InspiraceLifestyleDIY karnevalové masky

Jednoduché masky pro děti na karneval: Rychle a levně!

  20. březen 2024,    5 min. čtení,
Právě jste se dozvěděli, že vaše školka nebo škola pořádá karneval a vy potřebujete nejen vymyslet, ale hlavně vyrobit originální karnevalovou masku? Nebojte se, nenecháme vás v tom. Připravili jsme pro vás postupy na 3 jednoduché karnevalové kostýmy pro děti, které zvládnete připravit snadno. I den před karnevalem!

Buďte originální, vytvořte si karnevalovou masku doma

Princezen, pirátů nebo berušek už bylo na karnevalech dost. Buďte originální a vytvořte si doma s pomocí dětí masku, ve které nikoho jiného nepotkáte. Nejen, že maska bude jedinečná, ale její tvorba vám přinese víc, než si možná myslíte. Jaké jsou hlavní výhody DIY výroby masek? 

 • Děti milují kreativitu: Výroba vlastní masky dává dětem prostor vyjádřit svou kreativitu a fantazii.  
 • Zábava pro celou rodinu: Ideální příležitost, jak zabavit všechny členy rodiny a strávit společný rodinný čas.  
 • Podpora jemné motoriky: Při výrobě masky se děti mohou naučit nové techniky a trénovat jemnou motoriku během lepení, stříhání nebo zdobení.  
 • Unikátnost masky: Vlastnoručně vyrobená maska je jedinečná a může být perfektně personalizovaná přesně podle vkusu dítěte. 
 • Nejlevnější varianta: Nepotřebujete kupovat předražené masky na jedno využití. Výroba domácí masky vás vyjde mnohem levněji a rozhodně z ní budete mít větší radost. 
Tip na edukativní okénko během tvoření 🎨
Využijte tvoření pro rozšíření povědomí o recyklaci. Děti si mohou vytvořit masky z recyklovaných materiálů nebo starých triček a látek, pro které už nemáte využití. Využijte příležitosti a během tvoření se pobavte s dětmi o tom, jak je recyklace důležitá.  

Proměňte se v hroznové víno

Hroznový kostým z balónků budou děti milovat. Je vtipný, zábavný a zároveň vhodný pro všechny věkové kategorie, pokud byste chtěli vyrazit v kostýmech celá rodina. Jeho velká výhoda? Je to jeden z nejjednodušších a nejlevnějších kostýmů DIY, který můžete vyrobit na poslední chvíli. 

Co budete potřebovat? 

 • 50 kusů fialových balónků (záleží na velikosti dítěte) 
 • Zelenou plsť (pokud neseženete, můžete použít i krepový papír)  
 • Fixu 
 • Nůžky 
 • 25 malých spínacích špendlíků nebo šicí jehlu a nit 
 • Sponku 
 • Fialovou čepici 
 • Fialové nebo černé punčocháče nebo legíny 
 • Fialové nebo černé přiléhavé tričko nebo krátké šaty 

Postup výroby 1. Připravte bobule: 
Nafoukněte balónky a pevně je na koncích zauzlujte. Aby vám balónky nepraskly, stačí když je nafouknete pouze do dvou třetin objemu. 
Pro začátek stačí nafouknout zhruba 20 balónků, podle potřeby (a dechu) můžete poté přifouknout další. Nezapomeňte si několik balónků odložit stranou jako náhradu. 

2. Vyrobte hroznové listy 
Z plsti vystřihněte dva hroznové listy, které připevníte na ramena. Pomocí fixy si předkreslete tvar hroznových listů. Ze zbývající plsti vystřihněte třetí hroznový list, který je menší než první dva, ten připevněte k čepici pomocí spony nebo spínacích špendlíků. 
 
3. Sestavte hrozen 
Připevněte balónky jeden po druhém na tričko nebo krátké šaty pomocí spínacích špendlíků nebo přišijte pár stehy pomocí šitíčka. Dejte si pozor, abyste balónky propíchli pouze v části pod uzly.  
Větší počet balónků směřujte k horní části oděvu než ke spodní, aby kostým připomínal hrozen visící na stonku. 
Balónky rozmístěte po celé délce od výstřihu až po spodní lem, což znamená, že čím delší je tričko nebo šaty, tím delší budou hrozny.  
 
