InspiraceHlídání mazlíčkůPes vhodný do bytu

Pejsek vhodný do bytu: 8 tipů na nenáročná plemena

  2. květen 2024,    8 min. čtení,
Pořízení psa má dlouhodobé příznivé účinky na vaše psychické i fyzické zdraví. Nenechte si je ujít jen proto, že nemáte velký dům se zahradou. Zabydlet se s mazlíčkem v bytě je v dnešní době standard. Převážně v interiéru svého mazlíčka nechává až 65 % ze všech majitelů psů v Česku, jak zjistil průzkum agentury Focus v roce 2017.  
O čem ale uvažovat, když chcete najít ideálního pejska do bytu? Nepochybně by měl být tichý a nenáročný. Jaké další faktory ale mohou ovlivnit jeho potenciální spokojenost a vaše pohodlí?

Vybrali jsme pro vás 8 plemen, která jsou vhodná do bytu. Ke každému jsme navíc sepsali vše, co potřebujete vědět, abyste si ulehčili rozhodování při výběru: náročnost na péči, hlasitost, velikost a míra línání. Pro rodiče jsme přidali informaci o vztahu daného plemena k dětem. 

Velikost

Ačkoliv není prokázáno, že by velcí psi v bytech nebyli šťastní, mít doma menší či střední plemeno je zkrátka praktičtější. Především jim stačí méně krmení a nevyžadují tolik fyzické aktivity, takže se spokojí i s pohybem v menším prostoru. Často jde také o plemena vyšlechtěná přímo ke společenským účelům, nikoliv na lovení či na sporty. 
Věděli jste, že...?
Projekt věnující se stárnutí psů neboli Dog Aging Project ve své nové studii z ledna 2024 zjistil, že menší pejsci se zároveň dožívají déle: pokud tedy hledáte parťáka na celý život, velikost pro vás může být důležitým faktorem.    

Hlasitost

Život v bytě má kromě mnoha výhod i svá úskalí. Jedním z nich je nutnost brát ohled na své sousedy. Při rozhodování o vhodném pejskovi do bytu proto záleží na jeho hlasitosti. 

Tento faktor je obzvlášť podstatný, pokud chodíte do práce každý den na osm hodin (a více). Mnoho psů má totiž sklony k separačním úzkostem, které se projevují kromě jiného právě štěkáním a vytím. Jsou to tedy i vaši sousedé, na jejichž klid a pohodlí váš výběr bude mít dopad.  

Línání

Psi, kteří nelínají, vám mohou ulehčit každodenní úklid. Pravidelné péči o srst a vyčesávání chlupů se sice nevyhnete u žádného plemena, rozhodně ale existují rozdíly mezi mírou času, kterou do údržby a čištění musíte investovat. 

Například zlatý retrívr je kromě své velikosti do bytu spíše nevhodný také kvůli tomu, že měsíčně pustí hned několik velkých hrstí chlupů. Vybrali jsme pro vás proto plemena, která línají jen minimálně, anebo vůbec. 

Náročnost

Péče o zvířátko je náročná už z principu. U některých plemen psů je ale náročnost zvýšená, a to hned z několika důvodů. Zaprvé mohou být hůře trénovatelná a tvrdohlavá. To je důležité obzvlášť pro život v bytě: v omezeném prostoru sdíleném s dalšími lidmi a se spoustou nábytku je disciplína klíčová. Zadruhé mohou být vysoce čilá a energická. Nedostatek pohybu ve volné přírodě by jim tedy mohl značně uškodit. Zatřetí mohou mít predispozice pro zhoršené zdraví. Se zvyšujícím se věkem mohou mít bez vaší pomoci či bez výtahu problém vyjít schody.

Tato kategorie zahrnuje jen obecný odhad potenciálních problémů, které se u pejska žijícího v bytě mohou vyskytnout. Je samozřejmě jen na vás, jestli jsou pro vás dané problémy zvládnutelné.     

Je vhodný k dětem?

To, jestli je pes vhodný k dětem, má mnoho společného s tím, zda se hodí do bytu. Je-li příliš velký, může dítěti ublížit, je-li ale příliš malý, může dítě ublížit jemu. Nápodobně v tom hrají roli také náročnost a trénovatelnost. 

Drobnou výjimkou je ale úroveň energie. Časté procházky a pestré aktivity neprospívají jen pejskovi. Podle studie Americké pediatrické společnosti má přítomnost aktivního psa v domácnosti významný dopad na sociální a emoční život dětí. 

1. Německý špic

Malý huňatý špic je skvělou volbou, pokud vyhledáváte alespoň mírně aktivní styl života.  Nejde o lovecké plemeno, ale dokáže být plný energie a hravosti. K tomu patří občasné štěkání; pokud tedy bydlíte v bytě s citlivými sousedy, jeho pořízení si raději ještě promyslete. 

