Tradiční vs. moderní přístup ve výchově: Od pravidel k individualitě
Při výchově dětí v dnešní době často dochází k debatám mezi mezi zastánci moderního a tradičního přístupu. Každá generace ctí svůj přístup a nese si své přesvědčení o tom, co je pro dítě nejlepší. Rodiče tak často stojí před otázkou – který přístup je pro jejich dítě ten nejlepší?
V našem článku se věnujeme nejčastějším rozdílům mezi moderním nebo naopak tradičním přístupem výchovy.
Rozdíly mezi tradičním a moderním rodičovstvím
I když existují základní výchovné styly uznávané psychology a jinými odborníky, většina laiků rozděluje výchovu zjednodušeně do dvou kategorií: na tradiční, kde se často setkáváme s pojmem 'stará škola', a na moderní, 'cool' rodiče, kteří nechávají dítě, aby se ujalo vedení ve výchově.
Pojďme se tedy podívat, jak se od sebe tyto dvě výchovné metody liší.
Tradiční rodičovství
- Vlastnosti rodiče: přísný, strukturovaný, disciplinovaný
- Přístup: udává jasná pravidla a přísnější tresty, očekává poslušnost dítěte
- Vlivy: zakořeněné v kultuře, důraz na autoritu a kolektivní hodnoty
Moderní rodičovství
- Vlastnost rodiče: flexibilní, tolerantní, zaměřený na dítě
- Přístup: poskytuje emoční podporu, nechává dítě se svobodně vyjádřit, má flexibilnější pravidla
- Vlivy: technologie a současné společenské změny, důraz na individualitu a dialog mezi rodičem a dítětem
Z teorie do praxe: Srovnání výchovných stylů
Aby vše nezůstalo jen u teorie, přinášíme srovnání prostřednictvím reálných, všedních situací pro oba výchovné styly. Jak rodiče, kteří se řídí moderním stylem výchovy, přistupují k situacím ve srovnání s těmi, kteří uznávají tradiční styl?
Disciplína
Reálné příklady, jak to může v tradičním a moderním přístupu vypadat
Tradiční přístup
- Používání přísných pravidel a důsledků (např. tresty, zákaz vycházení)
- 👉🏼 Příklad: Dítě zůstalo venku déle, než oznámilo před odchodem. Jako trest dostane týdenní zákaz vycházení, přičemž je mu výrazně zdůrazněno, jak je důležité dodržovat pravidla.
Moderní přístup
- Důraz na otevřenou komunikaci a porozumění
- 👉🏼 Příklad: Dítě přišlo domů pozdě. Po příchodu s ním rodiče diskutují o tom, proč je důležité dodržet dohodnutý čas, vyslechnou si vysvětlení dítěte a společně se dohodnou na lepším řešení do budoucna.
Vzdělávání a učení
Tradiční přístup
- Pro rodiče je důležité, aby se děti učily, tzv “biflováním” s honbou za dobrými výsledky. Velmi důležitý je také respekt k učiteli, tedy k autoritě. Úspěch se měří pouze na známkové škále.
- 👉🏼 Příklad: Dítě má potíže s matematikou a rodiče ho nutí zlepšovat si známky tresty a tradičními větami „Nepůjdeš ven, dokud to nespočítáš!“. Rodiče navíc většinou důvěřují učitelům a zřídkakdy si poslechnou dětský náhled na věc.
Moderní přístup
- Podpora kritického myšlení a kreativity (např. učení se prostřednictvím projektů, flexibilní rozvrhy). Často jsou ochotni zaplatit doučování, zatímco rodiče s tradičním přístupem se často řídí postojem: „To za nás žádné doučování nebylo, to jsme si museli na všechno přijít sami!“. V případě problémů ve škole mohou být moderní rodiče někdy až přehnaně proti systému a učitelům, což může způsobit konflikty s učiteli.
- 👉🏼 Příklad: Pokud dítě nejeví zájem o školu nebo nosí domů špatné známky, rodiče hledají zajímavější metody učení, které by mohly dítě motivovat, a jsou často také otevřeni ke změně školy, pokud by to pro dítě mělo znamenat lepší prostředí nebo například alternativní způsoby vzdělávání, jako je Montessori.
Využití technologií
Tradiční přístup
- Omezení času na telefonu, počítači nebo tabletu, důraz na venkovní aktivity a vzájemné osobní interakce.
- 👉🏼 Příklad: Rodina má přísná domácí pravidla o používání telefonů a další techniky. Může se to projevit například v časovém omezení, jak dlouho dítě může být na počítači, nebo se dívat na televizi. Rodiče obvykle nedovolují dětem zveřejňovat příspěvky na sociální sítě a ani oni sami často sociální sítě nemají a vnímají je jako zlo moderní doby.
Moderní přístup
- Začlenění technologií do učení a hraní s vyváženým řízením času u obrazovky.
- 👉🏼 Příklad: Rodiče nezakazují používání aplikací, rádi si užijí rodinné filmové večery a technologie neberou jako zlo doby, ale pomocný nástroj pro učení, zábavu. Moderní rodiče jsou obvykle otevřenější sharentingu, tedy sdílení obsahu o dětech online (není to ale pravidlem). Zároveň ale mohou mít problém dopřát dětem dostatek fyzické aktivity.
