InspiraceHlídání dětí8 důvodů, proč potřebujete hlídačku

8 důvodů, proč potřebujete hlídačku

  23. duben 2024,    5 min. čtení,
Rodičovství je bezpochyby jednou z nejkrásnějších rolí v životě. A zároveň nejnáročnějších. Každý rodič zažil situaci, kdy měl pocit, že už je toho moc. Nic nejde podle plánu, nečekaná viróza, babička daleko, starosti v práci.. ať už to bylo cokoliv, každý z nás zažil moment, kdy doslova mele z posledního. 
Nebo jenom potřebu mít trochu času jenom pro sebe. Pro partnerský život. A to není špatně!
Vybalancovat všechny rodičovské povinnosti je náročné. A právě v tento moment přichází do hry hlídačka. Osoba, která vás dokáže zachránit v této, na první pohled, bezvýchozí situaci.

Od podpory v náročných momentech, dopřání si času pro sebe až po rozvoj dovedností vašich dětí, na které vám už nezbývá energie. Hlídačka může být klíčem k harmonickému rodinnému životu. 

Rodič je taky jenom člověk

S tlakem a očekáváním společnosti můžeme nabýt dojmu, že každý rodič má být automaticky superhrdina. Ale rodiče jsou taky jenom lidi. Honba za neexistujícím symbolem dokonalého rodiče může být složité ústát zejména pro mladé rodiče, ale i pro ty, kteří mají více dětí.

Nic ale jako dokonalý rodič neexistuje a každý rodič má své vlastní limity. A to je v pořádku. 

I rodič někdy potřebuje pomoc, odpočinek nebo podporu od ostatních. Naopak je žádoucí si udržovat vlastní duševní a fyzickou pohodu. Skutečně se nemusíte stydět za to, že někdy potřebujete čas na sebe, nebo že si najdete hlídačku, která vám pomůže s péčí o děti.
Šťastní a zdraví rodiče jsou ti nejlepší pro své děti, i když nejsou superhrdinové.

Výhody hlídačky pro rodiče

Pořídit si hlídačku má spoustu výhod. Vykašlete se na stereotypy nebo na to, co si myslí okolí. Pokud máte pocit, že potřebujete zvolnit, znovu najít znovu samu sebe nebo si čas od času vyrazit ven hlídačka je řešení.

1) Neztrácejte svoji identitu

Kdy jste si naposledy vyrazili s přáteli? A jak dlouho jste si povídali o čemkoli jiném než o dětech? Nebylo by hezké čas od času vyrazit bez dětí, kde byste se mohli zasmát, vyventilovat nahromaděný stres a říct si všechny ty novinky, které nemůžete, když jsou děti v doslechu? 

Ztratit se v rodičovství a zapomenout, že jste něco víc než něčí máma nebo táta je snadnější, než si možná myslíte. Posezení s kamarády, kteří mají podobné problémy a radosti vám pomůže zachovat si pocit vlastního já.

I když je rodičovství naplňující částí života, je také zásadní si udržet svou individuální identitu, zájmy a koníčky. Role mámy je stejně důležitá jako role kamarádky, manželky nebo sestry. 

Co vám tento malý únik to přinese?

  • Osobní naplnění: Sledování a naplnění svých vlastních zájmů vám dodá pocit štěstí a chuti do života. Díky tomu můžete i nadále růst a rozvíjet se jako jedinec.
  • Pozitivní vzor: Tím, že dětem ukazujete, že máte vlastní zájmy a cíle, pro ně budete pozitivním vzorem. 
  • Vztahy: Mít zájmy a kamarády z jiných sfér, než pouze z maminkovských, přirozeně zlepšuje vaše vztahy s ostatními. Témata a zážitky mimo rodičovství jsou příjemným ventilem.
  • Vyvážený život: Různé role pomáhají udržet nepostradatelný balanc ve vašem životě. 