Jde o jednoho z chytřejších psů a lze jej poměrně snadno vytrénovat. Zároveň je přirozeně zvědavý, rád se učí a zkoumá nová prostředí. K radosti mu stačí vaše přítomnost – dá se tedy říci, že je poměrně nenáročný. Musíte se ale připravit na starostlivost o jeho srst: jeho huňatému kožíšku je potřeba věnovat zvláštní pozornost a pravidelně jej vyčesávat. 
🐾 Velikost malý až střední
🔊 Hlasitost střední až vysoká
🐶 Líná? ano
⏳ Náročnost střední
👶 Vhodný k dětem? ano

2. Jorkšírský teriér

Jorkšír představuje ideální volbu pro rodiny s dětmi: je vysoce přátelský a kontaktní, rád se hýbe a skotačí. Dokáže si lehce vytvořit pouto se svými lidskými parťáky: v některých případech si dokonce bude těžko zvykat na vaši nepřítomnost. Je ale velmi učenlivý; pokud jeho tréninku věnujete dostatek pozornosti, bude schopen být stejně tak loajálním, jako samostatným společníkem. 

Dejte si ovšem pozor na jeho temperament: nezalekne se ani větších plemen a dokáže být poměrně tvrdohlavý. Jeho velkou předností je dlouhá hebká srst: pravidelné česání je důležitou složkou péče o něj. Silnou stránkou jorkšírů je také silné zdraví: absence predispozicí pro nemoci podporuje relativní nenáročnost života s tímto plemenem.  
🐾 Velikost malý
🔊 Hlasitost střední
🐶 Líná? ne
⏳ Náročnost nízká až střední
👶 Vhodný k dětem? ano

3. Pudl

Ačkoliv tento pes na první pohled upoutá hlavně vizuálně, pod četnými kudrlinkami skrývá vysoký intelekt. Ať už střední, trpasličí nebo královský, každý pudl má vysoký potenciál trénovatelnosti a vyniká ve velkém množství disciplín: například v agility či v plavání. Lehko zapadne do rodiny bezdětné i s dětmi a umí se přizpůsobit prostředí jak bytů, tak domečků se zahradou. 

Podobně jako jorkšír nemá tendenci línat, jistou péči ale jeho srst vyžaduje. Možných střihů je mnoho - jeho netypický kožich totiž dokáže pevně držet tvar. Například klasický pudlí střih (oholená zadní část těla a krk, chlupaté “rukávky” nad tlapkami a na hrudníku) je spojený s jeho vodomilnými předky: umožňuje efektivní pohyb ve vodě i na souši, přičemž drží důležité orgány v teple.
🐾 Velikost malý až střední
🔊 Hlasitost střední
🐶 Líná? ne
⏳ Náročnost střední
👶 Vhodný k dětem? ano

4. Mops

Rozkošný malý mopsík bývá často popisován jako nejlepší volba pro rodiny s dětmi. Za četnými vráskami skrývá citlivou povahu a nehynoucí lásku jak ke svým lidským společníkům, tak k odpolednímu šlofíku. Jeho emoční křehkost se pojí i s křehkostí zdravotní: mezi nejčastější komplikace patří dysplazie kyčelního kloubu, výhřez oční bulvy, obezita a dermatitida. 

Ani zmačkaný obličej pro toto plemeno není jen estetickou životní překážkou. Způsobuje mu totiž dýchací potíže, které se zhoršují se zvyšujícím se teplem a vlhkostí. Ačkoliv jde o nenáročného pejska, který se spokojí s málem, rozhodně byste měli věnovat zvýšenou péči jeho zdraví. Prevencí obezity je kontrolování jeho apetitu, dermatitidě můžete předejít pravidelným čištěním oblasti vrásek. 
🐾 Velikost malý
🔊 Hlasitost nízká
🐶 Líná? ne
⏳ Náročnost nízká až střední
👶 Vhodný k dětem? ano

5. Boloňský psík

Tento blízký příbuzný bišonků, jednoho z nejklidnějších plemen, má velmi specifické nároky. Nepřekypuje energií jako mnoho jiných drobných psů a lze jej označit za introverta. Vůči cizím je nedůvěřivý, ke své rodině si ale vytvoří pevné pouto: a to natolik pevné, že už při kratší nepřítomnosti páníčků může trpět úzkostmi. Podle doporučení Amerického klubu chovatelů psů by dokonce majitelem tohoto pejska neměl být člověk, který má klasický pracovní režim od devíti do pěti, ale někdo, kdo dokáže být po jeho boku většinu dne. 