Emoce a duševní zdraví
Tradiční přístup:
- Emocionální zdrženlivost a důraz na odolnost, mentalita “život se s tebou mazlit nebude”.
- 👉🏼 Příklad: Dítě zažívá smutek a rodiče mu řeknou, že to nic není, nezajímají se víc a často to skončí odpovědí: „Ve svém věku se nemáš čeho bát, nemůžeš mít deprese, přijdou horší starosti a problémy.“.
Moderní přístup
- Důraz na emoční inteligenci a uznání emocí.
- 👉🏼 Příklad: Dítě zažívá úzkost a rodiče ho povzbuzují, aby vyjádřilo své pocity s maximální empatií a další podporou psychologů, pokud to považují za nutné.
Socializace a nezávislost
Tradiční přístup
- Uvolněnější postoj k socializaci a samostatnosti dětí.
- 👉🏼 Příklad: Rodiče dětem umožňují si hrát venku bez neustálého dozoru, věří, že se tak naučí řešit různé situace a rozvinou své sociální dovednosti. Nicméně, stále platí přísná pravidla o dodržování dohodnutého času příchodu domů.
Moderní přístup
- Větší kontrola a ochrana dětí kvůli strachu z vnějších vlivů. Tyto myšlenky jsou často způsobeny neustálým přísunem negativních informací a zpráv ze sociálních sítí a internetu.
- 👉🏼 Příklad: Rodiče například používají chytré hodinky ke sledování polohy, vozí je mnohem častěji autem do i ze školy, místo toho, aby je nechali chodit samotné nebo využívat MHD. Tím dávají najevo svůj zájem a potřebu větší bezpečnosti.
Péče a podpora
Tradiční přístup
- Spoléhání se na rodinu při péči o děti.
- 👉🏼 Příklad: Tradiční rodiče obvykle nechávají své děti u prarodičů, věří, že rodina je nejlepší možností v případě hlídání. Pokud nemohou prarodiče, tak pohlídá teta, strejda nebo švagrová.
Moderní přístup
- Ochota a otevřenost k dalším způsobům pomoci při výchově dětí mimo rodinu.
- 👉🏼 Příklad: Moderní rodiče často využívají hlídacích služeb a možností, zvlášť když nemají jinou možnost a považují to za normální. Navíc věří, že hlídání a nové interakce pomáhají rozvoji sociálních dovedností dítěte. I když oceňují pomoc prarodičů, nespoléhají se výhradně na jejich pomoc.
Výhody a nevýhody každého stylu
Je na čase si shrnout klady a zápory tradičního a moderního přístupu. Každý z těchto stylů má bezesporu řadu výhod, které přispívají rozvoji dítěte, ale také své výzvy.
Tradiční přístup
👍🏼 Výhody:
- Poskytuje jasné pokyny a pravidla, které dávají dětem pocit bezpečí.
- Pomáhá při rozvoji sebekázně a odpovědnosti.
- Učí děti, jak je důležité respektovat autoritu.
👎🏼 Nevýhody:
- Omezuje vyjadřování vlastních emocí, což může v budoucnu vést k emočním a psychickým obtížím jako je úzkost, stres a deprese.
- Příliš přísná pravidla ztěžují rozvoj individuality a adaptability.
Moderní přístup
👍🏼 Výhody:
- Otevřenost úpravám umožňuje lépe reagovat na potřeby dětí.
- Pomáhá dětem rozpoznat a vyjádřit své pocity.
- Umocňuje kreativitu při řešení problémů.
👎🏼 Nevýhody:
- Může vést k nedostatku disciplíny a problémům s chováním v raném dětství (období vzdoru) nebo později v pubertě.
- Obtížné stanovování jasných hranic může způsobit zmatek v očekávání.
Co je lepší – tradiční nebo moderní rodičovství?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď.
V některých ohledech je tradiční rodičovství pro rodiče lepší, protože jsou méně vystresovaní a netrápí je otázky typu: „Jsem dobrý rodič, když na své dítě zvýším hlas?“.
Dokud má dítě jídlo a střechu nad hlavou, můžete si pogratulovat, jste dobrý rodič, co dokáže zajistit ty nejzákladnější potřeby. Ani taková věc, jako je každodenní oběd v podobě výživného jídla není v každé rodině samozřejmost.
Na druhou stranu moderní rodiče mají tendence se neustále srovnávat s ostatními na sociálních sítích a jsou posedlí otázkami, zda mají jejich děti dost, zda se jim věnují dostatečně nebo jestli je vychovávají správně, což může vést k mateřskému vyhoření.
Nejlepším přístupem je kombinace obou stylů a přizpůsobení se potřebám dítěte. Je důležité dbát na to, aby přílišná shovívavost nevedla k rozmazlenému dítěti, nebo naopak přehnaná přísnost ke zcela traumatizovanému. Najděte rovnováhu a postavte se někde uprostřed. Pokud jste se dostali na konec tohoto článku, znamená to, že se snažíte informovat, jak pro své dítě udělat jen to nejlepší.