InspiraceLifestyleJak rozdělit domácí práce spravedlivě?

Mentální zátěž žen: Jak rozdělit domácí práce spravedlivě?

  26. březen 2025,    8 min. čtení,
Máte pocit, že všechno u vás doma stojí na vás? Co koupit a uvařit, děti a úkoly, kdy mají narozeniny a jaké jsou plány na víkend? Pokud ano, možná u vás doma nesete většinu toho, čemu se říká mentální zátěž.  
Je to všechna ta neviditelná práce, která drží domácnost pohromadě a často ji většina členů domácnosti bere automaticky nebo ji neumí dostatečně docenit. 

Ale nemusí to tak být. Je na čase podělit se o tuto zátěž se svým partnerem. Kromě toho, že to pro vás bude snadnější, posílíte váš vztah a oba získáte více času na společné chvíle. V našem článku prozradíme, jak můžete s partnerem o tomto problému mluvit, sdílet úkoly v domácnosti a vytvořit lepší rovnováhu v rodině. 

Co je to mentální zátěž?

Mentální zátěž, známá také jako "neviditelná práce", zahrnuje všechny úkoly, které nejsou vidět, ale jsou nepostradatelné pro fungování každodenního života. Nejde jen o praní prádla nebo vaření – jde o plánování, organizování, dodržování termínů a vše ostatní, díky čemuž věci běží hladce.

Zeptali jsme se autorky projektu férová domácnost, jak se nejčastěji pozná opak. Tedy neférová domácnost.
Martina Dvořáková
Autorka projektu Férová domácnost
Pozná se podle nespokojenosti s tím, jakou doma zastávám roli. Pocit férovosti je subjektivní záležitost. Do našeho hodnocení toho, jestli máme férovou domácnost, se promítá to, kolik kdo vydělává, kolik kdo tráví času mimo domácnost, jaké si neseme vzory z naší původní rodiny, jaké rozdělení rolí vidíme kolem sebe, jaké máme hodnoty. Nepřekvapí tudíž, že v každé rodině to bude jiné.
Věděli jste?
K duševní zátěži dochází i tehdy, když jste obklopeni nepořádkem. Takže máte hned dva problémy – fyzicky náročnou práci v domácnosti a mentální zátěž kvůli všemu, co vás obklopuje. 

Jak vypadá mentální zátěž v reálném životě?

Představte si, že plánujete rodinný víkend. Nestačí si jen vybrat destinaci, sednout do auta a jet. Musíte naplánovat, co si kdo vezme na sebe, co budete jíst, zkontrolovat předpověď počasí a ujistit se, že je vše připraveno. Tento typ organizace vyžaduje mentální energii a často zůstává na jedné osobě, v nejčastějším případě na matce.
Kdy se jedná o manipulaci?
Anglicky weaponized incompetence, manipulativní chování, kdy se jedna osoba v partnerském vztahu snaží vyhnout nepříjemným úkolům tím, že předstírá, že je neumí. Nebo je dělá špatně, aby se takovým úkolům v budoucnu vyhnul/a. 
 
To nutí druhého z páru, aby v budoucnu dělal tyto činnosti a úkoly sám/sama. Postupem času takový vzorec chování vytváří spoustu mentální zátěže a práce pro jednu osobu v páru a způsobuje stres a vytváří hádky. 
Martina Dvořáková
Autorka projektu Férová domácnost
Nepomůže asi nic jiného, než to téma doma otevřít. Popsat, co a proč mu/jí vadí. Zkusit se dopátrat k tomu, proč ten druhý tuto techniku používá (pátrejte v minulosti, v dětství, pokládejte otevřené otázky). A pak velmi pragmaticky řešit, co je minimální standard práce u jednotlivých úkolů tak, aby s tím byli spokojeni oba. Pokud je na druhé straně ochota s tím něco dělat, tak to rozhodně ocenit a podpořit proces učení a postupného zlepšování.
Co tedy dělat v případě takového chování ze strany partnera? Vyhněte se větě typu: „Tak já to udělám.“. Cílem je povzbudit partnera, aby udělal úkol, i když mu to zrovna nejde. Pokud to sám nezkusí, nenaučí se to nikdy. 

