InspiraceRodičovstvíMikuláš bez stresu: Jak překonat strach z čertů u dětí?

Mikuláš bez stresu: Jak překonat strach z čertů u dětí?

  11. leden 2024,    6 min. čtení,
Předvánoční čas, doba, na kterou se všichni netrpělivě těšíme, hlavně děti. Čas, který by měl být plný radosti a žádných obav. Co když ale blížící se Mikuláš místo natěšených dětských očí přináší slzavé údolí přijde strach?

Podle psycholožky může strach z čertů vyústit až v trauma nebo další psychické problémy. Co může stát za příčinou strachu z čertů? Zeptali jsme se psycholožky Martiny Mikeskové. 

Co v dětech vyvolává strach z čertů?

Strach z čertů může mít hned několik příčin. Nejčastěji se děti s postavou čerta setkávají prostřednictvím pohádek a příběhů, kde se nejčastěji jedná o zápornou postavu. Jejich záhadný a nadpřirozený původ může v dítěti vyvolávat pocit nejistoty a strachu. Prezentace čertů ve filmech je často spojena s hrozivými scénáři, které v dítěti zachovají pocity strachu. 

Další příčinou je samotný vzhled čerta, který rozhodně není tak přátelský jako princezna nebo roztomilý jako Bambi. Kostýmy a masky jsou navíc v dnešní době skutečně uměním a často je těžko uvěřitelné, že se jedná pouze o kostým a masku. 

V neposlední řadě se může jednat o negativní zážitek ze školy nebo jiné akce, kde se dítě setkalo s postavou čerta. Z místa, které má být zdrojem bezpečí jako je domov nebo školka a osob, které mají být pro dítě oporou jako jsou rodiče, nebo učitelé se díky těmto tradicím mohou stát místa, kde dítě zažívá nebezpečí, dodává psycholožka.
Martina Mikesková
Psycholožka, terapeutka a lektorka
Většina dětí, které se setkávají s Mikulášem a čerty se nachází ve vývojové fázi, kdy ještě zcela neumí rozlišit fantazii od reality. Čerta se tedy opravdu bojí a mohou se tak cítit být rodičem zrazení, když jim takovou bytost přivede až domů.
Děti ve většině případech zlobí, když jsou v napětí. Místo zastrašování psycholožka doporučuje se zaměřit na to, co je trápí. Podobná situace může být i když děti lžou, v tomto případě naopak často nedokáží spolehlivě komunikovat svoje potřeby nebo je pojmenovat. Je třeba se zaměřit na to, proč tomu tak je a pomoci jim v tom. Čert, Mikuláš a dokonce ani anděl v těchto situacích nenabízí dlouhodobá řešení.

Dejte si pozor, co dítěti říkáte

Zkuste si sami zavzpomínat, jaké ve vás čerti vyvolávali pocity? Strašení, že si vás čert vezme sebou do pekla, pokud nebudete poslouchat je rozhodně jedna z vět, kterou mnozí z nás během svého dětství slyšeli. A ne jednou. Výchovný styl rodičovství, založený na strašení a výhružkách může u úzkostnějších dětí přejít až ve vážné zdravotní komplikace. 
Názory rodičů nebo starších sourozenců mohou také hrát roli v utváření postoje dítěte k čertům. 
Martina Mikesková
Psycholožka, terapeutka a lektorka
Čert a Mikuláš je někdy vnímaný jako výchovný nástroj. „Když budeš lhát nebo zlobit odnesou tě do pekla.“ Je důležité nevychovávat v atmosféře strachu, kde jsou nástrojem tresty nebo vyhrožování..
Pokud tedy chceme pro dítě zůstat bezpečnou základnou, inspirující autoritou.
Tyto zastrašovací věty navíc mohou u některých dětí způsobovat pocity úzkosti, nevolnost, pomočování, zadrhávání řeči a další psychické problémy. Mezi další projevy patří také nekvalitní spánek, noční děsy, nechutenství či útěk do vlastního a virtuálního světa.

Strach z čertů je běžnou a přirozenou reakcí a každé dítě může reagovat odlišně. Respektování emocí a postupné seznamování mohou pomoci překonat tento strach a vytvořit pozitivnější vnímání čertů u dětí.

Důležité je rozpoznat, že reakce na strach jsou individuální, a proto každé dítě projevuje svůj strach různým způsobem a s odlišnou intenzitou. Psycholožka dodává, že se jedná o podobnou situaci, kdy je důležité s dítětem jednat na rovinu. Děti mladšího a někdy i staršího školního věku nerozumí cynismu, sarkasmu a často takové vyjádření berou doslovně a vážně. Se stejnou mírou váhy tak mohou vnímat i čerta, brát vážně, že je opravdu odnese.

Jak překonat strach z čertů?

Dá se ze strachem z čertů něco dělat? Určitě dá! Každé dítě je individuální a u každého pramení počáteční strach z jiné zkušenosti a zážitku. Už jen z tohoto důvodu neexistuje jedna univerzální rada, která by pomohla všem. Existují však kroky, které můžete praktikovat ideálně jako prevenci, aby se u dítěte výše popsané stavy nikdy neprojevily nebo jako drobné krůčky pro zmírnění strachu z čertů. 

1. Mluvte o nich, ale nestrašte!

Pokud vnímáte, že vaše dítě má strach z čertů, zkuste si s ním otevřeně promluvit. Důležité je mluvit o čertech bez jakýchkoli strašáků. Povídejte jim příběhy, vaše vlastní pozitivní zážitky z dětství a ukažte příklady, které budou čerty vyobrazovat v pozitivním směru. Není nutné, ani žádoucí, abyste úplně ignorovali nebo se přímo vyhýbali postavě čerta, představte ho pouze v lepším světle.

