InspiracePlemena psůZlatý retrívr

Zlatý retrívr: Oblíbený pes s laskavou povahou

  2. květen 2024,    6 min. čtení,
Jde o plemeno známé zejména pro svůj zlatý kožich a přátelský výraz. Jejich mírumilovná a loajální povaha z nich dělá dokonalé rodinné mazlíčky. Zjistěte, proč jsou tito psi mezi nejoblíbenějšími ze všech a získávají si srdce majitelů po celém světě! 
Povaha Přátelská, klidná, inteligetní, hravá
Délka života 10–12 let
Výška Pes: 56–61 cm, Fena: 51–56 cm
Váha Pes: 29–34 kg, Fena: 25–29 kg
Délka srsti Střední až velká
Nároky na fyzickou aktivitu Střední až vysoké
Nároky na péči o srst Střední
Vycvičitelnost Lehká až střední
Klasifikace podle FCI Skupina 8: Slídiči, retrívři a vodní psi

🐕 Vzhled

Zbarvení: Zlatá v různých odstínech, od světle krémové až po tmavší načervenalou barvu.

Možná jste už někde viděli i čistě bílé zlaté retrívry. Na rozdíl od klasického zlatavého amerického retrívra jde o anglickou variantu tohoto plemene. Nejsou vzácní a všichni chovatelé, kteří tvrdí opak, se vás mohou snažit podvést, jak varují Snowy Pines White Labs.

A co černí zlatí retrívři? Genetika zlatých retrívrů neumožňuje vznik tohoto zabarvení. Pokud jste tedy nějakého viděli, jde nejspíš o retrívra hladkosrstého nebo smíšené plemeno.
Srst: Mají nepromokavou srst o dvou vrstvách, která se mění s každým ročním obdobím. Vnější část je vlnitá a dlouhá, zatímco podsada je kratší a hustější. Maximální huňatosti dosáhne v zimě, kdy slouží k tepelné izolaci. Nemusíte se tedy bát pejska nechat vydovádět ve vodě i ve sněhu!

Drobné rozdíly mezi plemeny mohou vést ke značnému zmatení, a mnoho lidí tak žije v domnění, že existuje i krátkosrstý zlatý retrívr. To ale není úplně pravda. Neexistuje samostatné plemeno pod tímto jménem. Samozřejmě ale mohou mezi retrívry být drobné individuální rozdíly v délce srsti. Trochu kratší srstí disponuje například linie retrívrů vyšlechtěná spíše k lovu, naproti tomu delší srst mají obvykle výstavní retrívři.   

Velikost: Retrívři mají robustní stavbu s průměrnou výškou fenek i psů 56 cm a hmotností 29 kg. A co takový mini zlatý retrívr? Tato věčná štěňátka vznikla zkřížením s menšími plemeny, jako jsou kokršpanělé, pudlové či kavalíři. V průměru váží okolo 13-20 kg.

👪 Povaha

Zlatí retrívři jsou vysoce společenští psi. Obvykle si hodně užívají přítomnost lidí a jiných zvířat. Jsou skvělými parťáky do rodin, neboť jsou přítulní, něžní, trpěliví a tolerantní.

A co jejich vztah k dětem? Jejich přizpůsobivost, laskavost a hravost tvoří dokonalý mix pro to, aby skvěle vycházeli i s mladšími členy rodiny. A víc než jen to – dokážou být pro ně loajálními přáteli na celý život. Není divu, že jsou u nás jedním z nejoblíbenějších plemen obzvlášť u rodin s dětmi.   

Jako jedno z nejchytřejších psích plemen se rychle učí a vynikají v různých výcvikových činnostech. Aby zůstali zdraví a šťastní, musí mít pravidelný pohyb. Zbožňují aktivity jako je chůze, běh, plavání a aport. Mají dobrou kondičku a zvládají i dlouhotrvající fyzické aktivity.

Jako hlídací pes by se retrívr příliš neuplatnil. Na vetřelce dokáže upozornit štěkáním, obecně má ale větší sklon zdravit cizí lidi vrtěním ocasu spíše než agresí.

🏡 Ideální domov a majitel

Ideálním domovem pro retrívry je místo s bezprostředním přístupem k venkovním aktivitám, ať už jde o prostorný dům se zahradou, nebo byt s velkým parkem či loukou poblíž.

Dokonalým majitelem je pro toto plemeno aktivní rodina: naplní jeho potřeby socializace a vyrovná se jeho vysoké energii.

✂️ Péče

Jejich srst, konkrétně podsada, líná při vyšších teplotách. Její pravidelné vyčesávání je nutné nejen pro udržování pěkného vzhledu, ale také pro zdraví pokožky a jako prevence zacuchávání.
⚠️ Silně se nedoporučuje srst holit, jak upozorňuje i útulek Golden Retriever Rescue of Mid-Florida, neboť jsou pak retrívři citlivější na vnější vlivy. Koupání je vhodné zařadit každý druhý měsíc či častěji, v závislosti na životním stylu. Rozhodně ale ne častěji než jednou za týden.
Zvláštním požadavkem péče o retrívra je časté cvičení a správná strava. Jinak je toto plemeno náchylné k nadváze.

🏃 Pohyb a fyzická aktivita

Pravidelný pohyb je pro retrívry nesmírně důležitý. Potřeba fyzické aktivity vychází z jejich původu – byli vyšlechtění k přinášení zvěře během lovu. Z toho ostatně vyplývá i jejich jméno: retrívři neboli přinašeči. Nemusíte si s nimi hrát na myslivce: narozdíl od jejich předků dnešním retrívrům stačí aport nebo lehká turistika.   

