InspiracePlemena psůFrancouzský buldoček

Francouzský buldoček: Proč je právě šedý tak vzácný?

  6. květen 2024,    6 min. čtení,
Francouzský buldoček neboli netopýří selátko, jak se mu říká kvůli jeho velkým uším a zavalité postavě, je roztomilý a přátelský jako každý společenský pejsek. Co jej ale dělá opravdu výjimečným? Proč jde o nejpopulárnější plemeno posledních let – a proč se odborníkům tato skutečnost nelíbí?
Povaha Hravý, pohodář, společenský, inteligentní
Délka života 10–12 let
Výška Pes: 21–30 cm, Fena: 25–28 cm
Váha Pes: 9–13 kg, Fena: 7–11 kg
Délka srsti Malá
Nároky na fyzickou aktivitu Nízké až střední
Nároky na péči o srst Nízké
Vycvičitelnost Střední
Klasifikace podle FCI Skupina 9: Společenská plemena

🐕 Vzhled

Zbarvení: Buldoček je plemenem se širokou škálou zbarvení. Oficiálně uznaných variant je ovšem jen několik. Důležitými atributy jeho srsti jsou kromě celkové barvy i vzory a skvrny.

Mezi oficiálně uznané barvy tak patří:

  • Plavá
  • Žíhaná či tygrovaná (převážně černá s řádky hnědé až rezavé)
  • Strakatá neboli strakoš (převážně bílá s černými skvrnami)
  • Krémová beze skvrn
  • Světle hnědá s černou maskou okolo tlamy (tzv. fawn)

Podle chovných standardů plemene se neuznávají žádné následující barvy:

  • Čistě černá bez jakékoliv světlé skvrny. Jde o vzácnou, a tedy dražší variantu.
  •  Tmavě hnědá až čokoládová.
  • Černá s hnědými skvrnami na obličeji, uších, hrudi a packách.
  • Šedá neboli modrá. Jedna z nejžádanějších barev u pejskařů. Není divu, jde rovněž o vzácnou variantu, která na pohled upoutá. Není ale uznávaná, jelikož je výsledkem genetické vady. Ta je pak spojená s rizikem specifické formy alopecie, která způsobuje vyšší citlivost pokožky. Množení těchto jedinců se kvůli zdravotnímu ohrožení tedy odborníky nedoporučuje.
Srst: Mají krátkou a tuhou srst, kterou je poměrně jednoduché udržovat. Nechybí jí jistá odolnost, citlivost na extrémní teploty je ale u tohoto plemene zvýšená. 

Existují také dlouhosrstí buldočci: anglicky se jím říká také “fluffy frenchies”, tedy huňatí buldočci. Tito jedinci jsou výsledkem genetické anomálie a jsou velmi vzácní.

Velikost:
Francouzští buldočci jsou obecně malé až středně velké plemeno s robustní postavou. Průměrná váha dospělých psů a fen se pohybuje okolo 10 kg, přičemž standardně dovolené maximum je 13 kg. Co se týče výšky, pohybuje se mezi 25 a 30 cm.

Trpasličí či mini buldočci (pod 20 cm) nejsou oficiálním podtypem buldočka. Tito jedinci často vznikají přehnaným křížením a se svou zdánlivou roztomilostí si nosí řadu zdravotních potíží a z toho vycházejících bolestí.

👪 Povaha

Francouzští buldočci jsou malé plemeno s velkým srdcem. Jsou známí svou hravostí a přátelským charakterem. Zároveň jsou poměrně inteligentní a rychle se učí: dokáží se přizpůsobit celé škále majitelů a prostředí. Milují pozornost a rádi tráví čas se svým páníčky i s jinými mazlíčky.

Není divu, že jsou mezi nejoblíbenějšími pejsky v českých domácnostech. A to obzvlášť u rodin s dětmi, se kterými si dokáží vzájemně naplnit touhu po zábavě a pozornosti.

Nejen že je buldoček na hlídání pozemku příliš maličký a mírumilovný, případného vetřelce by místo zastrašení pravděpodobně rozesmál svým chrochtáním.
Věděli jste, že...?
O jejich family-friendly povaze svědčí také studie z roku 2020. Většina majitelů buldočků by toto plemeno doporučila kvůli kladným projevům chování, schopnosti vyhovět sedavému životnímu stylu s omezeným prostorem a vhodnosti k dětem.

🏡 Ideální domov a majitel

Díky své klidné povaze a nízkým nárokům na fyzickou aktivitu se cítí dobře i v menším prostoru. Navíc je jejich ochota přizpůsobit se životnímu stylu svých majitelů dělá ideálními společníky do bytu. 

Majitel buldočka by s ním měl být schopen trávit hodně času. Pokud od svých dvounohých přátel nedostávají dostatek pozornosti, nebudou se tito pejsci cítit šťastně. Ideální jsou pro buldočka rodiny, které chtějí společenského a hravého společníka s roztomilým vzhledem.
Věděli jste, že…?
Francouzský buldoček sám doma příliš dlouho nevydrží. Jeho závislost na majiteli je vážná, při nedostatku společně stráveného času trpí separační úzkostí. Štěně byste neměli opustit na více než hodinu či dvě, pejsek starší 5 měsíců vydrží maximálně 5-6 hodin.

