InspiraceRodičovstvíHome office s dětmi

Home office s dětmi: Balancování práce a rodiny

  29. srpen 2024,    10 min. čtení,
Práce z domova se stala běžnou součástí našich životů, když k tomu přidáte pobíhající děti okolo nebo nevyzpytatelné miminko, může se z toho stát skutečná výzva. 
Home office s dětmi vyžaduje nejen pečlivé plánování, ale i velkou dávku trpělivosti a komunikaci s partnerem a rodinou. Z průzkumu z roku 2019 plyne, že sladění práce a rodinného života v podobě zkrácených úvazků nebo flexibilnější pracovní doby hledá po narození dítěte nadpoloviční většina rodičů. Pouze 46 % maminek dokáže dobře skloubit kariéru a rodičovství. Ačkoliv mnoho zaměstnavatelů se snaží nabízet flexibilnější nebo poloviční pracovní úvazky, stále je to málo.

Jak zvládnout pracovní povinnosti, když jste zároveň v roli full-time rodiče? Ve článku se podíváme na osvědčené strategie a tipy přímo od nejpovolanějších, tedy pracujících maminek. Jak vybalancovat práci a rodinu, aniž by vás to stálo nervy a rodinnou pohodu.

Jaké jsou největší výzvy na home office s dětmi?

Práce z domova s dětmi může být velmi náročná a přináší s sebou několik výzev, se kterými se nejedna maminka setkala. Nejčastěji se jedná o:

Rozptylování od práce a vyrušování

Děti často vyžadují pozornost v těch nejméně vhodných chvílích, což může narušovat pracovní soustředění a produktivitu. Neustálé přerušování ztěžuje efektivní práci a možnost plně se soustředit. 

To se s věkem může samozřejmě měnit. Například batolata často vyžadují vysokou pozornost a mohou vás často přerušovat s otázkami (všichni rodiče znají oblíbené období „A proč?), žádostmi o pomoc nebo prostě jen chtějí být s vámi. V tomto věku jsou děti plné energie a rády si hrají, není tak vyloučeno, že vaši kolegové za hovor uslyší 14x jak dělá pes, nebo písničku Strýček Donald farmu měl…

I když se starší děti umí zabavit samy, stále chtějí vaši pozornost nebo pomoc. Ačkoliv vás méně rozptylují kvůli banálním věcem, jejich potřeby a požadavky mohou být složitější a vyžadovat delší časovou investici, například pomoc s učením.
Julie Tyšerová
Manažerka produkce a kvality
Snažím se o maximální produktivitu s ohledem na potřeby mojí rodiny. Upřímně už ani nepřemýšlím o tom, zda mě práce baví či naplňuje. Mě baví a naplňuje to, že moje rodina je na konci dne/týdne/měsíce spokojená :) Takže výzva je asi to, zkombinovat vše ku spokojenosti všech.

Vyvažování pracovních a rodičovských povinností

Kombinování práce s péčí o děti je náročné, protože obě role vyžadují plnou pozornost. Rodiče se často cítí rozpolcení mezi profesními úkoly a potřebami svých dětí, což vede k frustraci a vyčerpání.

Efektivní organizace je klíčová, ale s dětmi je plánování obtížné. Neplánované události, jako jsou nemocné děti nebo školní povinnosti, mohou narušit pracovní harmonogram a vyžadovat neustálé přizpůsobování, což se ne každému zaměstnavateli může líbit.
Jana Jordánová
Social media | Marketing | Event manager
Největší výzvou je skloubení a rozdělení času a být dlouhodobě efektivní v pracovních činnostech. Naplánovat si každý den dle režimu dětí či kroužků. Ale zároveň být flexibilní tyto plány překopat, když je to zrovna se spánkem třeba jinak anebo když dítě onemocnění a člověk tím pádem vytváří jiný režim pro práci a péči o dítě.

Zachování profesionality

Při videohovorech a online schůzkách může být náročné udržet profesionální atmosféru, když jsou děti poblíž. Neočekávané vstupy dětí, zvuky hraček nebo křik z dětského pokoje může být během online meetingu rušivý a nepříjemný pro všechny zúčastněné.