Každodenní procházky a hraní podporují jejich pohodu a pomáhají předcházet destruktivnímu chování. Jejich inteligence, vycvičitelnost a atletické predispozice je činí vhodnými pro různé soutěže, například agility (závod přes překážky). Jako všem psům, i jim prospívá tréninková metoda pozitivního posilování. Stimulace ve formě výcviku nebo hraní s hračkami je zásadní pro jejich mentální zdraví.

Jednou z jejich specialit je plavání: užívají si jej nejen v horkém počasí.

🩹 Zdravotní problémy

Zlatí retrívři jsou považováni za jedno ze zdravějších plemen, i když jsou náchylní k nadváze a problémům s klouby. Údaje z The Orthopedic Foundation for Animals naznačují, že téměř 20 % retrívrů se za život setká s dysplazií kyčle, 12 % s problémy s lokty a 7 % má oční vady, jako je šedý zákal. Při pořízení štěněte je proto důležité vybírat zodpovědného chovatele, který provede potřebné zdravotní testy rodičů. Některým potížím lze předejít také kvalitní životosprávou: zde opět apelujeme na pravidelný pohyb. 

🌍 Původ

Zlatý retrívr pochází z Velké Británie, konkrétně ze Skotska. Poprvé byl vyšlechtěn v 19. století sirem Dudley Marjoribanksem. Jako velký milovník lovu chtěl vytvořit schopné všestranné plemeno na své výpravy, a tak selektivně šlechtil psy s žádoucími vlastnostmi. Za pouhých pár generací úspěšně vytvořil prvního zlatého retrívra, který po 2. světové válce explodoval na popularitě jako domácí mazlíček.

💰 Cena

Čistokrevní retrívři s papíry stojí většinou mezi 20 000–30 000 Kč. 

Českomoravská kynologická unie uvádí u zlatých retrívrů dva uznávané členské subjekty: Klub chovatelů loveckých slídičů a Retriever klub. Při pořizování nového mazlíčka neváhejte vybírat chovatelské stanice, které spadají pod jeden z těchto klubů. Kupujete si živou bytost, má proto smysl podpořit legitimní organizace, aby vaše levné štěňátko bez papírů za pár let netrpělo řadou zdravotních problémů.
Dávejte si pozor!
...na neobvykle nízké ceny. Mohou být znakem pochybných chovatelských praktik až množíren. Na parťákovi, se kterým strávíte 10-20 let svého života, se nevyplatí šetřit. Vyhledávejte ověřené zdroje, například na oficiálních stránkách Českomoravské kynologické unie najdete potřebné informace o tom, jak najít vhodného chovatele. 

Zajímavosti

  • Nejstarším zlatým retrívrem je již zesnulá fenka August, která se dožila necelých 21 let. V přepočtu na věk lidský to je přibližných 100 let!
  • Největší zlatý retrívr, morbidně obézní Kai, vážil 78 kilogramů. Díky pravidelnému pohybu a dietě se jeho majitelce podařilo shodit jeho váhu až o 45 kilo.
  • Nejvíce tenisových míčků v tlamě udržel taktéž zlatý retrívr. Rekordman Finley jich zvládl až šest najednou! 
  • Retrívr Max se stal prvním psím starostou v oblasti Idyllwild v Kalifornii. Po jeho brzké smrti jej nahradil nástupce Max II. Je to vůbec legální? Ano! Díky tomu, že šlo o nezařazené území bez samosprávy, mohl pejsek úspěšně úřadovat dvě volební období od 2013 do své smrti v červenci 2022.
  • Díky údajům Klubu chovatelů loveckých slídičů uložených v Internet Archive víme, že prvním zlatým retrívrem na území Česka byla podle oficiálních záznamů v plemenné knize fenka Siti von N'Kadiek v roce 1980. První vrh českých štěňátek následoval o rok později.

FAQ: Často kladené otázky

Kdy dospívá zlatý retrívr?

Retrívři obvykle dosáhnou dospělosti, a tedy i své maximální velikosti v 18 měsících. Obecně je to ale u každého pejska individuální –⁠ někteří dospívají už ve 12 měsících, jiní až ve 24.   

Jak často krmit zlatého retrívra?

Frekvence krmení závisí od stáří a fyzické aktivity. Štěňata průměrně vyžadují 3-4 jídla denně. S přibývajícími lety se obvykle doporučuje snížit příjem na 2 jídla denně s osmihodinovou přestávkou. Přesné informace k vašemu mazlíčkovi vám poskytne veterinář. 

Jak dlouho se dožije zlatý retrívr?

Retrívři se obvykle dožívají 10–⁠12 let. Díky dobrému životnímu stylu s kvalitní stravou a dostatkem pohybu se ovšem retrívr může dožít o pár let déle.   

Čím česat zlatého retrívra?

K česání se obvykle používá kartáč s měkkými štětinami a hřeben s řídkými zuby. Pejsci s problematickou zamotanou srstí ale mohou vyžadovat tvrdší kartáč a hustější hřeben. Česání by v každém případě mělo být jemné a opatrné, abyste neublížili jeho citlivé pokožce. 

Kolik by měl vážit zlatý retrívr?

Zdravý samec by měl vážit mezi 29-34 kg, samice o trochu méně, okolo 25-29 kg. Váha sice není jediný vypovídající faktor o tělesné kondici retrívra, může ale indikovat případné problémy. Nevynechávejte tedy pravidelné návštěvy veterináře.