InspiraceHlídání mazlíčkůKlidná plemena psů

Společenská plemena: 10 oblíbených klidných psích plemen

  19. únor 2024,    9 min. čtení,
Společenská plemena psů, často prezentována jako klidná plemena, jsou oblíbená pro svůj přátelský a přívětivý charakter, který z nich dělá oddané chlupaté společníky. Pokud tedy hledáte věrného parťáka, přinášíme výběr nejoblíbenějších klidných psích plemen. 
Společenská plemena psů jsou obvykle velmi přátelská a nakloněná k lidem. Snadno se zapojí do rodinného života a milují interakci s lidmi všech věkových kategorií. Tito psi mají obvykle vysokou míru tolerance a jsou schopni snášet různé situace, včetně setkání s jinými psy nebo jinými zvířaty. 
 
Jak už název napovídá společenská plemena mají ráda společnost a nejsou ráda samy. Mají silnou potřebu být blízko svým lidem. Nejvýznamnější rysem těchto psů je jejich láska k páníčkovi a jeho rodině. 
MVDr. Markéta Rybářová
Odbornice na výchovu psů
Každé plemeno má svoje pro i proti. Všeobecně bývají nejvíc pohodová tzv. společenská plemena psů. Jsou to psi šlechtění jako společníci lidí. Ke šťastnému životu většinou nepotřebují žádnou specifickou práci, ale zároveň nás většina z nich ráda doprovodí na rodinné dovolené, výlety.

1. Pudl

Existuje hned několik velikostí pudlů od standardního (velkého), miniaturního a toy pudla. Všichni z nich mají svůj charakteristický vzhled s výraznýma očima a čumákem. Pudlové jsou známí svou vysokou inteligencí a snadnou učenlivostí. Patří mezi jedny z nejchytřejších plemen psů. Zároveň jsou ale hraví a vášniví přinašeči klacků.  
 
I když jsou oddaní svým blízkým, velmi rádi si zachovávají svou vznešenou osobnost a jsou rádi centrem pozornosti. Což jenom potvrzuje jeho elegantní vzhled, který umí doslova pyšně nosit. 
 
Pro koho je vhodný? 
Jednou z jejich velkých předností je hypoalergenní srst, proto jsou ideální společníci i pro alergiky. Pudlové jsou vhodnými psy pro rodiny s dětmi, protože jsou přátelští, trpěliví a hraví. Umí dokonale vycházet s dětmi. Navíc jsou skvělými parťáky i pro seniory nebo pro lidi s nižší fyzickou aktivitou, kterým jsou oddaní a nevyžadují tolik akčnosti. Díky své přizpůsobivé povaze jsou zároveň jedním z plemen, které se nejvíce hodí do bytu.   

2. Bišonek (Bichon Frisé)

Bichon Frisé, známý jako bišonek patří mezi oblíbence. Malý pes s krásnou, kudrnatou bílou srstí a temnýma očima. Za roztomilý kukuč může především jeho typický kulatý obličej s černým nosem. Díky své kudrnaté srsti získalo toto plemeno také svůj název: Bichon Frisé v překladu znamená "kudrnatý psík na mazlení".  
 
Bišonek je známý svou veselou, hravou, a hlavně nekonfliktní povahou. Jsou navíc inteligentní, proto s nimi nebudete mít problém natrénovat základní povely jako je pac, sedni nebo přines. 
 
Pro koho je vhodný? 
Díky svému drobnému vzrůstu a přátelské povaze jsou ideálními společníky pro seniory, rodiny s dětmi ale také pro jednotlivce. Zkrátka všechny, kdo hledají společenského a veselého psa. Jsou dokonce tak společenští, že mohou být snadno náchylní k separační úzkosti, pokud jsou často sami. 

3. Shih Tzu

Shih Tzu je známý zejména pro svoji ikonickou, hedvábnou srst a pro kulatý obličej s velkýma temnýma očima. Toto plemeno má svůj původ v Tibetu a je známé svým aristokratickým vzhledem.  
 
Shih Tzu je přátelský, společenský a oddaný pes, oblíbený pro svou veselou a klidnou povahu. Jsou velmi inteligentní a mají rádi pozornost svých majitelů.  
 
Pro koho je vhodný? 
Pro všechny, kdo hledají klidného a věrného společníka na pohodové procházky. Jejich přátelská a společenská povaha z nich dělá skvělého společníka k dětem i starším lidem. 
Věděli jste?
Výraz Shih tzu má několik významů, jeden z nich je "lví pes". Tato přezdívka pochází z legend, podle kterých Shih tzu byli doprovodem samotného Buddhy během jeho putování. Legendy praví, že se psi v případě nebezpečí okamžitě proměnili v mohutné lvy a byli připraveni k obraně samotného Buddhy. 

4. Kavalír King Charles španěl

Kavalír King Charles španěl je malý pes s krásnou, hedvábnou srstí, velkýma očima a výraznýma ušima. Je velmi přátelský a mírumilovný, i když občas může projevit své lovecké pudy a vydat se na lov myší, snadno ho přivoláte zpátky. Kavalír King Charles španěl je snadno trénovatelný, inteligentní a nikdy neprojevuje nadměrnou nervozitu. Tento pes není příliš hlučný a nemá ambice stát se hlídacím psem. 
 
