Dětské zoubky jsou kapitola sama o sobě. Každý rodič slaví první vyklubaný zoubek a každý rodič potom trpí spolu s dítětem, když se na svět derou i další. Tak kdy se můžete těšit na oslavu prvního zubu a na kdy si raději objedat velké zásoby kávy?
 

natální zuby


Občas se stane, že se miminko narodí i s jedním nebo více zoubky. Ty se jmenují Natální a jde o celkem vzácný úkaz. Má je přibližně jedno z 3 000 narozených dětí. Důvod toho, proč se tyto zuby objevují, je zatím nejasný a nejčastěji se řeší odstraněním.


neonatální zuby


Neonatální zuby jsou velmi podobné těm natálním, místo po porodu je ale objevíte až v prvním měsíci života dítěte. Také o nich se toho moc neví a protože nemají kořeny, snadno se ostrňují.


1.zub


Nejčastěji se první zub pozná tak, že při krmení zacinká lžička v pusince dítěte. Většinou jde o spodní jedničku a vyléza okolo šestého měsíce. Může se stát, že se vyklube už ve třech měsících, stejně tak se ale zoubek může objevit až v jednom roce.


další zuby


Potom začne dlouhé období růstu zubů. Často je klubání doprovázeno nepříjemnostmi, jako je teplota, horečka, nervozita, bolest dásní nebo zvýšení slinění. Toto období trvá až do necelých tří let, když už by mělo být všech dvacet zoubků venku.


druhé zuby


Následuje relativně klidné období (alespoň, co se týká zubů). Kolem šestého roku se ven začnou prodírat první stálé zuby. Ty většinou už nedoprovází taková bolest a nepříjemnosti, navíc už je dítě větší a dokáže říct, co ho trápí.
 


výměna zubů


V šesti letech začíná také nové dobrodružství - vypadávání zubů. To je většinou doprovázeno obavami, aby dítě zub v noci nespolklo nebo strachem, že trhání bude bolet. Mléčné zuby jsou ale často vytlačovány rostoucími stálými zuby, a tak je jejich vytáhnutí bezbolestné, i když ho může doprovodit trochu krve.


osmičky


Osmičky, neboli zuby moudrosti rostou spíše až dospělým, nezřídka se ale mohou objevit už od třinácti let, takže je zahrneme do článku také. 35 % lidí se narodí bez těchto zubů a dalších 25 % nějaká ta osmička chybí. Pokud zuby nevylezou do 25 let, počítá se s tím, že už se klubat nebudou. Protože jde o problémové zuby a jejich růst doprovází spoustu problémů, nejspíš není na škodu, že jejich výskyt klesá a v budoucnosti už asi nebudou růst vůbec.