Některé vstupy dětí mohou být roztomilé, například když napochoduje omotané toaletním papírem, protože jste se na 10 minut věnovali pracovním věcem. Ale asi to není ideální situace v momentě, kdy řešíte rozpočty na následující kvartál.
Barbora Urbanová
Co-founderka a teamleaderka v BrainFAQ Brno
Vyřizovat telefonní hovory a delegovat jednoduché úkoly už s dětmi zvládám dobře. Oni sami už dobře ví, že telefonní hovor trvá chvilku a bude rychleji za námi, pokud mě zvládnou chvilku nechat být. 

Pokud ale potřebuji opravdu udělat větší kus práce, nejmladšího musím uspat a starší si buď staví lego anebo koukají na pohádku. Ne vždy to ale funguje a tak často větší úkoly několik dní přesouvám, protože to prostě nejde. Jakmile pak je příležitost od dětí odejít, nejdřív musím uklidnit sebe, že se svět nezhroutil, když jsem to neudělala a pak teprve se do toho pustím.
Na druhou stranu, všichni jsme jen lidi a když si malé miminko řekne, že má hlad, tak všechny ostatní úkoly jsou stranou. Maminka a co-founderka Barbora našla ideální pomůcku, jak doslova otestovat profesionalitu budoucích zaměstnanců na pohovorech. Jak? 
Mám to štěstí, že všechny tři moje děti byly kojené. Když jsem se potřebovala s někým o něčem důležitém pobavit, prso bylo jistota. Moje prsa tak viděli téměř všichni naši obchodní partneři, zákazníci a velká část z asi 80 lidí, se kterými jsem vedla za posledních 6 let pohovory.

Na pohovorech je to mimochodem velká pomůcka. Lidi to trošku rozhodí a člověk si ověří, jak se potenciální zaměstnanec bude chovat pod běžným tlakem.
Ačkoli Bářina zbraň může v určité situaci fungovat, je dobré si na opravdu důležité hovory zajistit nerušený prostor, aby se obě strany cítili v prostředí pohodlném pro řešení pracovních záležitostí. 

Pocit viny a stres

Mnoho rodičů se cítí provinile, když nedokážou věnovat dostatek času ani práci, ani dětem. Tento tlak může vést ke zvýšenému stresu a pocitu, že v obou rolích selhávají.

Na jednu stranu chcete být výkonní, abyste splnili všechny pracovní úkoly včas, na druhou si uvědomujete, že děti potřebují vaši přítomnost a podporu. Tento začarovaný kruh se může projevit fyzicky nebo na vaší psychice. 
Věděli jste?
Výzkumy ukazují, že stres v práci trápí 70 % Čechů. A více než polovinu pravidelně.
Mohou se dostavit pocity vyčerpání, podrážděnosti nebo úzkost, což dále komplikuje schopnost zvládat obě role. Pocit, že nejste dostatečně dobří ani jako zaměstnanci, ani jako rodiče, může vést k dlouhodobému vyhoření a narušení duševní pohody.

Jak vybalancovat roli rodiče a práci z domu?

Najít rovnováhu mezi prací na home office a péčí o děti může být náročné, ale s těmito tipy to zvládnete:

Plánujte den předem

Vytvořte si časový plán, který zahrnuje jak pracovní povinnosti, tak čas strávený s dětmi. Nezapomínejte také na pravidelné přestávky, během kterých se budete věnovat dětem, ale taky přestávky, které věnujete jenom sobě.
Tip: Aktivní přestávky
Místo pasivního sezení a scrollování Instagramu zkuste krátké dynamické pohyby, jako je chůze po schodech nebo rychlé protažení. Tyto aktivity nejen zlepší vaši fyzickou kondici, ale také přeruší monotónnost práce u počítače.
Mimo tyto vyhrazené přestávky respektujte vaše pracovní hodiny. Stanovte si pevné pracovní bloky a držte se jich, pokud je to možné. Umožní vám to soustředit se na práci, když je to potřeba.
Barbora Urbanová
Co-founderka a teamleaderka v BrainFAQ Brno
Snažím se plánovat opravdu důsledně hlídání a nikdy nebýt dlouho v kuse odkázaná jen na to, že budou děti spolupracovat. Jasně a srozumitelně komunikovat manželovi, co a kdy musí být hotové a jak mi s tím může pomoct. Protože pořád –⁠⁠⁠⁠⁠⁠  on jako zaměstnanec do práce musí. Já jako podnikatelka nemusím.

