InspiraceHlídání dětíJak najít ideální hlídačku pro vaše děti?

Jak najít ideální hlídačku pro vaše děti?

08. prosinec 2023,
Hledání ideální hlídačky zní trochu jako detektivka. Ale nemusí tomu nutně tak být. Samozřejmě víme, že pro vaše děti chcete to nejlepší. Ideální hlídačku, která jim dá nejen péči, ale třeba i něco navíc. Hlídačku, na kterou se můžete spolehnout v každé situaci. Máme pro vás dobrou zprávu. Stačí se držet několika základních pravidel při hledání a tu pravou nemusí být vůbec těžké najít. Jak na to?

Otevřená komunikace už od začátku

Vytvořit prostředí, kde se ani jedna strana nebojí sdílet své názory a pocity je klíčové. V době, kdy začínáte hledat ideální hlídačku, by vaše představy měly být ucelené. Víte co chcete, co od hlídání očekáváte a taky co nejste schopni akceptovat. Teď už je jenom na čase to sdělit.

Jak už od prvotního oslovení začít otevřenou a upřímnou komunikaci s potenciální hlídačkou? 
 • Pravidla a pokyny: Stanovte pravidla a pokyny, které by měla hlídačka během hlídání dodržovat. Může se to týkat například času, kdy děti mají jíst, doba vyhrazená na úkoly nebo spánek.
 • Stanovení jasných hranic: Nastavení jasných hranic je nezbytné pro úspěšný vztah s hlídačkou. Pravidla se mohou týkat nejen požadavků na děti, co smí, co nesmí, ale také například pravidel domácnosti. 
 • Cena a způsob odměňování. Dohodněte se jak často, za jakou cenu a jakým způsobem budete hlídačku odměňovat. Najděte způsob, který bude vyhovovat oběma stranám

Zohledněte konkrétní potřeby

Jasně sdělte svá očekávání ohledně péče o děti, včetně povinností a náplně práce. Čím konkrétnější vaše požadavky budou, tím lépe.
 • Kolik hodin a jak často hlídání potřebujete
  Ujasněte si předem, kolik hodin od hlídačky vyžadujete a jak často. To vám pomůže najít ideální hlídačku se stejným rozvrhem. 
 • Jak bude probíhat domluva hlídání
  U pravidelného hlídání nejlépe funguje týdenní nebo měsíční rozvrh, na kterém se s hlídačkou domluvíte. Ujasněte si také, jak budete postupovat v případě, když budete potřebovat nečekaně pohlídat děti mimo rozvrh. S jakým předstihem je potřeba se na hlídačku obrátit v nečekaných situacích.
 • Specifické požadavky dětí
  Pokud vaše děti mají zvláštní potřeby, zvažte, jakou péči budou vyžadovat. Potřebují brát pravidelně léky? Mají alergii na některé potraviny? Všechny tyto důležité informace by měla hlídačka znát.
 • Nároky na aktivity
  Jde vám pouze o bezpečí a dohled pro vaše děti? Nebo od hlídačky čekáte i službu navíc? Ne každá hlídačka zahrnuje do péče o děti pomoc s úkoly, starost o domácí mazlíčky nebo koupání. Všechny aktivity, které od hlídání očekáváte si vyjasněte předem.
 • Nároky na hlídačku
  Rádi byste spojili hlídání i s možnosti naučit děti něco nového nebo rozvíjet jejich znalosti a dovednosti? Hlídačky se speciálními požadavky jako je druhý jazyk, hra na hudební nástroj nebo doučování můžete na Hlídačky.cz snadno filtrovat. 

Napište si, jak pro vás vypadá ideální hlídání dětí

Jedním z jednoduchých a praktických tipů může být také sepsání si běžných úkolů a situací. Pro vás jsou možná zažitým rituálem, ale pro hlídačku se může jednat o zcela nové věci. Je to takový tahák, jak by podle vás mělo vypadat hlídání.

Jak by mohl váš hlídací tahák vypadat?

 • Děti by měli strávit alespoň hodinu denně na čerstvém vzduchu.
 • Pokud děti udělají nepořádek, musí si ho po sobě uklidit.
 • Jídlo se jí u stolu, ne na gauči ani v pohybu.
 • První povinnosti a úkoly, potom zábava.
 • Děti mají k dispozici tablet/počítač pouze ve vymezený čas.
 • Chci dostávat pravidelné zprávy z průběhu hlídání.
Nezapomeňte, že tento tahák na ideální hlídání se bude u každého rodiče lišit. Berte ho pouze jako inspiraci. 