Je ideálním adeptem na život v bytě: pobyt venku na větším pozemku by boloňáčkovi mohl uškodit právě kvůli riziku separační úzkosti. Intelekt mu rozhodně nechybí: je disciplinovaný a vytrénovat jej by nemělo přinášet žádné větší potíže. Díky tomu je vhodný jak pro rodiny s dětmi, tak pro páry či jednotlivce - ať už starší, anebo mladší. Jeho hebký bílý kožíšek nelíná, ale musí být pravidelně udržován: v dobrém stavu vydrží při denním vyčesávání.
🐾 Velikost malý
🔊 Hlasitost střední
🐶 Líná? ne
⏳ Náročnost střední
👶 Vhodný k dětem? ano

6. Francouzský buldoček

Francouzský buldoček je veselým a klidným společníkem: nepouští se do konfliktů a svou potrhlostí dokáže zlepšit náladu svým dospělým i dětským spolubydlícím. Jde o nenáročné plemeno, které nepotřebuje velkou míru fyzické aktivity. Při procházkách si velice užívá poznávání cizích lidí a psů, jeho oddanost je ale větší než touha po dobrodružství. 

Buldoček se dokáže ladně přizpůsobit životnímu stylu svých lidských přátel. Krátká srst s nízkou náročností údržby je dalším důvodem, proč může být dobrou volbou i pro nové majitele. Podobně jako mops má ale brachycefalický, tedy zmáčknutý obličej, kvůli kterému může mít dýchací potíže. Dá se říci, že častěji chrochtá a chrápe než štěká: snad nic nevystihuje jeho zábavný a mírumilovný charakter více. 
🐾 Velikost malý až střední
🔊 Hlasitost nízká
🐶 Líná? ne
⏳ Náročnost nízká
👶 Vhodný k dětem? ano

7. Čínský chocholatý pes (naháč)

Tento drobný aristokratický pejsek zaujme svou variabilitou: v jednom vrhu se tomuto plemenu totiž mohou narodit dva specifické podtypy, tzv. naháč a labutěnka. Liší se zejména vzhledem, a tudíž i vyžadovanou péčí. Naháč je častou volbou pro alergiky. Jak již napovídá název, jeho pokožka je na většině těla obnažená a holá - pouze hlava, nožky a ocásek jsou pokryty chomáči jemné srsti. Je proto poměrně křehký a citlivý na teplotní změny. 

Kvůli potřebě zvýšené opatrnosti se naháč příliš nedoporučuje k dětem. Spřátelit se s nimi ale dokáže: je oddaný, přizpůsobivý a mírumilovný. Kromě toho jsou oba podtypy inteligentní a rychle se učí. Díky převážné absenci srsti je starost o jeho zevnějšek minimální: naháč navíc díky tomu postrádá typický psí odér. Pokud se pro toto elegantní plemeno rozhodnete, nezapomeňte dbát na pořádnou ochranu před chladem i před sluncem.  
🐾 Velikost malý
🔊 Hlasitost nízká až střední
🐶 Líná? ne
⏳ Náročnost nízká až střední
👶 Vhodný k dětem? spíše ne

8. Baset

Navzdory tomu, že jde o lovecké plemeno, baset má velmi dobré předpoklady stát se součástí bytové domácnosti. Pro svou vlídnou povahu je nevhodným hlídačem, skvěle se ale hodí k dětem a dalším mazlíčkům. Ačkoliv si bez problému zvykne i na vnitřní prostředí, samozřejmostí pro jeho blahobyt je časté venčení.  

Na procházkách se může projevit jeho tvrdohlavá stránka – obzvlášť když jej jeho silný čich přivede k lákavé stopě. Doma se zase může umíněně dožadovat nadměrného množství jídla. Musíte odolat jeho laskavému smutnému obličeji: geneticky má totiž silnou predispozici k nadváze až k obezitě. Pro jeho plemeno je typické také časté slintání a hluboký hlas při zřídkavém štěkání. Kromě jiného má i vynikající výdrž a ohromnou sílu.
🐾 Velikost malý
🔊 Hlasitost nízká
🐶 Líná? ne
⏳ Náročnost nízká až střední
👶 Vhodný k dětem? ano

Společník na míru: Klíčové faktory pro výběr psa

Ať už jste mladí nebo staří, máte děti či ne, určitě existuje pejsek, který skvěle doplní vaši rodinu. Před jeho pořízením zvažte i další důležité faktory kromě těch zmiňovaných v tomto článku. Kolik času jeho péči dokážete věnovat? Jste spíše aktivní či sedaví? Chcete hlídače, mazlíčka nebo sportovce a lovce? 

V neposlední řadě nezapomínejte, že i člověk by měl být nejlepším přítelem psa. Vybírejte svého budoucího člena rodiny s vědomím, že některé povahové črty u konkrétních plemen nelze změnit výcvikem. Je tedy lepší věnovat výběru více času a zamyslet se nad kompatibilitou životního stylu vás i vašeho čtyřnohého společníka.