InspiracePlemena psůBorder kolie

Border kolie: Pestrá krása od blue merle až ke hnědé

  2. květen 2024,    6 min. čtení,
Nesmírná inteligence a pozitivní energie dělá z border kolií skvělé společníky. K jakému páníčkovi a domovu se dokonale hodí? Jaké typy kolií existují a proč jsou považováni za workoholiky psí říše? Vše o border koliích od A do Z zjistíte v našem článku!
Povaha Inteligentní, atletická, přizpůsobivá, loajální
Délka života 12–15 let
Výška Pes: 48–59 cm, Fena: 45–55 cm
Váha Pes: 14–22 kg, Fena: 12–19 kg
Délka srsti Střední
Nároky na fyzickou aktivitu Vysoké
Nároky na péči o srst Nízké až střední
Vycvičitelnost Lehká až střední
Klasifikace podle FCI Skupina 1: Ovčáci a honáčtí psi

🐕 Vzhled

Zbarvení: Border kolie skýtají pestrou paletu zbarvení. Mezi nejčastější barvy patří černá nebo hnědá s prvky bílé, případně tricolor (směs všech tří barev).

Speciálním typem je tzv. merle border kolie: tmavé odstíny ustupují a převládá světlá stříbřitá srst s trochou černé (blue merle) nebo hnědé (red merle). Tato genetická mutace může zapříčinit atypické krásné modré oči, je ale spojená s náchylností k specifickým zdravotním potížím. Další unikátní variantou je zlatá neboli ee red.
Srst: Border kolie má srst střední délky o dvou vrstvách. Je odolná a obrněná vůči vnějším vlivům, takže si nebojácně může užívat své oblíbené outdoorové aktivity za všech podmínek.
Druhy kolie
A co dlouhosrstá a krátkosrstá border kolie? Možná vás to překvapí, ale jde o samostatná plemena. Kolie je označení pro typ pasteveckých psů, pod které spadá více plemen: border kolie, dlouhosrstá kolie, krátkosrstá kolie a vousatá kolie. Nejde tedy o typy border kolie.
Velikost: Jde o středně velké plemeno s atletickou postavou o průměrné váze 17 kg a výšce 52 cm pro psy i feny. Mezi jednotlivými psy ale samozřejmě mohou být individuální odchylky.

Roztomilý pes podobný border kolii v mini verzi je plemeno sheltie: kříženec kolií a King Charles španělů.

👪 Povaha

Kolie se vyznačují zejména svou vysokou inteligencí. Jsou velmi učenlivé a dokáží se tudíž dobře přizpůsobovat. Překypují velkým množstvím energie, kterou si potřebují vybít skrze fyzickou aktivitu a hry, které je rozvíjí i po psychické stránce. 

Díky své hravosti jsou dokonalým parťákem pro aktivní děti. Dobře vycházejí i s ostatními mazlíčky. Dokonce se dokáží hladce přizpůsobit, i pokud k nim v dospělosti přivedete nové štěňátko. Může to v nich ale probudit jejich pastevecké geny: nastavte si tedy hranice a včas rozeznejte, když k tomu dochází.
Pokud je něco, co kolie rozhodně nevystihuje, je to agresivní chování. Nedostatek pozornosti od její milované rodiny a málo aktivní život může vést ke štěkání a ničení věcí z frustrace. K lidem se ale chová klidně, při dobré výchově až přátelsky. 

Má potenciál stát se dobrým hlídacím psem, jelikož si rychle všímá nových podnětů, není ale nejlepší volbou pro tento účel.

🏡 Ideální domov a majitel

Tito psi potřebují bydlení umožňující volný pohyb. Border kolie ale dokáže být šťastná i v bytě, pokud jí omezený prostor vykompenzujete častými procházkami. Spojte příjemné s užitečným a najděte si nejbližší cvičák v okolí tím vaši kolii potěšíte úplně nejvíc!

Nejen kvůli potřebě fyzické aktivity, ale také kvůli své citové závislosti na majiteli kolie potřebuje trávit spoustu času se svou rodinou. Rozhodně by jejím majitelem neměl být pracovně vytížený člověk se sedavým životním stylem. Naopak žádoucí je pro ni páníček běžec nebo cyklista, se kterým může běhat a dovádět jako o život.

✂️ Péče

Línání u border kolií není nijak nadprůměrné a dá se zvládnout. Vyčesávání se doporučuje jednou týdně, v období línání dva až třikrát týdně. Zacuchávání je znamením, že musíte česat pejska častěji. Koupání by mělo být méně frekventované, jen párkrát za rok, když si pejsek dopřál oduševnělé válení v blátě. 

⚠️ Přehnané stříhání může narušit ochrannou funkci srsti, obzvlášť pokud máte na mysli holení. Maličké zastřihnutí v případě zacuchání je v pořádku, pro většinu kolií je ale zbytečné. Kromě toho je potřeba měsíčně stříhat i drápy ale ne příliš nakrátko, pejskovi tím ublížíte.

