Vás malý capart jasá pokaždé, když uvidí nějakého pejska, vy budete ještě pár let na mateřské dovolené a konečně jste si pořídili větší byt. Jinými slovy je ideální čas na pořízení nového domácího mazlíčka. Psích plemen je ale více než tři sta a než byste všechny nastudovali, tak budete muset do práce a vaše milované děťátko půjde do puberty. Připravili jsme tedy pro vás pár rad k výbětu a souhrn nejlepších psích plemen, které se hodí do rodin s malými dětmi.
 
 

Na co si dát pozor

 
1) Podle čeho vybírat

Samozřejmě, že při výběru není potřeba zvážit jen snášenlivost určitého plemene vůči dětem, v potaz byste měli vzít daleko více kritérií. Mezi ty nejdůležitější patří například to, jestli bydlíte v bytě nebo domě se zahradou, kolik času dokážete psovi dlouhodobě věnovat, jak akční vaše rodina je nebo to, jak důležité pro vás je čistý byt – psí chlupy se totiž dostanou všude.
 
2) Pořádně plánujte

Ještě než si pejska pořídíte, dohodněte se na tom, kdo ho bude venčit, kdo krmit, jak budete řešit zdravotní problémy a kdo bude kupovat žrádlo. Také je zásadní, abyste se shodli v tom, co pes bude smět. Jestli jeden z partnerů nesnese psa v posteli, ale druhý ho tam bude stále lákat, bude výchova komplikovanější a můžete si zadělat na slušné rodinné konflikty. Proto nepodceňte přípravu a vše si naplánujte do těch nejmenších detailů!
 
3) Pozor na podvodníky

Když si budete chtít pořídit pejska, máte jen dvě možnosti. První je ta, že se nějakého pejska ujmete zadarmo – ať už z útulku, od známých, přes veterináře nebo z inzerátu. Druhou variantou je pořídit si papírového psa, na kterého od chovné stanice dostanete průkaz původu (tento průkaz obdrží i pejsci s nějakou vývojovou vadou, kterou ve své „občance) mají uvedenou). Obloukem se vyhněte všem podvodníkům, kteří prodávají jakékoli psy bez tohoto průkazu – může se vám to finančně i psychicky velmi nevyplatit.
 
 

Rodinná plemena

 
Základní dělení psů je podle velikosti. Toho se tedy přidržíme i my a podíváme se na ty nejlepší psí kamarády pro děti v jednotlivých kategoriích.
 
1) Malá

Jezevčík
Francouzský buldoček
Havanský psík
Papillon
Kavalír King Charles španěl
Mops

2) Střední

Italský vodní pes (ten je navíc hypoalergenní)
Pudl
Maďarský ohař
 
3) Velká

Boxer
Kolie
Zlatý retrívr
Irský setr
Labrador
Novofundlandský pes