Pro koho je vhodný? 
Skvěle vychází s dětmi a dalšími domácími mazlíčky ve stejném domě. Je společenský a snese se s ostatními psy. V moment, kdy jde o jeho páníčka, je nesmírně oddaný. 
 
Existuje zvláštní onemocnění Episodic Falling Syndrome (EFS), v češtině známý jako syndrom záchvatovitého padání. Toto onemocnění způsobuje svalové křeče po fyzické námaze nebo stresu. Ačkoliv křeče obvykle nejsou bolestivé a dají se léčit, často bývají zaměňovány s epilepsií.  
MVDr. Markéta Rybářová
Odbornice na výchovu psů
Například takový kavalír a pudl jsou skvělí nejen společníci, ale dost z nich se věnuje psím sportům a jde jim to báječně.

5. Maltézák

Maltézák je typický pro svou malou postavu, kterou ale dokonale kompenzuje jeho velké množství pozitivní energie a charisma. Jsou to inteligentní, hraví psi, kteří jsou zároveň ochotní se učit nové triky. Při tréninku je důležité nezapomínat na jejich citlivou povahu, a proto je třeba se vyhýbat hrubému zacházení.  

Tito drobní psi rádi plní přání a rozkazy svého majitele, je ale důležité je trénovat správně. Navzdory jejich přirozené ostražitosti nejsou nijak hluční, jak tomu u malých psů většinou bývá. V případě seznamování se s novými lidmi potřebují trochu více času, než si zvyknou. Svoji nesmírnou oddanost věnují především svému majiteli. S dobrým zdravotním stavem se může maltézský pes dožít až 16 let. 
 
Maltézští psi mají hustou srst, což vyžaduje důslednou péči. Péče o srst by měla být zábavným rituálem pro vás i vašeho psa, protože vyžaduje hodně času a pozornosti. 
 
Pro koho je vhodný?  
Pro všechny, kdo touží po skutečně věrném a hravém parťákovi. Opravdu! Maltézáci jsou schopni si vytvořit silné pouto s touhou být neustále v blízkosti svého páníčka a obtížně nesou, když je dlouho necháte samotné. 

6. Havanský pes

Havanský psík je známý svým malým a kompaktním tělem. Plemeno spadá do skupiny bišonků. Může mít srst v různých barvách, včetně bílé, hnědé, šedé, béžové nebo flekaté.  
Havanský psík je optimista ve všech směrech. Má vždy dobrou náladu a doslova miluje, když se může zapojit do jakékoliv aktivity se svým páníčkem. Navzdory své ostražitosti není agresivní. Avšak v momentě, kdy se cítí být zanedbávaný, může štěkat, aby upoutal pozornost. Stále u něj platí, že je přátelský k cizím lidem i jiným zvířatům.  
 
Mnozí by si mohli myslet, že jeho původ je na Kubě. Ve skutečnosti jsou kořeny havanského psíka v Evropě, kdy jeho předci pravděpodobně přišli do Jižní Ameriky se španělskými kolonialisty. 
 
Pro koho je vhodný? 
Havanský psík je ideálním společníkem pro ty, kteří hledají nenáročného a hravého psa. Je chytrý, temperamentní a rád se baví. Má přátelský vztah k dětem a vždy je veselý a šarmantní.  

7. Bostonský teriér

Bostonského teriéra snadno rozeznáte díky jeho čtvercové hlavě s výraznýma netopýříma ušima, krátkým nosem a nízko nasazeným ocasem. Můžete si jej pořídit hned ve třech hmotnostních třídách: 

  • Lehká: do 6,8 kg 
  • Střední: od 6,9 do 9 kg 
  • Těžká: od 9 do 11,3 kg  
Většinou platí, že čím je pes těžší, tím je klidnější a uvolněnější. Menší teriéři jsou naopak hravější až do vyššího věku. 
 
Tato rasa má tvář bez vrásek a krátkou srst, která má nejčastěji žíhanou nebo černou barvu, ale u všech zbarvení najdete typické bílé fleky. Navzdory svému jménu není bostonský teriér skutečným teriérem a není určen k lovu. Někteří zástupci plemene mohou mít lovecký instinkt, ale obvykle jsou pouze ostražití, nikoli agresivní. Bostonský teriér může na neznámé situace reagovat štěkáním, ale zpravidla je to trpělivý pes. 
 
Pro koho je vhodný? 
Bostonský teriér je věrným společníkem po celý život. Je temperamentní, vždy připraven se bavit. Má přátelský vztah k lidem, ostatním psům a domácím mazlíčkům. Je citlivý na náladu svých majitelů a dokáže na ni obratem reagovat. Zvládne se s vámi celý den válet na gauči, tak i dlouhé procházky na výletech v přírodě. 

8. Brabantík

Ostražitý, nebojácný a inteligentní. Tito psi mají silné pouto k rodině a mají skvělé předpoklady k tomu se stát vynikajícími hlídači. Brabantík ovšem není vhodný pro venkovní život na zahradě nebo v kotci, protože jeho srst nemá dostatečnou ochranu proti chladu a vlhkosti. 
 
