InspiraceÚklid5 důvodů, proč se lidé stydí za pomoc s úklidem

5 důvodů, proč se lidé stydí za pomoc s úklidem

  29. únor 2024,    6 min. čtení,
Lákala vás někdy myšlenka najmout si paní na úklid, ale strach z reakce okolí ji rychle zahnal do pozadí? Cítíte, že potřebujete pomoct s úklidem v domácnosti, ale i nadále vyhrává přežitý stereotyp, že údržba čisté domácnosti není nic náročného? Co když je to ale naopak něco, co může přinést více obdivu a radosti, než si myslíte?

Stereotypy všude, kam se podíváš

Najmout si paní na úklid? Co si o mně ostatní pomyslí?
Paní na úklid je v Česku považovaná stále něco jako luxus pro bohaté, přitom tomu už dávno tak není. Mnoho lidí přiznává, že raději tají paní na úklid, aby na ně okolí nenahlíželo jako na ty, co nejsou schopni se postarat o vlastní domácnost. 

Paní na úklid je tu hlavně proto, aby vám pomohla odbourat věci, které vás brzdí v tom, co vám skutečně dělá radost nebo přináší hodnotu. Je to služba jako každá jiná. Pozastavili jste se někdy nad tím, že vezete auto do servisu? Nebo že jste si nechali dovézt nákup domů?

5 častých důvodů, proč se stydíme za pomoc s úklidem. Porazte stereotypy a tabu!

1. Zažité předsudky

U starších generací může být na najmutí paní na úklid nahlíženo s velkým stigmatem. Panuje zde zažitý stereotyp, že by žena měla zvládat celkový chod domácnosti sama bez problému. Včetně úklidu, vaření i péče o děti. 

Není divu, že se mnoho mladých bojí přiznat, že mají pomoc s úklidem. Doprovází nás pocit, že toho nezvládáme tolik, jako lidé kdysi. Rozhodně to ale není tak jednoduché. Vaši rodiče a prarodiče by velmi pravděpodobně sami ve vašem věku tuto formu pomoci ocenili, aby měli více volného času na odpočinek a seberozvoj. 

2. Nálepka špatné hospodyňky

Se zažitými předsudky úzce souvisí společenský vývoj. Historicky jsou úklid a péče o domácnost spojeny s genderovými rolemi. Žena by měla být schopná se postarat o domácnost sama pouze s lehkou pomocí od partnera, který naopak musí rodinu finančně uživit. Tak je to přeci běžné – anebo ne?

Tato perspektiva je věcí minulosti. V dnešní době domácnost závisí od příjmů obou partnerů. Žena se vrací z práce ve stejný čas jako partner, k tomu přidejte péči o děti, mazlíčky a zahradu, také nákupy, praní i vaření. To už zní skoro jako 3 plnohodnotné. ač neplacené práce dohromady, nemyslíte? Obavy z toho, že na vás bude nahlíženo jako na neschopné, co se nedovedou postarat o vlastní domácnost, zahoďte pryč.

Už dávno neplatí, že být hospodyňkou a pečovat o domácnost je vaše hlavní společenská role. V dnešní době toho musíme stíhat mnohem více, pomoc od rodiny je navíc hůře dostupná. Babičky často bydlí daleko anebo pořád ještě chodí do práce.

K tomu si připočítejte hodinové dojíždění do zaměstnání, jež se stalo běžným standardem většiny pracujících. Délka dne ovšem zůstává stejná, stále má jenom 24 hodin. Neměly byste se snažit je zaplnit vyčerpávajícími domácími pracemi jen kvůli dávno neplatným společenským stereotypům.
Za poslední dva roky vzrostl počet poptávek na úklid o více než 200 %. Poptávka po paní na úklid neustále roste.

3. Strašák jménem lenost

Možná už jste někdy slyšeli, že pokud vás úklid vyčerpává a jste zoufalí z nekonečného cyklu hromadícího se nepořádku, jste jen líní a nemáte disciplínu. Ačkoliv je lenost považována za nežádoucí vlastnost a mnohdy se používá jako urážka, má i své výhody. Ne nadarmo se říká, že pokroku dosahují právě leniví lidé díky tomu, že hledají jednodušší způsoby, jak věci dělat.

Není nic špatného na tom, si chtít věci zjednodušit a zefektivnit. Je to pořád lenost, když místo vás někdo uklidí, a vy půjdete na procházku, zacvičit si anebo ven s kamarádkami? I kdybyste nově získaný čas chtěli využít na odpočinek, neznamená to, že jste v něčem horší než lidé, kteří si uklízejí sami.