🏃 Pohyb a fyzická aktivita

Kolie vysloveně milují pohyb a jakoukoliv formu aktivity či sportu. Neodmítnou aport ani psí frisbee nebo agility, běh přes překážky. A nejen to k blahobytu vysloveně potřebují každodenní procházky a zábavu s hračkami nebo s míčkem. Když mu program nevytvoříte vy jako majitel, zabaví se sám s vaším nábytkem.

Co se týče výchovy a výcviku, zvolte pozitivní posílení. Touto metodou se kolie učí nejrychleji a vytvoříte si s nimi nejlepší vztah. Jde o chytrého psa, který vám přísné chování a tresty nezapomene a neodpustí. Stejně tak je důležité u kolií v raném věku vybudovat důvěru k lidem socializací.

Border kolie je nejen mazlíček, ale také pracovní pes. Potřebuje se něčím zaměstnat, byl k tomu vyšlechtěn. Proto se občas říká, že kolie je největší workoholik mezi psími plemeny.

🩹 Zdravotní problémy

Border kolie obvykle netrpí spoustou genetických zdravotních potíží. Navzdory tomu se u menšiny mohou vyskytnout problémy, jako je dysplazie kyčle podle dat Orthopedic Foundation for Animals s ní žije 10 % border kolií. 

Pokud vám padla do oka kolie typu merle, dávejte si obzvlášť pozor. Takový chlupáč dokáže být stejně zdravý jako každý jiný pejsek ale jen když je pouze jeden z jeho rodičů merle. Křížení dvou merle kolií zvyšuje riziko problémů až úplné ztráty zraku a sluchu.    

Při pořízení štěněte je proto důležité vybírat zodpovědného chovatele, který provede potřebné zdravotní testy rodičů: a to zejména na poruchy zraku a epilepsii.

🌍 Původ

Border kolie nikoliv bordel kolie, jak si mnoho lidí myslí je jméno související s původem tohoto plemene. Pochází totiž z pohraniční oblasti mezi Anglií a Skotskem. Přibližně v 19. století tam byl vyšlechtěn jako pastevecký pes. Narozdíl od jiných plemen nebyly při šlechtění selektivně vybírány atraktivní vzhledové črty, ale schopnosti ulehčující práci na farmě.

💰 Cena

Kolik stojí border kolie? Čistokrevný jedinec s papíry stojí mezi 20 000 - 30 000 Kč.  

Českomoravská kynologická unie uvádí u border kolií dva uznávané členské subjekty: Klub chovatelů málopočetných plemen psů a Spolek BCCCZ (Border Collie Club Czech Republic). Při pořizování nového mazlíčka neváhejte vybírat chovatelské stanice, které spadají pod jeden z těchto klubů. Kupujete si živou bytost, má proto smysl podpořit legitimní organizace, aby vaše levné štěňátko bez papírů za pár let netrpělo řadou zdravotních problémů.
Dávejte si pozor!
...na neobvykle nízké ceny. Mohou být znakem pochybných chovatelských praktik až množíren. Na parťákovi, se kterým strávíte 10-20 let svého života, se nevyplatí šetřit. Vyhledávejte ověřené zdroje, například na oficiálních stránkách Českomoravské kynologické unie najdete potřebné informace o tom, jak najít vhodného chovatele.

Zajímavosti

  • Jako důkaz jejich inteligence a učenlivosti může sloužit rekord border kolií Wish a Halo. Drží rekord za nejvíce triků provedených dvěma psy najednou v jedné minutě. Díky metodě pozitivního posílení je majitelka naučila 28 triků!  
  • Border kolie Striker se také díky naučenému triku stala rekordmankou. Dokázala otevřít okno v autě pomocí páčky za pouhých 11,34 vteřin.
  • Nejstarší border kolií a zároveň šestým nejstarším psem v historii se stala 25-letá Bramble. To je více než dvojnásobek očekávané délky života u kolií!

FAQ: Často kladené otázky

Co znamená border kolie?

Slovo “border” odkazuje k pohraničí, odkud toto plemeno pochází. Kolie má několik interpretací, jako hlavní vysvětlení se ale uvádí, že jde o starý skotský výraz pro “užitečnost”. 

Kdy líná border kolie?

Border kolie obvykle líná mezi ročními obdobími kvůli teplotním změnám, nejvíce na jaře a na podzim. Během línání je potřeba jejich srst česat dvakrát až třikrát týdně a péči věnovat více pozornosti, aby se zabránilo zacuchávání a kožním problémům.

Jak dlouho žijí border kolie? 

Průměrná délka života border kolií se pohybuje mezi 12 až 15 lety. Správná péče, výživa a dostatek pohybu mohou pomoci prodloužit životnost tohoto plemene.

Jak dlouho se věnovat border kolii?

Jako vysoce energetické a chytré plemeno kolie potřebují alespoň 1-2 hodiny denně venku na cvičení a hraní. Je důležité se jim ale věnovat i doma jsou hodně navázané na své majitele a nedostatek socializace jim může způsobovat problémy.

Do kdy roste border kolie?

Maximálního růstu borderky dosáhnou ve svých 12-18 měsících.