2) Předejděte rodičovskému burnoutu

Rodičovské vyhoření je reálným problémem, který může postihnout mnoho rodičů. Představuje stav, kdy se cítíte vyčerpaní, přetížení a ztratíte celkovou radost z rodičovství. Zahrnuje nejen fyzickou únavu, ale také emocionální a mentální. Máte občas pocit, že na sebe nemáte dostatek času, cítíte se unavení a trpíte pocitem, že se tak trochu zanedbáváte? Možná je na čase zbystřit. 
Rodičovské vyčerpání má významný vliv na kvalitu vztahu mezi rodiči a dětmi. Čím vyšší je hladina vyčerpání, tím obtížnější a náročnější se jeví péče o dítě. Pro vyčerpané rodiče je náročné řešit i takové chování dětí, které by jindy přešli s úsměvem.

3) Partnerský život nekončí

Rande? Co to je? Přijde vám to jako cizí slovo? Tak to je něco špatně. Kdy naposled jste byli na rande? Mnoho rodičů s příchodem dítěte odkládají svůj partnerský vztah na druhou kolej. Veškerá pozornost se přenáší na děti a z dvou spřízněných duší se stávají spíše cizinci. 
Nedovolte, aby vám rodičovství vzalo váš vztah s partnerem. 
Nezapomínejte, že jste pořád vzorem pro vaše děti a ty potřebují nejen cítit, ale také vidět lásku. Čas, který strávíte jen ve dvou, je stejně důležitý, jako rodinný čas. Naplánujte si rande, běžte si společně zaběhat nebo vyražte na výlet, jen vy dva. 

4) Pomoc v nečekaných situacích

Nemocné dítě, nečekaný pracovní výjezd nebo jenom náročnější pracovní období? Právě pro tyto situace jsou hlídačky jako stvořené. Nebojte se říct si o pomoc. Nesnažte se zvládnou více, než je lidské. Právě ve vypjatých situacích jsme častěji ve stresu, což se odráží i do výchovy. Proto jste více náchylnější k tomu, po dítěti zakřičet nebo jednat afektovaně. A následně si to vyčítat. 

A takový vzor určitě nechcete vašim dětem předávat. S hlídačkou budou vaše děti v bezpečí a vy budete mít nejen prostor se věnovat vašim povinnostem, ale také mít o kus čistější hlavu.

5) Čas pro sebe

Nejen čas pro kamarády a partnera, ale také čas pro sebe. Jen vy a to co vám dělá radost. Ať už je to masáž, vyjet si na kolo nebo si třeba zajít na kávu bez toho, aby vás někdo tahal za rukáv do dětského koutku. Dopřát si relax, který vám pomůže na chvíli zapomenout na všechny povinnosti není špatně. Naopak je zdravé si ho naordinovat na pravidelné bázi
Silvie
fotografie Pavlína Řezníčková
Co je pro děti důležitější než odpočatá máma! Je třeba být také chvíli bez dětí, abychom se pak, my matky, cítily šťastné a byly připravené na další zlobení!

Výhody pro děti

Hlídačka má výhody nejen pro rodiče, ale taky pro samotné děti.

6) Podpora rozvoje dítěte

Děti díky hlídání mohou získat zcela nové dovednosti z různých oblastí. Od vaření, sportu nebo se zlepšit v kreativitě a tvořivosti. Pokud máte speciální požadavky, které by hlídačka měla splňovat, není nic snadnějšího, než je vložit přímo do inzerátu. Usnadníte si tak hledání a najdete hlídačku přesně podle vašich preferencí.

7) Pomoc s učením

Poslední věc, která se vám po návratu z práce chce dělat je procvičovat anglická slovíčka nebo počítat příklady z matematiky? Hlídačky to zvládnou za vás. Díky vloženým filtrům si můžete vyprofilovat hlídačku, která vás zastane v roli učitele. A ještě ráda!

8) Nové vztahy a kamarádství

Sociální a emocionální rozvoj dítěte jsou klíčovými aspekty vývoje. Hlídačka a vaše děti budou nerozluční parťáci. Vaše děti se naučí komunikovat a jednat v situacích, které by mezi vámi nenastaly. 

Jste připraveni na to říct hlídačce „ano“?

Ať už jste se našli ve většině scénářích nebo pouze v jednom, jednu myšlenku na konec bychom rádi podtrhli. Pořídit si hlídačku, nijak nesnižuje vaše schopnosti v roli rodiče. Pokud máte pocit, že dokáže pomoct vylepšit vaši rodinnou pohodu, jděte do toho. Třeba budete inspirací i pro své okolí a nejen vy, ale i vaši známí, kamarádi a širší rodina budou šťastnější.