InspiraceÚklidProč byste se neměli stydět za paní na úklid

Proč byste se neměli stydět za paní na úklid

26. říjen 2023,
Lákala vás někdy myšlenka najmout si paní na úklid, ale strach z reakce okolí ji rychle zahnal do pozadí? Cítíte, že potřebujete pomoct s úklidem v domácnosti, ale i nadále vyhrává přežitý stereotyp, že údržba čisté domácnosti, není nic náročného? Co když je to ale naopak něco, co může přinést více obdivu a radosti, než si myslíte?

Stereotypy všude, kam se podíváš

Paní na úklid je v Česku považovaná stále něco jako luxus pro bohaté, přitom tomu už dávno tak není. Mnoho lidí přiznává, že raději tají paní na úklid, aby na ně okolí nenahlíželo jako na ty, co nejsou schopni se postarat o vlastní domácnost. 
Paní na úklid je tu hlavně proto, aby vám pomohla odbourat věci, které vás brzdí v tom, co vám skutečně dělá radost nebo přináší hodnotu. Je to služba jako každá jiná. Pozastavili jste se někdy nad tím, že vezete auto do servisu? Nebo že jste si nechali dovézt nákup domů?
Najmout si paní na úklid? Co si o mně ostatní pomyslí?

Prolomení stereotypů a tabu

U starších generací může být na najmutí paní na úklid nahlíženo s velkým stigmatem. Panuje zde zažitý stereotyp, že by žena měla zvládat celkový chod domácnosti bez problému. Včetně úklidu, vaření a péče o děti. Proč se lidé nejčastěji bojí přiznat nebo najmout paní na úklid?
Práce na částečný úvazek v Česku tvoří pouze 5,7 % ze všech forem zaměstnání. Přitom v sousedním Rakousku je to až 28,7 %.

Zkreslený pohled společnosti

Někteří lidé se obávají, že najmutí si paní na úklid může být okolím vnímáno jako projev bohatství nebo nadřazenosti. To může snadno vést k závisti nebo odsouzení. 
Naopak tento počin může odhalit vaše skutečné kamarády a známé. Ti, kdo vás znají a mají rádi, budou vaše rozhodnutí respektovat a podporovat. Možná se naopak stanete vzorem a zjistíte, že tento strach sdílí spousta dalších z nich. 

Nálepka špatné hospodyňky

Historicky je úklid a péče o domácnost spojena s genderovými rolemi. Žena by měla být schopná se postarat o domácnost sama s lehkou pomocí od partnera. Tak je to přeci běžné.
Co když se ale žena vrací z práce stejně jako partner, k tomu přidáme péči o děti, nákupy, mazlíčky a zahradu. To už zní skoro jako 3 plnohodnotné práce dohromady, nemyslíte? Obavy z toho, že na vás bude nahlíženo jako na neschopné, co se nedovedou postarat o vlastní domácnost, zahoďte pryč. 
Už dávno neplatí, že péče o domácnost je vaše jediná práce. V dnešní době toho musíme stíhat mnohem více, protože babičky často bydlí daleko nebo taky ještě chodí do práce. Hodinové dojíždění do zaměstnání se stalo běžným standardem většiny pracujících, ale délka dne zůstala stejná. Stále má jenom 24 hodin.

Paní na úklid? To si nemůžeme dovolit!

Někteří jednotlivci nebo rodiny mohou mít pocit, že by si měli uklízet sami, aby ušetřili peníze. Pokud vás úklid baví a naplňuje, je to naprosto v pořádku. Pokud vás pouze slovo úklid stresuje, paní na úklid se vám rozhodně vyplatí. 
Průměrná cena za úklid se pohybuje v Česku kolem 181,- Kč za hodinový úklid. Nezapomínejte, že čas je investice. Pokud máte pocit, že vám úklid zabírá zbytečně moc času, který můžete efektivněji využít jinde, není nad čím polemizovat. 
Za poslední dva roky vzrostl počet poptávek na úklid o více než 200 %. Poptávka po paní na úklid neustále roste.

Důvody, proč se necítit špatně, když máte paní na úklid

Odhoďte strach a stud za paní na úklid. Přinášíme 4 důvody proč zahodit pochybovačné myšlenky. 

1. Protože čas je nejdražší komodita, kterou máte

Čím více stárneme, tím více si to každý z nás uvědomuje. A vy jste pánem svého času. Není to tak? Proč bychom tedy měli trávit čas aktivitami, které nás nebaví, nenaplňují nás a je tu někdo, kdo to může s chutí udělat za nás? Položte si jednoduchou otázku. Trávili byste dobrovolně čas s někým, koho nemáte rádi? Asi ne. Stejná rovnice by měla platit i pro aktivity, které vás nebaví, nestojí nutně pouze na vás a můžete je přenechat na někom jiném.
Najmutím paní na úklid můžete získat čas na aktivity a koníčky, které vás skutečně baví a naplňují. Využít čas k rodinným aktivitám a užít si kvalitní čas s nejbližšími. 

2. Protože péče o sebe je důležitá

V návaznosti na volný čas je tady také nezanedbatelný prostor pro vlastní sebepéči. Čas který věnujete sobě, je stejně důležitý jako ten, který věnujete ostatním a neměli bychom ho dlouhodobě podceňovat. Ať už je to sport, pletení, čtení nebo třeba i obyčejná procházka, na kterou si ve svém dnu těžko hledáte čas. 
Zatímco si budete užívat čas pro sebe se váš byt může proměnit v uklizenou oázu a vy se navíc odpočatí a spokojení vrátíte do čistého. No nezní to skvěle? 

3. Protože dáváte pozitivní příklad

Svým dětem, svému okolí nebo i kamarádce, která si stojí za názorem, že to všechno zvládne sama!
Najmutím paní na úklid dáváte najevo, že je naprosto v pořádku požádat o pomoc, když je potřeba. Tím ukazujete nejen svému okolí, ale zejména svým dětem, jak je důležité umět prioritizovat věci. Zahnat stud z pocitu nechat si pomoct. 
Glow of happiness
V naší společnosti celkově panuje přesvědčení, že bychom se měli spolehnout pouze sami na sebe, a proto se pro nás stává složitější si umět říct o pomoc. Přemýšleli jste nad tím ale někdy naopak? Jak rádi pomáháte vy? Když se na vás kamarádka obrátí s prosbou o pomoc, jak zareagujete? 

Přirozeně jí pomůžete. A ještě z toho máte dobrý pocit vy sami. 

Závěrem

Paní na úklid není nic, co by vám mělo přinášet negativní myšlenky nebo pochybnosti o vašich schopnostech. Je to služba jako každá jiná. 
  • Služba, která vám pomůže uvolnit ruce, když to nejvíc potřebujete.
  • Služba, která vám může dopřát více volného času pro sebe. 
  • Služba, která z vás rozhodně nedělá neschopnou hospodyňku. 
Není jediný důvod, proč se stydět. Tak jdete do toho?