu něco sprostého nebo ponižujícího. Tak na svého pejska asi volat nechcete.
Nakonec byste měli vybrat jméno, které se vám líbí a které dokonale podtrhuje osobnost vašeho psa. Je to rozhodnutí, které by vám mělo přinést radost a dokonalé napojení s vaším novým parťákem.

Psí jména: Jaké mají Češi rádi?

Jak na své mazlíčky Češi volají nejčastěji a která psí jména patří v Česku k těm nejoblíbenějším? Inspirujte se oblíbenými jmény, které mají Češi u svých mazlíčků rádi.

10 nejoblíbenějších psích jmen v Česku

Nejoblíbenější jména pro psi se rok od roku liší. Jaké psí jména patří mezi nejoblíbenější v Česku za poslední dobu?
 1. Max
 2. Buddy
 3. Luna
 4. Rex
 5. Bella
 6. Lucky
 7. Charlie
 8. Lucy
 9. Daisy
 10. Rocky

10 netradičních psích jmen 

Pokud na svého psa nechcete volat jako zbytek psího parku a hledáte možná něco trochu originálnějšího? Vybrali jsme pro vás jednoduchá, netradiční jména, která jsou snadno vyslovitelná a jasná.
 1. Django
 2. Mika
 3. Zara
 4. Rio
 5. Kairo
 6. Nalu
 7. Koda
 8. Loki
 9. Gigi
 10. Indy
Tato jména jsou jednoduchá a snadno vyslovitelná. Nemusíte se tedy bát, že by je lidé ve vašem okolí neuměli vyslovit.

Oblíbená jména pro feny 

Vybrali jsme pro vás také oblíbená jména pro feny. Některá z nich jsou tradiční jiná modernější. Nezapomeňte, že výběr jména pro vaši fenu by měl odrážet její osobnost a jméno by se vám mělo hlavně líbit. Větší výběr jmen pro feny najdete ve článku věnovaném speciálně jim!
 1. Luna
 2. Daisy
 3. Bára
 4. Lara
 5. Mia
 6. Lucie
 7. Šárka
 8. Sofie
 9. Ella
 10. Tara

Oblíbená jména pro psy kluky

Nesmíme zapomenout také na psí kluky! Přinášíme 10 oblíbených jmen pro psy, které jsou nejen trendy, ale také splňují body pro výběr správného jména. Pokud by vám top 10 nestačila, nevadí, máme pro klučičí jména ještě více inspirace.
 1. Max
 2. Rocky
 3. Charlie
 4. Buddy
 5. Leo
 6. Toby
 7. Ron
 8. Štěpán
 9. Bruno
 10. Rex

Trendy a vlivy v pojmenovávání psů

Jména našich mazlíčků se mění současně s trendy. Oblíbenost jmen ovlivňují nejen seriály, filmy, hrdinové knih, slangové výrazy, celebrity a v poslední době také influenceři. Co bývá nejčastější inspirací pro nové jména?

Jména známých osobností

Ať už se jedná o filmové postavy, oblíbené hudebníky nebo celebrity. Možná jste se nejednou setkali s pejskem jménem Bella a jeho páníček byl fanouškem ságy Stmívání. Hermiona, Elvis nebo Frida nejsou výjimkou. 

Televize a seriály

Postavy z televizních pořadů a seriálů mohou být vlivnou inspirací pro pojmenování psů. A to ať už na něj voláte Joey, Homer, Chase nebo Dexter, všichni tři mají jedno společné, pravděpodobně to bude oblíbená seriálová postava majitele.

Povaha a vzhled psa

Jedním z nejčastějších faktorů, které ovlivńují jméno psa bude navždy charakter a celkový vzhled psa. Jeho kukuč, barva nebo vzrůst mohou mít vliv na výběr jména. Často se můžete u bílých psů setkat se jménem Snow nebo Vločka.

Trendy v zvířecích jménech 

Ani svět psích jmen neminuly trendy. V poslední době jste mohli zaznamenat nárůst jmen jako je Cookie nebo Pumpkin. Také říše jídla dokáže ovládnout žebříček psích jmen. Buďte při výběru psího jména originální!

Jak najít ideální jméno pro psa pomocí AI?

Zeptejte se ChatGPT. Pokud zvládnete poskytnout dokonalý popis vašeho nového chlupatého přírůstku může to být jedna z cest, jak najít skutečně originální psí jméno. Popište jeho vlastnosti, barvu, velikost, rasu a taky svoji představu. Při správném zadání promptu si můžete být téměř jistí, že vám AI vytvoří seznam jmen, ze kterého si vyberete. 
Tip: Můžete konkrétně zaměřit váš výběr
Jste fanoušek Harryho Pottera nebo Gilmorek? ChatGPT bude mít rozhodně široký seznam jmen postav, které vás dosud ani nenapadly.

