InspiraceRodičovstvíVýhody čtení dětem

Kouzlo čtení pohádek: 8 důvodů, proč číst dětem před spaním

  21. duben 2024,    5 min. čtení,
Čtení patří mezi jednu z nejdůležitějších dovedností, které můžeme dětem předat. Čtením rozvíjíme jejich myšlení, emocionální inteligenci a kognitivní schopnosti. A to není zdaleka všechno. Jaké další výhody dětem přináší pravidelné čtení (nejen) před spaním. 

Jaké výhody přináší čtení dětem?

Není divu, že děti, které mají čtení ve svém životě přirozeně od malička mají snadnější vstup do školy. A to je pouze jedna z několika výhod, proč je skvělý nápad začít už od útlého věku. 

1. Rozvoj jazykových dovedností

Čtení dětem od útlého věku pomáhá rozvíjet jejich jazykové schopnosti. Během čtení pohádek sbírají bohatou paletu slov, které jim následně pomáhají ke snadnější komunikaci. A to nejen s rodiči a vrstevníky, ale také při nástupu do školky a školy.
Děti, které mají silný jazykový základ a bohatou slovní zásobu, mnohem snadněji rozumí složitějším požadavkům, úkolům a jsou schopné se lépe vyjadřovat.
Nizozemský institut mládeže
Čtení dětem podporuje rozvoj jejich jazykových schopností. Děti se seznamují s novými tématy a slovy. Knihy také popisují, co postavy cítí a co se jim odehrává v hlavě. Poslechem příběhů se děti učí, jak je logicky příběh poskládán, což jim umožňuje snadněji vytvářet vlastní příběhy.

2. Podpora rozvoje kognitivních schopností

Čtení dětem pomáhá rozvíjet jejich kognitivní schopnosti. V průběhu čtení, kdy děti poslouchají příběhy nenásilnou formou rozvíjí svou schopnost koncentrace, logického myšlení a paměti

Pokud má vaše dítě otázky během čtení, odpovídejte na ně hned. Přerušte čtení a třeba vás zvídavé otázky zavedou k zajímavé diskuzi. Během čtení pohádek přes Readmio se jich i pomocí audia i aktivně účastní, což zvyšuje jejich koncentraci a paměť ještě více.  

Podle Cunha nejefektivnější období, kdy můžete pomocí čtení rozvíjet kognitivní dovednosti je v rané fázi života dítěte. Dodává, že kognitivní dovednosti nejsou fixně dané, ale pomocí výchovy a úsilí rodičů je lze významně ovlivnit. 

3. Posilování vzájemného vztahu mezi rodiči a dětmi

Společný čas. Nic není v dnešní uspěchané době cennější než čas, který dětem můžete věnovat. Čtení dětem je jedinečným způsobem, jak společně strávit čas a posílit vzájemný vztah mezi vámi. Chcete se společně zasmát a máte náladu na vtipné a klasické příběhy, jak pejsek s kočičkou pekli dort? Nebo máte chuť se pomocí pohádky dozvědět, jak vzniklo očkování proti neštovicím. Readmio vám nabízí širokou škálu různých pohádek a příběhů, takže se nemusíte bát, že si nevyberete. 
Hana Šlapáková
Učitelka 2. třídy prvního stupně
Když rodiče dětem čtou, je to znát. Děti mají úplně jiný vztah ke knihám a o knihy se více zajímají. Většinou pak chodí do knihovny a půjčují si knihy. Ale pak jsou i takové děti, které čtení nadchne až ve škole.

4. Dáte prostor dětské fantazii a kreativitě

Během čtení a poslouchání příběhů si děti mohou snadno představovat různé světy. Nejen ten reálný. Je jenom na nich, jak si vymalují postavy a události v pohádce, kterou právě poslouchají. Tyto představy procvičují jejich fantazii a kreativitu. 

5. Podpora emocionálního rozvoje

Pohádkové příběhy často obsahují reálné situace, které mohou dětem lépe pochopit fungování světa a lidských emocí. Díky konkrétním příkladům, se kterými se nejen hlavní hrdinové musí potýkat děti lépe porozumí svým emocím a emocím druhých. Pochopí, jaké následky může mít lhaní nebo naopak jak je důležité pomoct slabším. 

6. Uklidňující rutina

Čtení před spaním je nezaměnitelnou součástí uklidňující rutiny, která dětem pomáhá se uvolnit a připravit se na spánek. Celkové zklidnění pomáhá zlepšit kvalitu spánku a usnadnit usínání. 