Jak mentální zátěž ovlivňuje vaše emoce a energii?

Nosit většinu mentální zátěže může být vyčerpávající, zvláště když se od vás očekává, že sladíte domácí povinnosti, rodičovství a práci. Neustálé přemýšlení o všem může způsobit stres, pocit přetížení, nedostatek energie a vést k mateřskému vyhoření.  
Věděli jste?
Podle výzkumu ženy v průměru dělají o dvě hodiny neplacené práce denně více, narozdíl od mužů. Jedná se především o domácí práce a péči o děti – to vše zvyšuje mentální zátěž. 
Potřebujete čas pro sebe? Uvolněte se a nechte si uklidit. 

Mentální zátěž a její dopad na celou rodinu

Když většina odpovědnosti padne na jednoho, může to vážně narušit rovnováhu ve vztahu.  

Časem může taková nerovnováha způsobit frustraci, odpor a odcizení mezi partnery. Často se stává, že matka začne mít pocit, že ji nikdo neoceňuje a vzniká tak nedůvěra nejen ve vztahu, ale i v sebe samu. 

Nerovnoměrné rozdělení povinností se však netýká jen partnerů, ale má širší dopad i na celou rodinu. Děti si například mohou všimnout stresu a únavy matky, což může ovlivnit jejich pocit bezpečí a domácí pohodu. 
Pokud tuto zátěž vždy převezme pouze jeden rodič, může se stát, že děti přijmou takový vzorec chování jako normální. To může formovat jejich budoucí vztahy a postoj k rozdělení úkolů.

Když se narodí dítě, každý pár prochází fází, která se nazývá adaptační období. Je to zásadní časový úsek, ve kterém pár nastolí novou dynamiku, odlišnou komunikaci, rozdělí povinnosti a získá nové vzorce blízkosti. I se změnami na individuální úrovni, kterými procházejí jak muž, tak žena. Jsou najednou v roli mámy a táty a vztah mění. 
 
Biologické faktory jako je nedostatek spánku a únava přitom snižují naše kapacity, a právě v tu chvíli se stává vzájemná podpora nesmírně důležitou. 
Martina Dvořáková
Autorka projektu Férová domácnost
Myslím, že je nejdůležitější si uvědomit, že je to velmi specifické období, kdy dochází k velmi ostré dělbě rolí a životní trajektorie páru se rozcházejí. Páry často přejdou k tradiční dělbě rolí. Je nutné se pobavit o tom, jakou máme představu o fungování domácnosti v tomto období, jak bude vypadat čas po tom, co muž přijde z placené práce a kdo má jaké plány pro příštích několik let. Doporučuji především ženám včas promýšlet, kdy plánují návrat do placené práce, protože to bude vyžadovat velkou spolupráci ze strany partnera.
Věda mluví sama za sebe
Studie SciencesPo odhaluje, že ženy tráví více hodin týdně multitaskingem než muži. Zbytek volného času, který zůstává, je často neustále někým přerušován. Často mají pocit, že musí být neustále k dispozici. 

Je to všechno na vás?

Odpovězte si na následující otázky a zjistěte, zda si toho nesete příliš: 

  • Máte pocit, že neustále žonglujete mezi úkoly, dokud si váš partner nevšimne, jak moc vás to stresuje? 
  • Jste tím, kdo vždy myslí dopředu – vše plánuje, organizuje a stará se? 
  • Máte pocit, že musíte vždy zakročit a opravit a zajistit věci, protože to nikoho jiného nenapadne? 
  • Cítíte se psychicky vyčerpaní, bez vůle, energie a času pro sebe? 
Pokud jste na většinu těchto otázek odpověděli „ano“, možná je čase přehodnotit, jak se dělíte o povinnosti. Výzkum ukazuje, že ženy kvůli mentální zátěži často spí méně, než muži, což vede k chronické nespavosti. 

Místo frustrace hledejte řešení – komunikace a jasné rozdělení úkolů

Pokud máte pocit, že veškerá zátěž padá na vás, prvním krokem by mělo být – promluvit si s partnerem. V klidu, bez žádného obviňování. Posaďte se spolu a upřímně mu řekněte, co potřebujete a co vás trápí. 