Vysvětlete dětem vaši situaci

Pokud jsou vaše děti dostatečně staré, vysvětlete jim, kdy potřebujete pracovat a proč. Můžete vytvořit jednoduchý signál, například zavřené dveře nebo určité znamení, které jim řekne, že teď potřebujete pracovat.
Mějte v rukávu program pro děti
Mějte připravené různé aktivity, které děti zabaví, zatímco pracujete. Mohou to být omalovánky, stavebnice, puzzle nebo nesmrtelné lego. Oblíbená je například Albi tužka, která může být nejen formou hraní, ale také učení. 

Pokud potřebujete delší čas na soustředění, využijte online vzdělávací programy nebo audioknihy, které děti zaujmou.

Miminka a batolata stěží porozumí faktu, že se potřebujete soustředit na práci. Pokud je to možné, naplánujte si nejnáročnější pracovní úkoly na dobu, kdy vaše dítě spí – během odpoledního spánku nebo večer po uložení do postýlky. Ovšem ani toto nemusí vždycky fungovat. Své o tom ví maminka Jana.
Jana Jordánová
Social media | Marketing | Event manager
Myslela jsem si, že budu pracovat vždy, když dítě spí. To fungovalo cca do dvou let staršího synka, pak se občas stalo, že šel spát až později, což mě někdy rozhodilo, jelikož jsem měla třeba naplánovaný call, meeting a musela jsem buď call posunout na později nebo ho zvládnout i s dítkem, kdy si tedy hrálo, ale bylo slyšet třeba v pozadí, nebo občas vyžadovalo mou pozornost.
V situaci, kdy ještě dítěti nejde jen tak jednoduše vysvětlit, že maminka teď potřebuje pracovat a nerušit je dobré zvážit hlídání, alespoň krátký časový blok, kdy si dovolíte se soustředit pouze na práci. 

Vytvořte si funkční pracovní prostor

Udělejte si vlastní pracovní zónu. Najděte si v bytě klidné místo, kde můžete pracovat. Ideálně pracovnu, kde se můžete zavřít a plně soustředit. Nemáte místo na pracovnu? Nevadí, velkým pomocníkem bude i kout v obývacím pokoji, který vám pomůže se soustředit na práci a oddělit ji od domácího života.

Předtím než se pustíte do práce se ujistěte, že máte vše potřebné po ruce, a udělejte si pracovní prostor co nejpohodlnější, ať se zbytečně nerozptylujete během práce. Takže voda, technika, nabíječky a diář nebo kalendář s pracovními úkoly by měl být vždy po ruce.
Nenechte se rušit!
Stane se vám občas, že si během práce otevřete Instagram a najednou je drahocenná půlhodinka fuč? S aplikací Freedom se tomu můžete snadno vyvarovat. Pokud je vaše vůle slabší než nutkání otevřít Instagram, Facebook nebo jiné aplikace, které vás dokážou zdržet od práce, pomocí aplikace si můžete tyto rušitele snadno zablokovat na dobu vaší práce a plně se tak soustředit pouze na ni. 

Kolegové, zaměstnavatel nebo váš tým

Upřímná a otevřená komunikace s kolegy, šéfem nebo vlastním týmem je klíčová pro úspěšnou práci z domova. 
Pokud pracujete na sebe a jste šéfem svého času a výstupů, buďte otevření ohledně svého pracovního rozvrhu a dostupnosti. Je důležité, aby klienti a zákazníci, věděli, kdy od vás mohou čekat odpověď nebo dokončení úkolů.

To stejné platí i pokud jste součástí týmu. Je důležité být transparentní ohledně své pracovní doby a dostupnosti, abyste předešli nepříjemným nedorozuměním. Jasně si nastavte očekávání a hranice se svým týmem, aby všichni věděli, kdy jste k dispozici a kdy ne. Není nic horšího než vyřizovat pracovní telefony během rodinné večeře. 
Julie Tyšerová
Manažerka produkce a kvality
Na HO jsem byla prakticky od narození syna. Moje pozice v předchozí firmě vyžadovala mé zapojení co nejdříve a zaměstnavatel mi vyšel se vším vstříc. Což na jednu stranu je skvělé, na druhou stranu vyvážit péči o miminko a práci je teda za mě vyšší time management. Když byly synovi 4 roky, zkusila jsem se vrátit do klasického zaměstnání, ale po roce jsem to vzdala a definitivně se rozhodla pro externí spolupráce –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ převážně z domova, a hlavně dle svého časového harmonogramu.