Tito psi potřebují žít v blízkém kontaktu s lidmi a nejlépe se cítí, když mohou sdílet teplou postel s majitelem. Díky jejich inteligenci a oddanosti je výchova poměrně snadná, pokud probíhá klidně a důsledně.  
 
Brabantík nevyžaduje příliš fyzické aktivity a může být spokojený i v bytě s balkonem, kde bude moci pozorovat okolní dění. I když není nadměrně hlučný, někteří zástupci tohoto plemene mohou občas hlasitě chrápat. 
 
Pro koho je vhodný? 
Začneme tím, pro koho není. Brabantík není vhodný pro ty, kdo nehledají kontaktního psa, který je vždy v jejich blízkosti. Brabantíci nejsou příliš samostatní. Snesou krátké odloučení od svého majitele, například během pracovního dne, ale po návratu potřebují lásku a péči.  
 
Brabantík může být ale výborným společníkem pro starší osoby, které tráví většinu času doma. S dalšími psy je obvykle nekonfliktní, pokud jsou správně socializování, dobře se snáší s jinými domácími zvířaty.  

9. Kromfohrländer

Kromfohrländer je velmi přizpůsobivý, dobromyslný, poslušný a mírumilovný pes, který se skvěle hodí do bytu. Jsou velmi inteligentní a rychle se učí povely. Mají rádi procházky, hry a další aktivity.  
 
K lidem, které znají, jsou velmi laskaví a přívětiví, k cizím lidem mohou být opatrní. V mládí může toto plemeno projevovat zvýšený lovecký instinkt, ovšem díky šlechtění si zachovává jen velmi málo loveckých pudů (navzdory svému teriérskému původu) a často se dožívá vysokého věku 17 až 18 let.  

Existují u něj dvě varianty srsti: hrubosrstá a hladkosrstá. Aby se cítil dobře, je důležité pravidelně ho kartáčovat, zejména během období línání. 
 
Pro koho je vhodný? 
Je výborným společníkem pro aktivní rodiny s dětmi, ale stejně tak je vhodný i pro jednotlivce. Je velmi vázaný na svého majitele, neutíká a na cizí lidi upozorňuje jako první. 
Kde se vzalo jméno Kromfohrländer?
Jméno je odvozeno z názvu německého regionu „krom Fohr“ (křivá brázda) v Severním 
Porýní-Vestfálsku. Z tohoto místa pochází první chovatelka této rasy Ilse Schleifenbaumová.  

10. Malý kontinentální španěl

Papillon a Phaléne představují dva typy malých kontinentálních španělů. Hlavním rozlišovacím znakem obou typů jsou ušní boltce. U Papillona (motýlka) vztyčené, u typu Phaléne (můry) padají dolů.  
 
Jsou to krásní, vznešení a inteligentní psi, kteří jsou vynikající parťáci. Pokud hledáte malého, přátelského a hravého psa, malý kontinentální španěl je skvělou volbou. Občas mohou vyžadovat více pozornosti a být žárliví, zejména když vidí svého majitele mazlit se s jinými lidmi. Jsou také velmi inteligentní a rychle se učí různým trikům a povelům. 
 
Mají štíhlou postavu a dlouhou hedvábnou srst. Jejich srst může být bílá, černá, hnědá nebo kombinace těchto barev. Název "Papillon" je francouzské slovo pro motýla a odkazuje na jejich charakteristické uši. Phaléne i Papillon vyžadují pravidelnou péči o srst, kterou je třeba každý den kartáčovat, abyste předešli zacuckování.  
 
Pro koho je vhodný? 
Malý kontinentální španěl je oblíbeným plemenem, zejména pro rodiny s dětmi a dalšími domácími zvířaty. Je však třeba dávat pozor, pokud máte doma malé hlodavce, protože se u nich může probudit lovecký pud. Zároveň je vhodný jak do městského bytu, tak i na venkov. Nejdůležitější je pro něj kontakt s člověkem. Není rád sám, proto by si jej neměl pořizovat nikdo, kdo je většinu dne mimo domov. 

Dejte si při výběru načas 

Není podstatné, kterého chlupatého parťáka si z klidných plemen nakonec vyberete. Jedna z věcí, kterou je nutné mít na vědomí, že péče o psa představuje skutečný závazek. 
MVDr. Markéta Rybářová
Odbornice na výchovu psů
Za mě je fajn se před pořízením psa zamyslet nad tím, co chci se psem dělat. Když vybírám konkrétní plemeno, tak se podívat, jaký byl jeho účel, k čemu tyto psy šlechtíme. To je totiž něco, co výchovou ovlivníme jen z části. 
Rozhodnutí pořídit si psa, byste si měli pečlivě promyslet a přizpůsobit k tomu váš životní styl. Základním cílem je, aby vám pes přinesl radost a lásku, ale současně nezapomínat na to, že tato odměna přináší dlouhodobou zodpovědnost. Když jste si jisti, zbývá jen vybrat vhodné jméno pro vašeho psa nebo fenku a připravit mu láskyplný domov.