Na rozdíl od dřívějšího modelu tradiční rodiny, kde žena obstarala celou domácnost a muž chodil do práce, je dnes všechno jinak. Muži se obvykle nemají problém se zapojit, ale je potřeba to říct nahlas. Což je nejčastější “kámen úrazu”.
Martina Dvořáková
Autorka projektu Férová domácnost
Odborníci radí zvolit správný čas a místo. Na debatu sebe i partnera či partnerku připravit, tzn. dát dopředu vědět, že chcete vyřešit určitý problém či se pobavit o nějakém problému. Rozmyslete si, čeho chcete konverzací dosáhnout a ujistěte se na začátku debaty, že máte stejný cíl. Mluvte vždy v první osobě, tj. jen sami o sobě, dejte si stejný čas na vyjádření postojů. Ověřujte si během konverzace, že si správně rozumíte („Chápu to správně, že…?“). Větou „Díky, že mi to říkáš“, nikdy nic nezkazíte.
Možná si myslíte, že to vidí, ale většina mužů opravdu nemá ponětí o našich vnitřních bojích. Jednoduše nemají stejnou instinktivní schopnost rozpoznat všechny ty drobné úkoly (čest výjimkám 🙌🏻). 

Nejsou zlí a není to tak, že by vás nemilovali. Jen si to možná ani neuvědomují. A tam se láme chleba – řekněte si o pomoc. Jak můžeme vyjádřit své potřeby konstruktivním způsobem, aniž bychom vyvolali konflikt?

Jak si spravedlivě rozdělit domácí povinnosti?

🎯 Vytvořte si společné cíle. Stanovte si cíle, kterých můžete dosáhnout oba jako tým. Určete si například cíl, že do konce týdne zvládnete všechny domácí práce společně. Sdílením drobných cílů může vytvořit pocit úspěchu a komunity. 

💪 Přidělujte úkoly podle možností. Prvním krokem je zamyslet se nad tím, kdo co dělá lépe. Kdo líp funguje ráno a kdo večer? Kdo rád vaří? Kdo má trpělivost na domácími úkoly? Pravidlo "Jeden vaří, druhý myje nádobí" by mělo být pravidlem v každé domácnosti. Domluvte se, kdo co bude dělat a o co se kdo postará. 

📅 Používejte kalendáře, seznamy úkolů nebo aplikace. Ruku na srdce, je těžké si vše zapamatovat. Sdílený kalendář rodinných aktivit nebo sdílený seznam úkolů vám může pomoci mít vše pod kontrolou a nic důležitého vám neunikne. 

🌀 Buďte flexibilní. Život nás často překvapí – děti onemocní, změní se rozvrh, naskytne se nečekaný výlet, život zkrátka nenaplánujeme. Občas bude potřeba být flexibilní a vzájemně si pomoci, když to nevyjde podle plánu.
🧒 Zapojte děti do chodu domácnosti. Pokud máte děti, zapojte je do jednoduchých úkolů, tak se dokonale naučí zodpovědnosti. Můžete jim zadávat drobné úkoly podle věku, jako je skládání vlastního oblečení, mytí nádobí nebo pomoc na zahradě. 

🚫 Nesoutěžte. V rodinném životě není místo pro soutěžení – je to o vzájemné podpoře. Nezapomeňte ocenit partnerovu snahu – každá, i malá pomoc, se počítá. Když se navzájem podporujete, celá rodina prosperuje! 

Nezapomeňte pečovat o váš vztah

A v neposlední řadě nezapomeňte váš vztah hýčkat. I když můžete mít na svém seznamu 100 věcí, udělejte ze sebe a partnera prioritu. Nemusíte čekat na výročí nebo Valentýna, abyste spolu strávili kvalitní čas. Jít na večeři, na procházku nebo do kina – cokoliv, co vám připomene, že nejste jen rodiče, ale stále pár.

Pokud nemáte nikoho na hlídání dětí, můžete si najít hlídačku, která se o ty nejmenší postará, zatímco vy budete čerpat síly a užívat si chvilky ve dvou. 

Užívejte si chvíle o samotě, protože to nejen osvěží váš vztah, ale bude to mít pozitivní vliv i na celou rodinu. A jak je to u vás doma? Podělte se s námi do komentářů na Facebooku nebo Instagramu.