✂️ Péče

Nároky na péči o srst jsou u buldočků nízké. Stačí jim týdenní vyčesávání, jejich krátká srst příliš nelíná. Rozhodně ji nikdy neholte! Chrání jejich křehkou pokožku před vnějšími vlivy a nepříznivým počasím.

Zvýšenou pozornost byste měli věnovat právě jejich pokožce. Obzvlášť kožní záhyby u čumáku jsou náchylné na odřeniny a dermatitidu. Otírejte je tedy pravidelně vlhkým hadříkem.

Koupání je dostačující jednou za 3 měsíce a více. Bezpečnější je použít šetrný šampon, aby nedošlo k podráždění kůže.

🏃 Pohyb a fyzická aktivita

Jejich potřeba fyzické aktivity je nízká až střední, což znamená, že krátké půlhodinové procházky a hraní jim k udržení kondice stačí. Jinými slovy, rádi na procházce svého majitele doprovodí, ale nejsou typ, který by žil sportem. 

Nejsou sice v tréninku nejlepší ze všech plemen, jsou ale dost chytří na to, aby se dokázali učit základní povely. Jejich stavba těla není ideální pro plavání, můžete je ale vystavit mělké vodě, případně jim pořídit plaveckou vestu.

🩹 Zdravotní problémy

Největší strastí života s buldočky je péče o jejich zdravotní stav. Za většinu z nich může jejich typický zkrácený (brachycefalický) čumák. Kvůli problémům s dýcháním nezvládají vyšší teploty a mají nedostatek kvalitního spánku, v důsledku čehož hodně pospávají přes den.

Podle britské studie, která je srovnávala s ostatními plemeny, měli strašidelně vysokou predispozici hned pro několik poruch: deformity dýchacích cest (zúžené nosní dírky, brachycefalický syndrom), ušní záněty, opruzeniny mezi záhyby kůže.
Co říkají odborníci?
Francouzský buldoček se poslední od roku 2021 drží titul nejpopulárnějšího (nejčastěji registrovaného) plemene. Některé odborníky ale tato skutečnost netěší. Tvrdí, že není dobré ve velkém chovat brachycefalická plemena a normalizovat jejich zdravotní potíže. Roztomilé chrochtání pro pejsky není vždy bezbolestné, dýchací problémy rozhodně nelze bagatelizovat a zesměšňovat, tvrdí vědkyně studující psy, Enikő Kubinyi pro deník The Guardian.

🌍 Původ

Historie francouzských buldočků sahá do 19. století. Navzdory svému jménu se poprvé objevili v Anglii jako potomci anglických buldoků. Ti se měli lišit od klasických buldoků účelem šlechtění směrem od násilných sportů.

Po industriální revoluci byli díky krajkářům převezeni do Francie, kde získali kromě dnešního jména i velkou oblibu u místních. Angličané jim nadále posílali buldočky, zejména ale vadné a příliš malé jedince. Kvůli tomu, ale i kvůli letitému křížení s ostatními plemeny se buldoček zmenšil do dnešní podoby.

💰 Cena

Čistokrevní buldočci s papíry stojí většinou mezi 25 000–40 000 Kč. 

Českomoravská kynologická unie uvádí u francouzských buldočků dva uznávané členské subjekty: Klub francouzských buldočků a Moravskoslezský bulldog-mops klub. Při pořizování nového mazlíčka neváhejte vybírat chovatelské stanice, které spadají pod jeden z těchto klubů. Kupujete si živou bytost, má proto smysl podpořit legitimní organizace, aby vaše levné štěňátko bez papírů za pár let netrpělo řadou zdravotních problémů.
Dávejte si pozor!
...na neobvykle nízké ceny. Mohou být znakem pochybných chovatelských praktik až množíren. Na parťákovi, se kterým strávíte 10-20 let svého života, se nevyplatí šetřit. Vyhledávejte ověřené zdroje, například na oficiálních stránkách Českomoravské kynologické unie najdete potřebné informace o tom, jak najít vhodného chovatele.

Časté mylné domněnky: Buldočci a agresivita

Agresivita pro ně rozhodně není typická. Navzdory mylné představě, díky které si je spojujeme s buldoky jakožto útočným plemenem, jsou buldočci francouzští vyšlechtění do naprosto mírumilovné a společenské povahy. Agresivita a podrážděnost ale může hrozit u pejsků z množíren či pejsků se specifickými behaviorálními problémy. 

Zajímavosti

FAQ: Často kladené otázky

Co nesmí jíst francouzský buldoček?

Platí pro něj to samé, co pro všechna plemena psů. Dejte si pozor hlavně na sladkosti, čokoládu a hroznové víno!

Jaká plemena jsou podobná buldočkovi?

Kvůli společným předkům je pro někoho buldoček na první pohled nerozlišitelný od bostonského teriéra. Rozlišuje je hlavně tvar hlavy (buldoček: kulatá, teriér: hranatá) a výška (teriér je skoro o třetinu vyšší).

Kolika let se dožívá francouzský buldoček?

Kvůli zvýšenému riziku nemocí má buldoček nižší věk dožití než jiná malá plemena, okolo 10 až 12 let.