Máte svého milovaného psího parťáka, se kterým jste nerozlučná dvojka, ale pak otěhotníte a bojíte se, jak nového člena rodiny bude pes snášet? Tato situace vždy závisí na konkrétním pejskovi, pokud ale nemáte agresivního nebo dříve týraného psa, u kterého je těžké předpovídat reakce, máme pro vás pár tipů, jak čtyřnohému kamarádovi změnu ulehčit.


Začněte ho trénovat

Jestli jste se zatím obešli bez tréninku, teď je nejvyšší čas s ním začít. Odnaučte psa na vás skákat a hodí se i, když bude umět základní povely. S miminkem v kočárku je přece jen náročnější psa usměrnit.


Cvičte s panenkou

Stejně jako když připravujete dítě na sourozence, i u psa využijete panenku. Chovejte se k ní jako k novorozenci a ukažte tam psovi, co vše se změní - venčení s kočárkem, postýlka pro miminko a podobně.
 


Seznamte ho s hlídačkou

Pokud si plánujete domluvit hlídačku na dobu, kdy budete v porodnici, ujistěte se včas, že ji pes dobře zná a vychází spolu.


Zvykejte ho na dítě na dálku

Až se miminko narodí, dejte partnerovi kus jeho oblečení, který donese domů. Tak si bude pejsek zvykat na jeho vůni.


Příchod domů

Při příchodu domů mějte prázdné ruce, abyste se mohla s pejskem náležitě přivítat. Až se vás trochu nasytí, představte mu miminko. Nechte ho, ať si ho očichá.
 


Nezapomínejte na něj

Po kojení dejte psovi nějakou dobrotu jako odměnu za to, že byl trpělivý a počkal. Nezapomínejte ho venčit (buď vy nebo hlídačka, kterou má rád), aby vyběhal přebytečnou energii. Travte čas se psem i dítětem najednou, mluvte na oba, aby pejsek věděl, že je pořád důležitou součástí vašeho života.


Vytyčte hranice

Naučte dítě, že nesmí chodit do psí misky stejně tak, jako pes nesmí do jeho. Nenechte dítě pejskovi ubližovat, i kdyby pes vypadal, že mu to nevadí. Nenechte je spolu o samotě, dokud dítě nebude natolik veliké a rozumné, aby vědělo, co může a nemůže.