Ze dne na den se stává, že vás dítě kolem 8. měsíce věku začne nadměrně vyžadovat a ve vaší nepřítomnosti je přímo hysterické. Jedná se o rozmar nebo doopravdy něco potřebuje?

Matka, jejíž dítě se změní ze společenského tvora na maminčina závisláčka, se asi neubrání velké nelibosti. Dítě se nechce nechat pochovat nikým jiným, o tatínka, který přišel z práce nejeví valný zájem a od ní by se nejraději ani nehnulo.
 
separační úzkost 0

Proč to všecko?

Děti někdy mezi 6. a 12. měsícem věku prochází velkým psychickým rozvojem. Vztah k matce (nebo osobě soustavně o dítě pečující) je velmi intenzivní a dítě se v tomto období přesvědčuje, že tu je a bude pro něho.

Pokud mu matka poskytuje dostatečnou fyzickou náklonnost, chová ho a mazlí se s ním, adekvátně a láskyplně reaguje na jeho potřeby, dítě u matky nachází jistotu a bezpečí, získává potřebné indicie k rozvoji dobrých citových vazeb v pozdějším věku a pravděpodobně z něj vyroste zdravě sebevědomý a milující jedinec. Kvalita tohoto přimknutí ovlivňuje i to, jak se jedinec cítí mezi lidmi, jak je schopen či neschopen navazovat nové vztahy, nakolik se ovládá či jedná agresivně.

Dá se to zvládnout?

Ano. V první řadě si uvědomte, že se jedná o přechodné období, které po pár měsících skončí. Jistě, chce to hodně trpělivosti a vynalézavosti, ale pokud budeme mít před očima skutečnost, že to, jak v téhle zkoušce obstojíme velmi ovlivní naše děti… no, není to samo o sobě dostatečná výzva?

Jak na to?

Jakmile začne dítě u známých v náruči plakat a chtít vás, vezměte si ho a až se uklidní, můžete jim ho zkusit znovu dát.

K mnohé práci můžete vzít dítě s sebou v autosedačce nebo křesílku se závěsnými hračkami.

Určitě není na místě dítě odhánět, nadávat mu, vysmívat se nebo ho ignorovat. Pokud mu zmizíte z očí, dítě vás postrádá a nechápe, že se hned vrátíte. I když dítě brečí a je otravné, neříkejte, že ho nemáte rádi. Mluvte milým tónem, pomalu a příjemně. Malé děti vnímají tón hlasu.

Zjistila jsem, že je velmi důležité, při vší práci s dětmi, držet si duševní pohodu a nenechat si ji dítětem urvat. Neznamená to nic doma neudělat a beze zbytku utápět mozek na internetu nebo sledováním filmů (tak se vám jen bude špatně vracet do reality vaší domácnosti).

Dělejte, co je třeba, a i to, co vás baví, ale když uznáte, že něco nezvládáte a není to nezbytné, vypusťte to. A pokud třeba padáte hlady a dítě vás nechce nechat najíst, zabezpečte všechny jeho základní potřeby a pokud je situace stále stejná, nechte dítě dítětem a prostě se najezte.

Naopak využívejte příležitosti, kdy se vám s dětmi chce hrát, pusťte nádobí a jděte s nimi blbnout.

separační úzkost 1 
 
Benefity

Pokud je vazba matky a dítěte jistá, dítě cítí, že je rodič nablízku a kdykoliv k dispozici, snadno se od matky samo vzdaluje a je zvídavé. A proto pokud od vás dítě samo odchází, nechte ho chvíli samotné, podpoříte tak jeho pocit nezávislosti.

Od osmi měsíců se chování dětí stává pružnějším a dítě začíná ve vztahu k ostatním využívat svou vlastní iniciativu. Bude vám podávat hračky a brát nazpět a může si s vámi začít hrát i jednoduché hry. Poprvé bude chtít sdílet svůj zájem o předmět s jinou osobou. 

Hlídání

·         pokud potřebujete nechat dítě hlídat, svěřte ho někomu, koho zná, do prostředí, které zná

·         nestřídejte pečovatele

·         jestli potřebujete pohlídat od někoho nového, nechte ho s dítětem seznámit za vaší přítomnosti

·         při hlídání mimo domov vezměte dítěti oblíbenou hračku, aby se cítilo bezpečněji

·         když odcházíte, krátce se rozlučte, ujistěte dítě, že se zase vrátíte a odejděte; zdlouhavým loučením dítěti situaci zhoršíte

·         trénujte odcházení od dítěte na krátký čas a postupně dobu prodlužujte tak, jak si dítě bude zvykat

·         od dítěte odcházejte, když je odpočaté, najezené a zdravé, v opačném případě bude separační úzkost prožívat silněji

·         dejte si záležet na tom, abyste dítě vyzvedli v dohodnutém čase

·         na to, jak dítě zvládá odloučení od matky, má velký vliv předchozí zkušenost s odloučením
 
separační úzkost 2
 
Tatínkova a sourozencova žárlivost

Protože v období separační úzkosti stopí vaši nejmenší mnoho vaší pozornosti a péče, starší sourozenci na ně mohou začít žárlit. Je proto důležité jim denně věnovat aspoň 10 minut soustředěné pozornosti.

Tatínkové nesou separační úzkost také nelibě a často se neubrání žárlivosti. Dítě se z jejich náruče odtahuje a chce jít za matkou. Věřte, že postupem času se situace obrátí a naopak maminka bude mít tendenci žárlit na zbožňovaného tatínka.