Jak takový prompt může znít?

Příklad: Narodilo se nám štěně mini knírače, který má hebkou, černou srst. Je to pohodář, který je občas pěkně tvrdohlavý. Naše rodina je velkým fanouškem Harryho Pottera, můžeš mi prosím navrhnout 10 jmen, pro naše nové štěně?

Výsledek hledání:
Samozřejmě! Zde máte 10 jmen inspirovaných světem Harryho Pottera pro vašeho černočerného mini knírače:
 1. Sirius: Po Siriusovi Blackovi, věrném příteli Harryho Pottera, který má černou srst.
 2. Luna: Inspirace Lunou Lovegood, postavou s velkou dávkou excentričnosti.
 3. Dobby: Podle domácího skřítka Dobbyho, který je sympatický a loajální.
 4. Remus: Po Remusovi Lupinovi, profesoru obrany proti černé magii a vlkodlakovi.
 5. Tonks: Inspirace Nymphadorou Tonksovou, která má schopnost měnit svůj vzhled.
 6. Cedric: Po Cedricovi Diggorym, soutěžícím ve studeném poháru.
 7. Hermiona: Po Hermioně Grangerové, nejlepší kamarádce Harryho a Roniho, která je chytrá a odhodlaná.
 8. Nagini: Podle zmije Nagini, která hrála důležitou roli v příběhu.
 9. Hedvika: Jméno slavné sovy Hedvika, která patřila Harrymu.
 10. Arthur: Po Arthuru Weasley, členovi rodiny Weasleyových, který je nadšeným vynálezcem.
Další příklad: Za týden se staneme rodiči nového štěněte! Bude to fenka kolie černo-bílé barvy. Celá naše rodina milujeme Star Wars a rádi bychom vybrali jméno, které bude inspirované touto slavnou galaktickou ságou. Můžeš mi prosím navrhnout 5 originálníchjmen a zdůvodnit, proč si vybral právě tato jména?

Výsledek hledání:
Gratuluji k očekávanému přírůstku do rodiny! Zde máte 5 jmen inspirovaných Star Wars pro vaši černo-bílou fenku kolie a důvody, proč by mohla být tato jména vhodná:
 1. Leia: Jméno Princezny Leii Organy je ikonické v rámci Star Wars. Je to silná a odvážná postava, a jméno Leia by zdůraznilo sílu a krásu vaší fenky.
 2. Rey: Inspirace Rey, hlavní hrdinkou trilogie Sequel, která je známá svou odvahou a schopností překonávat překážky. Toto jméno by symbolizovalo silnou a nezávislou povahu vaší fenky.
 3. Ahsoka: Podle Ahsoky Tano, oblíbené postavy z animovaných seriálů Star Wars. Ahsoka je známá svou inteligencí a schopností řešit problémy, což by mohlo odrážet chytrou povahu vaší kolie.
 4. Sabine: Inspirace Sabine Wren, barvotiskyní a umělkyní z animovaného seriálu Star Wars: Rebels. Toto jméno by mohlo zdůraznit kreativitu a osobnost vaší fenky.
 5. Jyn: Podle Jyn Erso, hrdinky filmu "Rogue One." Jyn je odvážná a odhodlaná postava, což by mohlo odrážet odhodlání vaší fenky.

Pohrajte si s generátory psích jmen

Pokud se vám nechce vytvářet složité prompty, ale stačí vám bezhlavě klikat, máme pro vás jednoduchý generátor psích jmen Your Pet Name, který je spíše pro zábavu na dlouhé chvíle. Generátor psích jmen, kde jde skutečně spíše o náhodu, že se vám podaří vygenerovat jméno podle vašich představ.

Nicméně tento generátor může posloužit jako dobrá inspirace a kdo ví, třeba najdete ideální jméno během několika kliknutí.
Mezi další oblíbené patří například Giggle Pets, kde můžete zvolit pohlaví mazlíčka a počáteční písmeno. 

To nejdůležitější na závěr

Jméno se vám musí hlavně líbit. Je to parťák do rodiny a budete to právě hlavně vy, kdo na chlupatého parťáka bude volat několikrát denně. Před finálním rozhodnutím si zkuste vybraným jménem zavolat v různých tvarech a představit si konkrétní situace, kdy budete jméno nejvíce používat. 

Ačkoliv se nejedná o tak radikální rozhodnutí jako je výběr jména pro dítě, snažte se vyvarovat změně jména v budoucnu nebo v prvních týdnech, kdy zjistíte, že to není to pravé ořechové.