Nechejte se děti doptávat a vyjádřit jejich pocity, abyste vytvořili prostředí, ve kterém se nemusí bát mluvit o svých obavách. Pohodové povídání o čertech může postupně překonat strach.
Martina Mikesková
Psycholožka, terapeutka a lektorka
Velké množství dětí je současně zatíženo ztrátou v podobě rozvodu rodičů nebo střídavé péče. U těchto dětí mohou zážitky, kdy je osoby, které mají být zdrojem bezpečí straší přerůst až v traumatizaci.

2. Představte je v pozitivním světle

Chcete, aby vaše děti vnímaly čerty v pozitivním světle? Zkuste otočit představy o čertech a místo strašidelných bytostí je představit jako pomocníky Mikuláše a anděla, kteří pouze dohlíží na to, že děti nezlobí a chovají se hezky vůči kamarádům i rodičům. 
Zaměřte se na jejich pozitivní stránku. Vypíchněte dobré činy a zdůrazněte, že mohou přinášet radost a veselí tím, že pomáhají druhým.

3. Povídejte si pohádky a příběhy 

Vyprávějte si pohádky, kde čerti ukazují svou dobrou stránku a jsou přátelští. Představte čerty jinak, než tradiční záporáky, naopak vyzdvihněte jejich přátelské vlastnosti. 
Takové pohádky pomohou změnit dojem, že čerti nejsou vždycky hrozní a strašidelní, naopak jsou to pohádkové postavy, jako každé jiné, se kterými se dá zažít spousta legrace. Pokud dětem ukážete jiné, než hrůzostrašné spojení s čerty v pohádkách, snadněji tak uvěří tomu, že čert nemusí být vždy zlý a není důvod se ho bát.

4. Vytvořte si masky, kterých se děti nebudou bát

Zapojte postavu čerta do her a dalších kreativních aktivit. Můžete si například vytvořit vtipnou masku čerta, která nebude děti strašit. Místo tmavých barev zvolte veselé barvy, dozdobte masku kytičkami, srdíčkami a dalšími symboly, které nevyvolávají pocity strachu. Ukažte dětem, že ne všichni čerti jsou zlí, strašidelní a zlí navíc zapojíte jejich kreativitu a užijte si společný čas.

5. Udělejte z návštěvy Mikuláše pozitivní zážitek

Zažeňte obavy a obraťte karty tak, aby se děti na Mikuláše těšily. Zaměřte se na vyzdvihování pozitivních aspektů této tradice. Můžete nechat děti hádat, co by jim Mikuláš mohl dobrého přinést, motivovat je k výrobě drobného dárku v podobě obrázku nebo jiného tvoření pro Mikuláše, čerta a anděla. Vytvořte atmosféru plnou očekávání a radosti, kde se děti naopak budou na Mikuláše těšit. 

Postupnou přípravu na Mikuláše u vás doma můžete zahájit i návštěvou kulturních a dětských akcí, kde se objevuje i svatá trojice Mikuláše, anděla a čerta. Ideální je zvolit akce určené pro nejmenší děti, kde si budete jistí, že čert bude opravdu v roli kamaráda a ne strašáka. 

Nic nefunguje a strach roste?

Pokud máte dojem, že vaše dítě zažívá vyšší úroveň strachu spojeného s čerty a Mikulášem, než je běžné, je vhodné zvážit návštěvu psychologa nebo terapeuta. Není nic špatného na tom, když si rodiče neví rady, jak takový strach zvládat. 
Určitě je dobré obrátit se na psychologa, terapeuta ve chvíli, kdy zaznamenáte, že pouhý kontakt s tématem je pro dítě ohrožující. Například když změní výraz ve tváři v moment, kdy se o tématu mluví nebo ho začne ho bolet bříško, když ví, že ve školce má být čert a nevědomě se tak vyhýbá stresové situaci. Důvodem k návštěvě mohou být také silné reakce v podobě projevů jako jsou třes, útěk, záchvatovitý pláč, zhoršení tiků a agrese.
Martina Mikesková
Psycholožka, terapeutka a lektorka
Řešení s psychologem neznamená vždy nutnost přivést dítě k psychologovi, u menších dětí uplně stačí že se zastaví rodič.
Psycholog nebo terapeut vám může poskytnout pomoc a strategie pro řešení jak s takovou situací naložit a to nejen v souvislosti s Mikulášem, ale i v širším kontextu emocionálního rozvoje dítěte. Vyhledání profesionální podpory rozhodně není ostuda nebo selháni. Ale důležitým krokem k zajištění celkové pohody dítěte, dodává psycholožka. Rodiče mohou také využít rodičovské linky nemusí se tak spoléhat pouze na ordinace psychologů, kde jsou čekací lhůty dlouhé.

Závěrem

Doufáme, že vám naše tipy, jak si užít Mikuláše bez stresu a slz pomohou k vytvoření pohodové atmosféry a z traumatického zážitku se naopak stane svátek, na který se vaše děti budou těšit. 

A nezapomeňme na to hlavní – s pochopením, důvěrou a fajn zážitky se dá překonat i ten největší strach z čertů. Ať už Mikuláš přinese co přinese, hlavně, ať je návštěva Mikuláše plná smíchu a radosti. Podělte se s námi o tom, jak to máte vy na našem Facebooku nebo LinkedIn.