Nebuďte na sebe přísní

Buďte realisté ohledně toho, co můžete během dne s dětmi zvládnout, a nebuďte na sebe příliš přísní, pokud vše nejde podle plánu.

Stanovte si své denní priority. Jednu, kterou chcete splnit a pár dalších, které když stihnete bude to super, pokud ale ne, nevadí, zítra je taky den.

Zaměřte se na důležité úkoly a naučte se říkat ne věcem, které nejsou nezbytné. Může nastat den, kdy se nepodaří vše podle plánu, ale svět se z toho rozhodně nezboří.
Barbora Urbanová
Co-founderka a teamleaderka v BrainFAQ Brno
Moje děti se během dne chovají každý den jinak, a tedy plánovat si důležité meetingy na jejich spánek je sebevražda a nedělám to. Pokud je něco opravdu důležité, vždy se líp soustředíme, pokud jsem bez dětí, nejlépe už půl hodiny před schůzkou. Prvních pár let jsem hodně pracovala po nocích, po 6 letech nočního buzení už ale často raději jdu spát s dětmi. I když jsem v noci hodně produktivní, když se nevyspím, další den bývá hodně špatný.

Nesnažte se zvládnout všechno sami

Supermáma budete i bez precizně odškrtaného to-do listu. Pokud máte partnera, snažte se rozdělit péči o děti a domácí povinnosti mezi vás oba. Sladěnou spoluprací si můžete uvolnit čas na práci.

Pokud je to možné a vaše babičky a dědečci jsou poblíž, můžete pomoc hledat i u nich, ale zároveň hlídání nebrat jako samozřejmost. Ačkoliv vaše babičky rozhodně bezmezně svá vnoučata milují, je důležité respektovat jejich věk a schopnost se dětem věnovat. Malé děti umí být neřízené střely, což může být pro mnoho seniorů skutečně vyčerpávající.

A když ani kombinace rodičovské spolupráce, babiček a kamarádů nefunguje, je tu stále ještě řešení. Najít si hlídačku přesně podle vašich představ. Protože právě díky ní teprve skutečně získáte nerušený čas na práci. Své o tom ví i Barbora.
Barbora Urbanová
Co-founderka a teamleaderka v BrainFAQ Brno
Hlídání využíváme hodně. Obvykle kombinujeme několik hlídaček, které s našimi dětmi tráví 10-15 hodin týdně. Při výběru hlídačky je pro mě důležitá její zkušenost s dětmi, to, že se nezhroutí z toho, že dítě pláče, že k němu přistupuje s respektem a nijak ho nenálepkuje. Většina našich hlídaček jsou studentky pedagogické fakulty, které brigádně vypomáhají ve školkách. Tady je jistota, že si poradí i s případnou první pomocí a dokážou odhadnout, co je s dětmi bezpečné.
Hlídání využívá i maminka Julie, která v současné době pracuje převážně z domova. Čas si tam řídí podle sebe, stejně tak, jako návštěvu kanceláře.
Julie Tyšerová
Manažerka produkce a kvality
Možnost hlídání jsem využila. V začátcích cca do 1 roku a půl hlídal manžel a babičky, poté jsem vyzkoušela i portál Hlídačky.cz a měla jsem z něj dvě super slečny. Domlouvaly jsme se vždy dle potřeby, cca 2-3x týdně.
A v neposlední řadě je důležité nezapomenout na sebe samotné. S příchodem dětí se z vás totiž nestali jenom rodiče. Ale stále jste v pozicích partnerky, kamarádky, sestry a hlavně VÁS, bytosti, která taky potřebuje pozornost a svůj me-time.

Sebepéče není luxus, ale nezbytnost, která vám umožní dlouhodobě fungovat efektivně a s radostí. Pravidelné věnování času sobě samým zlepší nejen vaši produktivitu, ale také kvalitu života, a to jak pracovního, tak osobního.