4. Poslední úpravy 
Oblečte punčocháče nebo legíny a opatrně oblékněte kostým hroznů. Podle potřeby porovnejte balónky tak, aby kostým pohodlně seděl a co nejvíce připomínal hrozen.
Tip: Dvě varianty 🍇
Balónky můžete připevnit jen na přední část kostýmu pro snadnější oblékání, zejména u kostýmů pro děti. Pokud ale chcete skutečně zazářit a přiblížit kostým co nejblíže hroznu, připevněte balonky po celém těle pro jedinečnou 360stupňovou verzi.

Pavučina

Pokud hledáte stylový a originální kostým, pavučina splňuje všechna kritéria. Stačí pár základních věcí na výrobu a na karnevalu budou vaše děti zářit. 

Co budete potřebovat? 

Postup výroby: 1. Vyrobte si plášť 
Vystřihněte velký kruh z bílé plsti nebo plátna. Průměr přes kruh by měl být přibližně stejný jako vzdálenost od levého zápěstí k pravému s nataženýma rukama. Kruh přeložte na polovinu a na okrajích vystřihněte vroubkovaný okraj připomínající konce pavučiny.  Uprostřed přeložené strany kruhu vystřihněte otvor. Ten musí být dostatečně velký, aby jím prošla hlava. 

2. Vytvořte jednotlivé pavučiny 
Otevřete váš kruh a na jednu polovinu položte kousky chlupatých tyčinek, aby vytvořily pavučinu. Začněte tím, že položíte dlouhé chlupaté tyčinky svisle od otvoru pro hlavu k vroubkovaným koncům. 
Poté nastříhejte kousky chlupatých tyčinek, které se mezi ně vejdou a vytvoří spojovací vlásky na pavučině. Po rozložení všech chlupatých tyčinek je postupně přilepte tavnou pistolí. 
 
3. Dolaďte poslední detaily 
Na hotovou pavučinu můžete přilepit umělého pavouka nebo si vyrobit z papíru vlastního. Zde se kreativitě meze nekladou! 
 
Pokud neseženete chlupaté tyčinky, pavučinu můžete vytvořit také pomocí fixy na textil. Chlupaté tyčinky dodají však lepší celkový efekt. 
 
Vuala! Kostým pavučiny je na světě! 

Malý bandita

Hledáte rychlý, ale efektivní kostým, který zaujme každého na první pohled? Vyzkoušejte kostým malého bandity. 

Co budete potřebovat?

Na dokončení
Pruhované tričko, černé kalhoty a černé boty pro dokončení vzhledu.

Postup výroby1. Začněte maskou 
Výroba masky je skutečně jednoduchá! Připravili jsme pro vás šablonu masky, kterou stačí pouze vytisknout. Měla by být široká cca 18 cm, nebojte se ji ale mírně upravit, aby odpovídala velikosti obličeje dítěte. Vystřihněte šablonu masky a použijte ji k obkreslení vzoru na plsť, následně podle vzoru vystřihněte.
Ustřihněte si kousek gumy v závislosti na velikosti hlavy malého bandity. Abyste určili potřebnou velikost, přidržte masku u obličeje a pomocí krejčovského metru změřte délku od jedné strany masky kolem zadní části hlavy k druhé straně. Poté pár stehy gumičku ke krajům masky přišijte.

2. Vytvořte vak na loupež
Vak na loupež si můžete ušít, my jsme zvolili pohodlnější a rychlejší variantu a hotový vak si už koupili.
Najděte střed vaku a namalujte na něj barvou nebo fixami na textil znak dolaru.  
Tip: Máte doma vak? 🎒
Pokud máte doma vak jiné barvy, můžete na něj jednoduše nalepit papír s obrázkem dolaru a připevnit pomocí kancelářských sponek. Nebude to sice stylové jako přímo vak s dolarem, svůj účel to ale splní.
3. Doladění finálního vzhledu
Přidejte čepici, masku a vak k ostatním kouskům oblečení a váš malý loupežník je připraven na karneval! Do vaku navíc můžete schovat dětské papírové peníze nebo čokoládové mince, které můžete rozdat mezi kamarády.

Tak co, jdete do toho s námi a na karneval vyrazíte v některém z originálních kostýmů? Pokud ano, budeme rádi, když s námi budete vaše výtvory sdílet na Facebooku, nebo nás označíte nás na Instagramu.