7. Zlepšení koncentrace a pozornosti

Poslouchání příběhů vyžaduje dětskou pozornost a koncentraci. Tyto soft skills budou nejvíce ocenitelné zejména v době, při nástupu dětí do školy. Readmio přináší ještě o kousek lepší požitek pro děti a tím jsou zvuky! Pomocí zvuků dítě mnohem snadno vtáhnete do děje a jeho koncentrace se díky zvukovým efektům rapidně zvýší.  
Podle výzkumu agentury STEM/MARK až 86 % rodičů v Česku čte pravidelně dětem knihy před spaním. Z toho 52 % pravidelně a 36 % občas. Z 69 % jsou to maminky, které čtou dětem častěji. Nicméně i 16 % tatínků se podílí na čtecí rutině. 

8. Radost ze čtení

Jakmile s dětmi začnete číst knihy od raného dětství, bude pro ně čtení naprosto přirozené. Díky pravidelnému čtení pomáháte budovat pozitivní vztah ke knihám a čtení samotném. Tato radost ze čtení s dětmi zůstane po celý život. 
Podle výzkumu nejčastějším motivem českých rodičů pro čtení dětem je právě rozvoj slovní zásoby, ale také budování pozitivního vztahu ke čtení. 

Kdy je ideální čas začít dětem číst?

Ideální čas? Co nejdříve. Začněte klidně od narození. I přestože novorozenci a kojenci slovům a příběhům nerozumí, čtení jim pomáhá vytvořit pocit bezpečí a pohody. 

Během prvního roku života můžete začít s jednoduchými knihami, které převážně obsahují výrazné obrázky a texty jsou zde spíše jako krátký doplněk. Postupně, jak dítě roste a vyvíjí se, přecházejte ke složitějším pohádkám s delším textem. 
 
Výběr pohádek by měl odpovídat věku dítěte. Každou věkovou skupinu zajímá něco jiného a má o trošku jiné potřeby. Jaké pohádky zvolit podle věku? 

  • Novorozenci a kojenci (0-12 měsíců): 
Sáhněte po knihách s kontrastními obrázky. Knihy by měly být především odolné a bezpečné pro snadnou manipulaci. Na textu a příběhu v tomto případě tolik nezáleží. Krátké, svižné texty se zvukovými efekty budou však nejvhodnější. 
  • Batolata (1-3 roky): 
Pro batolata jsou vhodné krátké pohádky s výraznými ilustracemi. Zkuste zvolit knihy s jednoduchými rýmy, které pomáhají rozvíjet jazykové dovednosti dítěte.  
Vibeke Bergensen
University of Stavanger
„Slovní zásoba tříletého dítěte, se kterým si rodiče denně alespoň chvilku čtou, je zhruba 1100 slov – což je dvojnásobek slovní zásoby ve srovnání s dětmi, kterým rodiče nečtou vůbec.“
  • Předškoláci (3-5 let): 
Předškoláci už jsou ve věku, kdy umí zpracovat delší pohádky s větším množstvím textu. Obrázky jsou pro ně ale pořád důležitou součástí. Vybírejte pohádky, které mají jednoduchý a srozumitelný příběh a obsahují základní morální nebo etické ponaučení. 

Můžete se také zaměřit na klasické pohádky, jako jsou ty od bratří Grimmů, Hanse Christiana Andersena nebo tradiční lidové pohádky. 

  • Školní věk (6 a více let): 
Pro starší děti můžete zvolit pohádky s delším příběhem a složitějšími postavami. Ideálně volte knihy, o které samo dítě projeví zájem. Můžete se pustit do fantasy, dobrodružných, vědeckofantastických nebo historických pohádek. 
Hana Šlapáková, učitelka 2. třídy prvního stupně
Učitelka 2. třídy prvního stupně
Knihy ve školách jsou většinou už dané podle věku. Pro mladší čtenáře kratší příběh a větší písmena. Důležité také je, aby knihy měly příběh, který se dětem líbí.

Proč ze čtení společnou udělat rutinu?

Čtení dětem je jedním z nejvýznamnějších dárků, který jim můžeme předat. Pomáhá rozvíjet jejich jazykové, kognitivní a emocionální schopnosti, posiluje vztahy v rodině a připravuje je na budoucí úspěch ve škole i v životě. Proto by rodiče neměli podceňovat důležitost čtení a ideálně z něj vytvořit příjemný a společný rituál. Které příběhy u vás doma patří mezi nejoblíbenější? Podělte se s námi v komentářích na našem Facebooku, Instagramu nebo Twitteru.