Někteří lidé nechtějí za žádnou cenu být označeni za líné a mají jako prioritu absolutní soběstačnost, přičemž tak dokáží skvěle fungovat. Zrovna pro vás ale pomoc s úklidem může znamenat paradoxní změnu k lepšímu, méně línému a aktivnějšímu životu.      

4. Paní na úklid jako luxus? Akorát že vůbec! 

Někteří lidé se obávají, že najmutí si paní na úklid může být okolím vnímáno jako projev nadřazenosti, bohatství, případně také jako nerozvážné mrhání peněz na zdánlivé zbytečnosti. To může snadno vést k závisti nebo odsouzení.

Naopak, tento počin může odhalit vaše skutečné kamarády. Ti, kdo vás znají a mají rádi, budou vaše rozhodnutí respektovat a podporovat. Možná se stanete průkopníkem ve své sociální bublině a zjistíte, že pocit strachu a studu z najmutí pomoci sdílí spousta dalších vašich známých. 

5. Paní na úklid? To si nemůžeme dovolit!

Někteří jednotlivci nebo rodiny mohou mít pocit, že by si měli uklízet sami, aby ušetřili peníze. Pokud vás úklid baví a naplňuje, je to naprosto v pořádku. Pokud vás už jen slovo úklid stresuje, paní na úklid se vám rozhodně vyplatí.

Nezapomínejte, že čas je investice. Máte-li pocit, že vám úklid zabírá zbytečně moc času, který můžete efektivněji využít jinde, není nad čím polemizovat. Průměrná cena za úklid se pohybuje v Česku kolem pouhých 181,- Kč za hodinový úklid. Úklid běžného bytu navíc není nutné provádět každý den, takže jde o finančně příznivou nabídku. 
Práce na částečný úvazek v Česku tvoří pouze 5,7 % ze všech forem zaměstnání. Přitom v sousedním Rakousku je to až 28,7 %.

Důvody, proč se necítit špatně, když máte paní na úklid

Odhoďte strach a stud za paní na úklid. Přinášíme 4 důvody proč zahodit pochybovačné myšlenky. 

1. Protože čas je nejdražší komodita, kterou máte

Čím více stárneme, tím více si to každý z nás uvědomuje. A vy jste pánem svého času. Není to tak? Proč bychom tedy měli trávit čas aktivitami, které nás nebaví, nenaplňují nás a je tu někdo, kdo to může s chutí udělat za nás? Položte si jednoduchou otázku. Trávili byste dobrovolně čas s někým, koho nemáte rádi? Asi ne. Stejná rovnice by měla platit i pro aktivity, které vás nebaví, nestojí nutně pouze na vás a můžete je přenechat na někom jiném.
Najmutím paní na úklid můžete získat čas na aktivity a koníčky, které vás skutečně baví a naplňují. Využít čas k rodinným aktivitám a užít si kvalitní čas s nejbližšími. 

2. Protože péče o sebe je důležitá

V návaznosti na volný čas je tady také nezanedbatelný prostor pro vlastní sebepéči. Čas který věnujete sobě, je stejně důležitý jako ten, který věnujete ostatním a neměli bychom ho dlouhodobě podceňovat. Ať už je to sport, pletení, čtení nebo třeba i obyčejná procházka, na kterou si ve svém dnu těžko hledáte čas. 
Zatímco si budete užívat čas pro sebe se váš byt může proměnit v uklizenou oázu a vy se navíc odpočatí a spokojení vrátíte do čistého. No nezní to skvěle? 

3. Protože dáváte pozitivní příklad

Svým dětem, svému okolí nebo i kamarádce, která si stojí za názorem, že to všechno zvládne sama!
Najmutím paní na úklid dáváte najevo, že je naprosto v pořádku požádat o pomoc, když je potřeba. Tím ukazujete nejen svému okolí, ale zejména svým dětem, jak je důležité umět prioritizovat věci. Zahnat stud z pocitu nechat si pomoct. 
Glow of happiness
V naší společnosti celkově panuje přesvědčení, že bychom se měli spolehnout pouze sami na sebe, a proto se pro nás stává složitější si umět říct o pomoc. Přemýšleli jste nad tím ale někdy naopak? Jak rádi pomáháte vy? Když se na vás kamarádka obrátí s prosbou o pomoc, jak zareagujete? 

Přirozeně jí pomůžete. A ještě z toho máte dobrý pocit vy sami. 

Závěrem

Paní na úklid není nic, co by vám mělo přinášet negativní myšlenky nebo pochybnosti o vašich schopnostech. Je to služba jako každá jiná. 

  • Služba, která vám pomůže uvolnit ruce, když to nejvíc potřebujete.
  • Služba, která vám může dopřát více volného času pro sebe. 
  • Služba, která z vás rozhodně nedělá neschopnou hospodyňku. 
Není jediný důvod, proč se stydět. Tak jdete do toho?