Jaký je váš Štědrý den? Děti od rána nedočkavé a ptají se každých pět minut, kdy už bude čas jít si rozbalit dárky? Přemýšlíte, jak svoje ratolesti aspoň na chvíli zabavit, aby vydržely do večera? Tak se zkuste pustit do vánočních tradic, se kterými to rychleji uteče nejen dětem, ale i vám.
 

Lití olova


Prodávají se přímo sady, ale využít můžete i rozehřátý vosk, který odlijete do studené vody. Z výsledného tvaru může celá rodina hádat, co koho během příštího roku asi čeká.
 

Pouštění lodiček


S dětmi můžete vyrobit lodičky se svíčkou ze skořápek od vlašských ořechů, které potom pouštějte v napuštěné vaně. Podle toho, zda se lodičky drží spolu nebo jedna odpluje daleko od ostatních, můžete hádat, jestli rodina příští rok zůstane spolu. A podle toho, kdy se loďky potopí, prý poznáte, jak dlouhý život budete mít.
 
 

Házení střevícem


Postavte se zády ke dveřím a hoďte botou. Pokud padne špičkou ke dveřím, znamená to, že bude do roka svatba.
 

Krájení jablek


Pokud v jablku po překrojení najdete hvězdičku, budete příští rok zdraví, křížek znamená problémy.
 
 

Jadérka


Dejte do vody dvanáct jablečných jadérek. Potom spočítejte, kolik jich vyplave na hladinu. Toto číslo značí počet měsíců, po kterých se během příštího roku budete mít dobře.
 

Cibule


Podle starých tradic můžete věštit i počasí po následující rok. Dejte vedle sebe dvanáct cibulových sukének, do kterých dejte po troše soli. Pokud se rozpustí, bude ten měsíc pršet, pokud jen trochu zvlhne, bude vlhko a pokud se nerozpustí, bude sucho.
 
 

Zápalky


Hodně tradic bylo zaměřených na svobodné dívky a mezi ně patří i tento. Podle toho má dívka vzít tři zápalky, každé z nich přiřadit jméno svého nápadníka a následně je musí zapíchnout do jablka a zapálit. Ta, která vydrží hořet nejdéle, značí jejího budoucího ženicha.
 

Vlašské ořechy


Jestli budete zdraví, poznáte prý i podle vlašského ořechu. Stačí ho rozlousknout a podívat se, jestli je vnitřek černý (zdravotní problémy a neštěstí) nebo krásně hnědý (zdraví a štěstí).
 

Tak hezkou zábavu na Štědrý den, a pokud budete mít křížek v jablku, černý ořech a potopenou loďku, nic si z toho nedělejte. Statisticky totiž toto věštění tak úplně nefunguje. ☺