Nepodceňujte při výběru ověřovací fázi

Při hledání využijte online platformy, které se specializují na hledání hlídaček. Hlídačky.cz vám umožní prohlédnout si profily potenciálních hlídaček a projít recenze od jiných rodičů.
Nebojte se také požádat hlídačku o kontakt na předchozí rodiny. Reference vám poskytnou cenné informace o jejich přístupu k hlídání, spolehlivosti a způsobu péče o děti.
Získáte prostor se zeptat na konkrétní otázky ohledně zkušeností s danou hlídačkou.
Další výhodou platformy Hlídačky.cz je také proces schvalování hlídaček. Pro aktivaci profilu hlídačky je nutné projít schvalovací fází. Hlídačky.cz také nabízí více možností ověření, ktere jsou pro uživatele volitelné. 

Otestujte hlídačku na konkrétních situacích

Co je pro vás přijatelné během hlídání a co naopak už nejste schopni jako rodiče akceptovat? Každý máme jiný pohled na výchovu a právě v tomto bodě nastává nejvíce nedorozumění. Situace které někdo přejde s mávnutím a ani nad nimi nepřemýšlí, pro druhého může být zcela nepřijatelná. 
I po sepsání pravidel může nastat zcela nečekaná situace, ve které hlídačka bude muset obratně jednat. Vyzkoušejte hlídačku na konkrétních situacích. Demonstrujte situaci a zeptejte se, jak by v danou chvilku jednala. 
Například co bude dělat, když na pískovišti dítě začne brát hračky jiným dětem, které to rozpláče?
 • Jak bude jednat? 
 • Co udělá za konkrétní kroky k vyřešení situace?
 • Zapojí do toho i druhé rodiče?
Pokud se vaše reakce budou shodovat. Skvělé!
Pokud se vám přístup, který hlídačka navrhne nelíbí, můžete ho prodiskutovat. Nicméně už v tento moment je dobré zvážit, zda to je ten perfektní match.

Posuďte vzájemnou kompatibilitu

Prodiskutujte s potenciální hlídačkou hodnoty a přístup k péči o děti. Je důležité, aby se vaše hodnoty co nejvíce shodovaly. Zejména pokud jde o disciplínu a výchovu.
Pokud je to možné, pozorujte, jak potenciální hlídačka jedná s vašimi dětmi. Jak se s nimi baví? Jak se zajímá o jejich potřeby? Jak s nimi vyjednává? Pokud vám to sedlo, je na čase dát šanci hlídání.
Jedna z dobrých testovacích zkoušek může být návštěva restaurace nebo kavárny společně s hlídačkou a dětmi. To vám poskytne příležitost vidět, jak se chová v různých situacích.

Otestujte se ve zkušebním režimu

Pokud vy ani vaše děti nemají s hlídáním žádné zkušenosti, neskačte do hlídání po hlavě. Zprvu dejte šanci kratším intervalům hlídání. Může se jednat například o 2 hodiny během odpoledne. Nedoporučujeme začít s dlouhým hlídáním přes noc.
Zkušební hlídání vám umožní lépe poznat, jak hlídačka zvládá péči o děti. Dodá důvěru a klid pro další hlídání. Při zkušebním hlídání je také vhodné se držet v dojezdové blízkosti.

Zeptejte se dětí

Po zkušebním hlídání si udělejte čas na rozhovor se svými dětmi. Zeptejte se, co se jim na hlídání líbilo, co se jim nelíbilo a jak se cítili.
Pokud máte pocit, že jsou šťastné a že se na další hlídání těší. Gratulujeme! Vaše hlídačka prošla tím nejdůležitějším testem. Naopak pokud mají z dalšího hlídání strach, zkuste se doptat na konkrétní situace proč. Nicméně už v tomto případě se jedná o varovný signál, proč byste měli zvážit někoho jiného.
Vaše děti by měly být během hlídání šťastné a cítit se bezpečně.

Nezapomínejte na vnitřní pocit

I když všechny reference a pohovory mohou vypadat pozitivně, váš vlastní pocit a intuice hraji u výběru významnou roli. Nezapomínejte při výběru na svůj instinkt. Pokud vám od začátku něco nesedí, raději hledejte dál. Pokud cítíte nejistoty, neignorujte ho.
Najít ideální hlídačku není věc, kterou máte za hodinu vyřešenou. Dejte si na hledání čas a prostor. Chcete pro své děti to nejlepší, proto při výběru buďte upřímní a nebojte se ptát. Nabídka na Hlídačky.cz je široká a ta ideální pro vaše děti tam na vás čeká.